Forum

Exhange Server 2016...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exhange Server 2016 Upgrade Sorunu

6 Yazılar
2 Üyeler
4 Likes
1,247 Görüntüleme
(@OnurKAPAKLI)
Gönderiler: 15
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Sunucumda Exchange Server 2016 CU9 kurulu (Version: 15.1 Build: 1466.3)

CU 19 versiyonuna upgrade etmek istiyorum ancak LDAP hatası alıyorum. Ne yaptıysam çözemedim tecrübeli arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.

"Setup.exe /PrepareAD /OrganizationName:"First Organization" /IAcceptExchangeServerLicenseTerms" komutunu yazdıktan sonra aşağıdaki hatayı alıyorum.

Hata Mesajı:

An Active Directory error 0x51 occurred when trying to check the suitability of server 'DC1.domain'. Error: 'Active directory response: The LDAP server is unavailable.'

Yapılan İşlemler:

- ISO yu sunucuya kopyaladım ve administrator yetkisiyle cmd konsoluyla denedim olmadı.

- Kurulum yaptığım kullanıcıyı Schema Admin, Enterprise Admin, Domain admin gibi tüm gruplara ekledim.

- Telnet ile dc ip adresinin ldap (389) portuna istek atabiliyorum, herhangi bir kısıtlama yok.

- Kurulum kullanıcıda "Schema Admin" grubuna "Set as Primary Group" seçeneğini işaretledim.

Ortamımda 2 DC bulunmakta. İlk DC de "Global Catalog" seçili değil ancak ikinci DC de "Global Catalog" seçili sorun bundan kaynaklanıyor olabilir mi? yardımcı olursanı sevinirim. İyi Çalışmalar.

Gönderildi : 12/03/2021 03:53

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33006
Illustrious Member Yönetici

Selam, bu bilindik hatalardan değil, yani bilindik derken false positive hatalar vardır, cevabı çok bilindiktir ve şunu yapın deriz. Bu bildiğiniz normal bir hata, yani LDAP server' a gerçekten erişemiyor.

Bunun için Exchange sunucusu ile LDAP sunucusunun erişim sorunu olmadığını kontrol edin.

ping testi

sonra telnet ile ldap portına erişmeyi deneyin.

Bu ikisi tamam ise Exch sisteminin static olarak belirli bir dc ye gitmekdiğini kontrol edin, eğer böyle bir durum var ve o dc ulaşılamıyor ise ki aslen normalde de sorun olmalı ama yine de bir kontrol edin.

Get-ADServerSettings | fl

Birde önerilen çözümler var, onları kontrol edin.

"An Active Directory error 0x51 occurred" error when you run the "Setup /PrepareAD" command from a DC in Exchange 2013 (microsoft.com)

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/03/2021 14:09

(@OnurKAPAKLI)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Cevabınız için teşekkür ediyorum.

ping ve telnetten baktım sorun yok ne yaptıysam olmuyor maalesef. LDAP sorunu olsa sanırım kullanıcıları da çekemezdi kaldı ki kullanıcılara erişebiliyorum.

Gönderildi : 12/03/2021 15:53

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Yanlış anlamayın ama ben bir cevaba örnek 4 şey yazıyorum size özel değil kesinlikle genelde böyle oluyor soruyu soran dönerken iki tanesine dönüyor. Yani örnek bu komutun çıktısını kontrol etitniz mi? Ettiniz ise neden paylaşmıyrsunuz? Yok etmedi iseniz neden etmediniz. Link verdim oraya baktınız mı? Bakmadı iseniz neden bakmadınız? Baktı iseniz aksiyon ne oldu.

Kusura bakmayın ama soruyu sorandan çok biz cevaplamaya çalışan insanların efor sarf etmesi bana doğru gelmiyor.

Size kolaylıklar diliyorum.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/03/2021 17:10

(@OnurKAPAKLI)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hakan bey komut sonucunu eklemeyi unutmuşum. Kusura bakmayın.

Linkte global catalog dan bahsedilmiş 2 dc de de global catalogu aktif etmem bir sorun oluşturur mu bilmiyorum. O yüzden linkteki adımı uygulayamadım. Dikkat ederseniz ilk mesajımda global catalog ile ilgili soru sormuştum. Ayrıca linkte bizde olmayan bir versiyon updatesinden bahsedilmiş, mecburen bu adımı da atlamak zorunda kaldık.

[PS] C:\Windows\system32>Get-ADServerSettings | fl
Creating a new session for implicit remoting of "Get-ADServerSettings" command...

RunspaceId : f535c3a1-a56c-4be4-be69-4419ff6672c2
DefaultGlobalCatalog : dc1.domain.com
PreferredDomainControllerForDomain : {}
DefaultConfigurationDomainController : dc2.domain.com
DefaultPreferredDomainControllers : {dc1.domain.com}
UserPreferredGlobalCatalog :
UserPreferredConfigurationDomainController :
UserPreferredDomainControllers : {}
DefaultConfigurationDomainControllersForAllForests : {<domain.com, dc2.domain.com>}
DefaultGlobalCatalogsForAllForests : {<domain.com, dc1.domain.com>}
RecipientViewRoot : domain.com
ViewEntireForest : False
WriteOriginatingChangeTimestamp : False
WriteShadowProperties : False
Identity :
IsValid : True
ObjectState : New

Gönderildi : 12/03/2021 20:00

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Tamam, static bir dc eklenmemiş bu durumda sorun DC de olmalı, yani sizin domain controller veya domain ortamınızı inceletmeniz gerekli, global catalog veya başka bir yerde sorun olmalı. Bunun için DC loglarını incelemenizi öneririm.

Gönderildi : 12/03/2021 20:23

Paylaş: