Forum

Kayıp EDB dosyalar
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Kayıp EDB dosyalar

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Reactions
232 Görüntüleme
(@kazimates)
Gönderiler: 668
Noble Member
Konu başlatıcı
 

6 Ocak 2024 tarihinde exchange server 2016 CU23'ün üzerinde olduğu windows server 2012 R2 updateler var demek suretiyle ve cihaza eriştiğim zaman restart etmelisin diye beni mecburen güvenli bir şekilde sunucuyu restart etmeye mecbur bıraktı. Sonrasında update yükledi ama sunucu tekrar bir türlü açılamadı. Safe mod gelmedi diye sorunlar aldı başını gitti. Exchange server daha da güvende olsun diye MailBox ve Templer ISCSI olarak işletim sistemine bağlı bir NAS cihazında bardındırılmaktaydı ve toplamda 10 MailBoxDB mevcuttu. Şimdi ise ilgili NAS sunucusunun içinde folderleri açtığımda 10 klaösrün sadece 4 tanesinde EDB uzantılı dosya görmekteyim. Bu dosyaların içinde ise veriler mevcut. Ama diğer edb dosyaları görememekteyim. Bunun sebebi ne olabilir ve kayıp edbler tekrar nasıl bulunabilir veya yaratılabilir?

 
Gönderildi : 13/01/2024 20:24

(@kazimates)
Gönderiler: 668
Noble Member
Konu başlatıcı
 

Windows server 2012 R2 üzerinde ISCSI olarak bağlı bulunan E sürücüsünün üzerinde sağ tuş Properties altındaki menulerden Tools seçilmek suretiyle Error Check işlemi başlatıldı. İşlem sonrasında ise  MailBoxDB klasörü altında bulunan EXCH2016_DB02 mailboxu altında edb uzantılı dosya geri geldi. Fakat mesela EXCH2016_DB00 altında edb uzantılı dosyada gelmekle birlikte onun uzantısı 0KB olarak gözükmekte. ISCSI diskin bulunduğu ortam ise Qnap bir NAS cihazının Thin LUN bir sürücüsü durumda. Burada daha fazla ne yapmamı tavsiye edebilirsiniz?

Bu ileti 4 ay önce kazimates tarafından düzenlendi
 
Gönderildi : 13/01/2024 23:52

(@nazmikavalci)
Gönderiler: 240
Reputable Member
 

Qnap ın yapılandırmasında snapshot devrede mi idi bir yedek alıp sonrasında qnap içinden belki geri dönebilir siniz.

 
Gönderildi : 14/01/2024 00:42

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4372
Co-Helper
 

Sanırım iş bir kurtarma operasyonuna dönüştü danışmanlık almakta fayda var.
Önemli olan restore sürecinin nasıl yürütüldüğü, neler olduğu. 
Bunun gibi yapılarda güvenli zannedilen yol maintenance mod mantığıyla hareket edilmediğinde daha büyük negatifler üretebilir. 
Qnap da lun recovery isimli bir prosedür var fakat burada lun değil dosyalar kayıp. Lun üzerinde olabildiğince az işlem yapılmalı, sector'lere yazım yapılmamalı ki son çözüm noktasında recovery başarılı olabilsin. Deneyimli birilerince lun da bir drive olduğundan image point'i alınıp harici bir ortam da soft recovery denenebilir. Final durum olarak hiç yedek yoksa elzem durumda raid fark etmez nas uzman bir firmaya gönderilerek data recovery yapılabilir her şekilde. Akabinde size'lar büyük olduğundan dosyalar hex bozuk gelebilir stellar vs gibi EDB recovery yapılarak mailbox'lar pst export edilebilir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
****************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
*****************************************************************

 
Gönderildi : 14/01/2024 09:57

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33042
Illustrious Member Yönetici
 

Merhaba, ne yazık ki exchange server gibi real time veri tabanı kullanan sistemler için isci önerilen bir protokol değilidr, bu tür OS sorunlarında iletişim kesintileri dosya formatlarını veya disk bütünlüğünü bozabilir, aslında sizde tam olarak bunu yaşamışsınız. Yani veri tabanlarınız aslında orada iken bir den bir kaç tanesi yok olmuş, sonra repiar ile gelmiş ama buradan %100 verileri kurtarabilirsiniz anlamı çıkmıyor. Ne yazık ki bundan sonrası artık 3.parti veri kurtarma programları veya uzman bir yerlere göndermeniz gerekir, yanılmıyorsam kamu da çalıştığınız için de bu bir hayli sorun olabilir sonuçta içinde mail olacağı için DMO ile anlaşmalı veya bir şekilde kamu referansı olan bir yer ya da ISO, PCI vb X bir sizin tabi olduğunuz regülasyona uyan bir yer bulmalısınız.

Ya da biraz para harcayıp bir kaç tane ürün alıp deneme yapabilirsiniz. Ancak her türlü bu işin hiç bir garantisi yok. Çok geçmiş olsun.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
****************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
*****************************************************************

 
Gönderildi : 14/01/2024 14:15

Paylaş: