Forum

Silinen mail adresi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Silinen mail adresinin yeniden oluşumu sonrasında Recipient not found hatası

5 Yazılar
3 Üyeler
4 Likes
3,376 Görüntüleme
(@kazimates)
Gönderiler: 667
Noble Member
Konu başlatıcı

Kurum içi active directory üzerinde kayıtlı ve işten ayrılan bir kullanıcı 3 yıl önce silinmişti. Sonrasında tekrar işe başladı ve sıfırdan kendisine eski hesap username ve eposta adresi aynı  olacak şekilde kaydı oluşturdum. Herhangi bir hata almadım. Fakat kendisine email göndermeye çalıştığım zaman aşağıda ki hatayı almaktayım. (Exchange server 2016)

Diagnostic information for administrators:
Generating server: S000POS03.MFA.KKTC
IMCEAEX-_o=KKTC_ou=Exchange+20Administrative+20Group+20+28FYDIBOHF23SPDLT+29_cn=Recipients_cn=user049d5513@mfa.gov.ct.tr
Remote Server returned '550 5.1.11 RESOLVER.ADR.ExRecipNotFound; Recipient not found by Exchange Legacy encapsulated email address lookup'

Gönderildi : 11/12/2020 19:55

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

LegacyDN ile ilgili bilinen bir durum. Yani cache de bu kullanıcı için LegacyDN kayıtlı istemcilerde, ancak yeni posta kutusunda bu farklı olduğu için bu hatayı almanız normal.

İki çözüm var

1 - Bir mail atıp insanları uyaracaksınız. outlook to kısmına hakan yazıp örnek otomatik hakan gelince delete tuşundan bu cache bilgiyi silecekler.

2 - Hata kodundan tersine mühendislik ile legacydn oluşturmanız lazım ama bu biraz can sıkıcı bir konu.

(1) New Message! (enowsoftware.com)

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/12/2020 23:12

(@GokhanYilmaz)
Gönderiler: 18
Eminent Member

Hocam bu konuyla ilgili bende birkaç gündür sorun yaşamıştım Hakan Hocamın bahsettiği tersine mühendisliğe farklı bir yöntem izledim.

Öncelikle sorun yaşanan mailbox LegacyExchangeDN Exchange Management Shell aşağıdaki gibi sorguladım.

[PS] C:\Windows\system32>get-mailbox gokhan.yilmaz |FL LegacyExchangeDN

LegacyExchangeDN : /o=First Organization/ou=Exchange Administrative Group (FYDIBOHF23SPDLT)/cn=Recipients/cn=d09599a78b1949cf96d481da1c725f87-Gokha

Bu bana LegacyExchangeDN sistemde nasıl tutulduğu hakkında fikir verdi.

Sonrasında ECP üzerinden mailboxa gelip yeni email adresi ekleye basıp X500 mail adresi ekliyoruz. 

image

image

PS ile sorguladığımız LegacyExchangeDN yazan CN= kısmını hata mailinde yazan cn= ile değiştirip e-posta adresi kısmına yazıp kaydet diyoruz.

Örnek:

/o=First Organization/ou=Exchange Administrative Group (FYDIBOHF23SPDLT)/cn=Recipients/cn=83040085d2d14a5083d64320f72398f3-Gokha

Tabiki bu işlemleri PS üzerinden aşağıdaki komut üzerinden de yapabilirsiniz.

Set-Mailbox <email adresi> -EmailAddresses @{add="X500:/o=First Organization/ou=Exchange Administrative Group(FYDIBOHF23SPDLT)/cn=Recipients/cn=83040085d2d14a5083d64320f72398f3-Gokha"}

Gönderildi : 10/11/2021 11:22

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Akıl akıldan üstündür Gökhan Bey, harika bilgi.

Teşekkürler.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/11/2021 14:05

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

https://www.hakanuzuner.com/remote-server-returned-550-5-1-11-resolver-adr-exrecipnotfound-recipient-not-found-by-exchange-legacy-encapsulated-email-address-lookup/

Gönderildi : 08/02/2022 15:13

Paylaş: