Forum

Şirket Dışında Outl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Şirket Dışında Outlook Bağlantı Sorunu / Şifre İsteme

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
3,635 Görüntüleme
(@gurhangoktas)
Gönderiler: 10
Active Member
Konu başlatıcı

Herkese kolay gelsin , İyi çalışmalar dilerim.. 

Şirket içinde kullandığım Exchange 2016 ya aynı lokasyonda office 2013 outlooklar sorunsuz şekilde bağlanıp kullanabiliyorum.

Şirket dışından yani dış internetten outlook ile erişim istediğimde ise arada bir password isteyen pencerecik çıkıyor. Şifre girilse dahi kabul etmiyor. 

İşin ilginç yanı outlook görev simgesinden bağlantı durumunu kontrol ettiğimde bağlantılar sorunsuz görünüyor

daha da ilginçi şifre isteyen pencereciği çarpıdan kapatıyorum , outlook un sağ alt kısmında PAROLA GEREKİYOR görüyorum , yeni mail açıp yazıp gönderiyorum , güzel güzel gönderiyor , PAROLA GEREKİYOR bölümü Exchange Bağlantısı Yapıldı durumuna dönüyor, fakat 5 10 dk sonra gene şifre isteyen pencerecik çıkıyor. 

Ayrı bir durumda bu şifre isteyen pencerecik çıktığında sağ alttaki simgeden bağlantı durumu penceresini açıp bakıyorum , bağlı görünüyor ben gene tekrar bağlan diyorum bağlanıyor ve outlook penceresinin sağ alt kısmındaki durum bildiren yer gene  Exchange Bağlantısı Yapıldı durumuna geçiyor, 

parola siteyen Küçük pencere şifre istemek için açıldığında ve outlook penceresinin sağ alt kısmındaki durum bildiren yer Exchange Bağlantısı Yapıldı uyarısı vermiş halde mail alabiliyorum. küçük şifre penceresini kapatıyorum, outlook penceresinin sağ alt kısmındaki durum bildiren yer PAROLA GEREKİYOR uyarısı verir hale dönüyor ve hala mail geliyor. 

Sorunun farkına 2 gün önce vardım ondan öncesini bilmiyorum varmıydı fakat Echange 2016 CU 14 sürümü en son iki gün önce CU14 (KB4540123) updateini yükledi. Sorun bundan olabilir diye düşünüyorum. Diğer taraftan dışarıdan https://testconnectivity.microsoft.com/ ile yaptığım testlerde bir sorun görünmüyor. Bu gece CU 16 yükleyip duruma tekrar bakacağım. 

Diğer taraftan microsoftun teams ile verdiği ücretsiz hizmetten yararlanmak için bir kaç dns kaydı ekledim. belki sorun bundan da kaynaklanmış olabilir diyorum ama ona da bakacağım. 

Bu garip durumla karşılaşan arkadaşlar olabileceği düşüncesi ile yazdım. Update sonrası tekrar gelişmelerden haberdar edeceğim. Çözümle ilgili bilgisi olan arkadaşlarda yardımcı olursa sevinirim. 

Gönderildi : 19/03/2020 17:55

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4287
Co-Helper

"Şirket dışından yani dış internetten outlook ile erişim istediğimde ise arada bir password isteyen pencerecik çıkıyor. "
Bu davranış normal siz gerekli tanımları yapmadan dışarıdan outlook kullanamazsınız auth. olmaz. Ya firmaya VPN yaparsınız yada rpc over https olarak araştırın. 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/03/2020 23:44

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32986
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Eğer outlook anywhere ayarlarınız doğru yapılandırıldı ise outlook açıldığında domain de olsun veya olmasın şifre sorması normal, şifre hatırlat kutucuğunu kullanıyor olmanız gerekli. Eğer bunu yapmazsanız her seferinde şifre sorar.

Eğer buna rağmen şifre soruyor ise pek çok nedeni olabilir, ilk aklıma istemcide skype, lync gibi exchange ile entegre çalışan bir client yazılımı var ise onlardan kaynaklı olabilir, onu tamamen kaldırıp deneyebilirsiniz.

Birde bu yöntemleri bir kontrol edin

https://www.nucleustechnologies.com/blog/resolve-outlook-password-prompt-issue/

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/03/2020 23:54

(@gurhangoktas)
Active Member
Konu başlatıcı

Yorumlar için teşekkür ederim. 

Local ağda iken otulook hesap kurulumu da dahil olmak üzere hiçbir clientıma şifre girdiğimi hatırlamıyorum.Çünkü zaten domain ile login olunuyor. Yani iç ağda  şifre kutucuğu ile hiç karşılaşmadım. Fakat bu sorun dışarıda oluyordu. Sonradan farkettim ki dışarıdan bağlanmak istediğimde eğer kimlik yöneticisinde outlook kimlik bilgileri kayıtlı değil ise şifre kutucuğu çıkıyor. Dediğiniz gibi  şifre kutucuğunda şifreyi girerken şifre hatırla yı tıklersem kimlik yöneticisine bu bilgileri kayıt ediyor. Bu sayede dışarıdan da sorunsuz girebiliyorum.

Fakat zaten domain bilgilerimle oturum açtığım bilgisayarda birde outlook a şifre girmek mantıksız ve uzaktan erişimin önem kazandığı bu günlerde herkese şifresini kullanıcı adını nasıl yazacağını anlatmak biraz zahmetli. 

Biraz daha araştırınca outlookun kimlik doğrulamasını exchange üzerinde NTLM ile yaptığında bu sorunun olmadığını gördüm. Bu nedenle ecp de mapi üzerindeki kimlik doğrulaması NTLM kalacak şekilde ayarladım ve Negotiation seçeneğini kaldırdım. 

Ardından exchange server iis üzerinde EWS , Autodiscovery ve mapi (ecp üzerinden yaptığım ayarla zaten kalkmıştı , sadece kontrol ettim) bileşenlerinde Authentication üzerinden windows authentication providerlarında sadece NTLM kalacak şekilde ayar yaptım.  Bu alanlardan Negotiation seçeneğini kaldırdım. 

Şu anda dışarıdan gayet güzel şekilde bağlanabiliyorum. İçeriden de aynı şekilde. Sanırım biraz daha az güvenli bir kimlik doğrulama yöntemi seçmiş oldum fakat sonuç olarak outlook u açtığımda daha önce hesap kurulumu yapılmış bilgisayarlardan bağlantım hemen geliyor.  Bu yöntemler arasındaki farkı en kısa zamanda araştıracağım. eğer risk teşkil edecek bir durum varsa eskiye döneceğim. Bu konuda sizlerin bilgisi varsa paylaşırsanız sevinirim. 

Elim değmişken Cu 14 den 16 ya geçirdim exchange'i sorunsuz güzel bir işlem oldu.  Fakat Cu 13 altından yükseltme yapacak arkadaşlar biraz daha dikkatli olmalı çünkü shema ile ilgili işlemler var. 

Herkese teşekkür ediyorum.. 

Gönderildi : 20/03/2020 12:11

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba,

Öncelikle tebrik ederim, uzun süredir soru soran ama sorduğu kadar araştıran bir üye görmemiştim, hayran kaldım.

Çok doğru bir yöntem olmasa da çözümü bulmuşsunuz ancak bu kesinlikle çok riskli bir durum, Kerberos çok daha güvenli bir protokol olum NTML bilinen zafiyetleri olan bir protokoldür, dahası sizin sistem dışyarı açık, lütfen hızlı bir şekilde ayarları geri alın.

Negotiate authentication automatically selects between the Kerberos protocol and NTLM authentication, depending on availability. The Kerberos protocol is used if it is available; otherwise, NTLM is tried. Kerberos authentication significantly improves upon NTLM. Kerberos authentication is both faster than NTLM and allows the use of mutual authentication and delegation of credentials to remote machines. 

https://support.citrix.com/article/CTX221693

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/03/2020 12:20

(@gurhangoktas)
Active Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim Hakan Bey ; mesai bitiminde ayarları tekrar eski haline getireceğim. O zamana kadar da konuyu gene derinlemesine araştıracağım. 

Kafamı kurcalayan ikinci bir konu ben exchange 2010 dan migrate ettim 2016 ya 

Exchange 2010 da iken böyle bir sorun yoktu , bir kez dahili ağdan login olmuş kullanıcı dışarıdan outlook ile sorunsuz bağlanabiliyordu diye hatırlıyorum. Ozamanlarda dışarıda iken ben hiç böyle bir hata ile karşılaşmamıştım. Acaba exchange 2016 ile ilgili bir config hatam mı var diye de düşünmeden edemiyorum.

Teşekkürler.. 

Gönderildi : 20/03/2020 12:35

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Aslında varı ancak Exchange 2010 da bu ayarlar eğer autodiscover ile doğru ayarlanmamış ise değişiklikler gösterebilir, 2016 da ise varsayılan güvenlik temelli olduğu için bu değişikliği yaşamışsınızdır. Normalde ben geçiş öncesi mevcut 2010 larda bunu yaparım ve söylerim, derim ki outlook' lar bir kez şifre soracak, herkese söyleyin şifrelerini girip kutucukları işaretlesin, hop ondan sonra geçiş yapardım.

Yani anormal bir durum yok.

Bence vaktiniz ve bütçeniz var ise eğitim almanızı öneririm

Not: %50 indirim 5 gün geçerlidir.

https://www.udemy.com/course/exchange-server-2016-egitimi/?couponCode=A5489143489CE7B12824
https://www.udemy.com/course/exchange-server-2016-egitimi-bolum-5/?couponCode=F08D5B944E7CB3201069
https://www.udemy.com/course/exchange-server-2016-egitimi-bolum4/?couponCode=F0812A02E238762CB7EE
https://www.udemy.com/course/exchange-server-2016-egitimi-bolum3/?couponCode=4209F19A7A66968CE463
https://www.udemy.com/course/exchange-server-2016-egitimi-bolum2/?couponCode=7B6B12AFF5D103FF2D7C

Gönderildi : 20/03/2020 12:40

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Sizin gazınız ile makale çıktı ortaya

https://www.hakanuzuner.com/negotiate-ve-ntlm-kimlik-dogrulamasi-arasindaki-fark-nedir/

Gönderildi : 20/03/2020 16:03

(@gurhangoktas)
Active Member
Konu başlatıcı

Hakan bey harikasınız..

Çok değerli  , Çok teşekkür ederim.. 

Gönderildi : 20/03/2020 16:28

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Rica ederim, yok benimde içime çok sindi, hani yeri gelir ise artık doğrudan link atarım. Benim makaleler veya blog yazıları genelde böyle oluyor zaten.

Gönderildi : 20/03/2020 17:05

Paylaş: