Forum

Fortigate 60B cpu %...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Fortigate 60B cpu %100 sorunu hakkında

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
436 Görüntüleme
(@ibrahimcelik)
Gönderiler: 37
Trusted Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba,

60-70 kullanıcılı bir networkte fortigate 60b kullanıyoruz ancak cpu sürekli %100 de duruyor ve düşmüyor. İnternette kullanıcıları isyan ettirecek düzeyde yavaş. Sizce neden olabilir? Bir kaç tane policy ve profil dışında fortigate üzerinde birşeyde yok. Yorumlarınızı bekliyorum. 60-70 kullanıcıyı 60b kaldıramıyor olabilir mi ?

Gönderildi : 18/12/2013 12:15

(@gokhancetin)
Gönderiler: 175
Estimable Member

Öncelikle bu sorun sonradan mı başladı yani daha önce 60-70 kullanıcı zaten varken sorun yoktu sonradan mı başladı yada daha önce kullanıcı sayısı azdı sayı 60-70 e çıkınca mı sorunlar başladı.Lisans durumunuz nedir. Sonradan policy eklemesi veya düzenlemesi yaptınız mı?

İlk olarak cihazın fiziksel temizliğini yaparak başlayabilirsiniz. Cihazın yüzeysel sıcaklığını kontrol edin Yanlarda varmı yokmu hatırlamıyorum fanlar varsa onları kontrol edin. içine hava tutmanızda fayda var. Açabiliyorsanız içini kontrol edin Diotlar şişmiş yada arızalanmış olabilir.

En önemlisi şimdiden 80c veya başka marka model firewall için araştırmalara başlayın.

Kolay gelsin

Gönderildi : 18/12/2013 18:35

(@ibrahimcelik)
Gönderiler: 37
Trusted Member
Konu başlatıcı

Evet sonradan başladı ancak var olan trafiktendir diye düşünüp fortigate sadece tek bir bilgisayar bağladım yinede aynı şekilde cpu %100 lerde devam etti. Tüm policyleri kaldırdım yinede sorun geçmedi. Ve şuan internet'e erişim çok yavaş internet hızımız 20 mbps olduğu halde.

Gönderildi : 19/12/2013 12:06

(@savasdemir)
Gönderiler: 1870
Illustrious Member

kullandığınız firmware nedir ?
60b de maximum tavsiye edilen user sayısı 40-50 dir ve siz biraz geçmişsiniz
60b ye yükleyebileceğiniz maximum firmware v4 mr3 patch 15 dir.
bu firmware geçip ondan sonra kontrol etmekte fayda var
selamlar

Gönderildi : 20/12/2013 16:12

Paylaş: