Forum

Load Balancer VIP a...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Load Balancer VIP adresini SMTP Relay Server oalrak tanımlama

4 Yazılar
2 Üyeler
2 Likes
647 Görüntüleme
(@tevfikceydeliler)
Gönderiler: 59
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

2 adet Exchange sunucuyu KEMP LB ile yük dengeli hale getirdik. SMTP Relay için de VIP port 25'i kullanmak istiyorum. .  Bu durumda Load balancer'ın VIP adresini smtp scope'a ekliyorum.Ancak böyle olduğundaSMT Relay scope üzerindeki denetimimi kaybetmiş oluyorum. Çünkü VIP  IPyi bile hekes SMTP relay yapabilir  hale gelmiş oluyor.

Bir yerde DAG IP adresini tanımlamam söylendi ancak DAG IP-Less çalışıyor

Bu durumda sizin önerebileceğiniz (Load balancer üzerinden) başka bir çözüm var mı acaba?

Teşekkürler.

Gönderildi : 24/06/2021 17:25

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33006
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Alt bölümde bu konuda detay var.

SMTP Deployment – Kemp Support (kemptechnologies.com)

KEMP dokumanları çok iyidir, her türlü konudaki sorunuza cevap bulacaksınız. Aktif müşterilerimizde kullanıyoruz, sorunsuz çalışıyor.

Özetle seçeceğiniz bir iki kutucuk ile istemci, VIP veya NLB ethernet ip yi seçebiliyorsunuz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/06/2021 17:46

(@tevfikceydeliler)
Gönderiler: 59
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hızlı cevap için teşekkürler 🙂

Anladığım kadarıyla transparent modda çalıştırmak biraz daha meşakkatli (Exchange'lere default GW olarak Kemp'i göstermek)

Şu durumda Kemp üzerinde ACL'i kullanmak gerekecek. 1500'e yakın IP adresini ACL'e aktarmak en zorlu iş olarak görünüyor. 

Gönderildi : 28/06/2021 09:41

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33006
Illustrious Member Yönetici

Aynen, biz genelde her müşteride tercih etmiyoruz, bu durumda da SMTP için GW kullanıyoruz. Internal relay ise DNS ile birden çok sunucuya gittiği içinder yine bir NLB oluyor ama tabi sunucu kapandığında DNS malum ip bilgisi vermeye devam eder.

Yani ya GW olarak kemp olacak bu durumda istediğin olur yada smtp nlb için kemp kullanmayacaksın.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/06/2021 11:08

Paylaş: