Forum

Sertifika yenileme ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Sertifika yenileme hk.

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
723 Görüntüleme
 inci
(@tamer-inci)
Gönderiler: 188
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,exchange 2016 üzerindeki Microsoft Exchange isimli sertifikanın süresi dolmuş görünüyor,birde valid görünen Microsoft Exchange Server Auth Certificate im var . Bu sertifikayı güncellemek gerekir mi sizce ?

(Get-AuthConfig).CurrentCertificateThumbprint | Get-ExchangeCertificate | Format-List ile baktığmda Auth. Certificate listeleniyor.

Gönderildi : 24/03/2023 23:01

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4317
Co-Helper

https://www.hakanuzuner.com/microsoft-exchange-server-auth-certificate-nedir/

süresi otomatik uzaması gerekiyor.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/03/2023 19:43

inci
(@tamer-inci)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Hocam cevabınız için teşekkür ederim,aslında bu makaleyi okudum.Forumda konu açmadan detaylı bir araştırma yapmıştım.Benim anlamak istediğim durum , benim geçerli bir exchange auth certifikam var ,süresi dolan sertifikanın ismi Microsoft Exchange isimli sertifika.Mevcutta auth cert. olmasına ragmen bu sertifikayı yenilemek gerekir mi bilemedim.Bu sertifikanın auth. sertifikadan ne farkı var.

Gönderildi : 25/03/2023 22:53

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33006
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Exchange Server isimli sertifika varsayılan olarak 5 yıllık self signed bir sertifikadır, temelde bunu ilişki içerisinde olduğu istemci ve sunucular ile güvenli bir trafik kurmak için exchange server kurulumu ile birlikte oluşturur. Genelde en bilinen kullanım alanı IIS üzerinde backend iletişimleridir. Ancak sizler bu sertifikayı daha sonra internal CA veya public bir sertifika ile değiştirdikten sonra yenilenmesine gerek yoktur. Bu değişikliği yapmamanız halinde yenilemenizi öneriyorum. Bunu nasıl öğrenebilirsiniz?

Exchange server üzerindeki sertifikaların hangi amaç ile kullanıldığını aşağıdaki komut ile listeleyebilirsiniz;

Get-ExchangeCertificate | select Thumbprint, Services, NotAfter, Subject, CertificateDomains | fl

Ek olarak IIS üzerinden web siteleri için binding bölümünden ilgili sertifikanın kullanılıp kullanılmadığını kontrol edin.

Sonrasında ise aşağıdaki makale yardımı ile yenileme yapabilirsiniz.

https://learn.microsoft.com/en-us/exchange/architecture/client-access/renew-certificates?view=exchserver-2019

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/03/2023 09:51

inci
(@tamer-inci)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Hocam Cevabınız için çok teşekkür ederim.Dün sertifika işlemini aşağıdaki linkten yaptım.Tam olarak neye yaradıgını sabah sizin yazınızla anladım. Tekrar tşkler. 

https://www.cozumpark.com/exchange-server-microsoft-exchange-sertifikasinin-yenilenmesi/

Bu ileti 1 yıl önce Hakan Uzuner tarafından düzenlendi

Gönderildi : 26/03/2023 17:35

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33006
Illustrious Member Yönetici

Rica ederim, linki bizim kendi makalemiz ile güncelledim, hem kendi makalemiz hem Türkçe.

Geri dönüş ve bilgi için teşekkürler.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/03/2023 12:34

Paylaş: