Forum

Exchange Server - O...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange Server - Office365'e Mail Gönderme Sorunu

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
691 Görüntüleme
(@fatiihdemiir)
Gönderiler: 46
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Exchange Server 2016 üzerinde a.com.tr, Office365 üzerinde b.com.tr domaini kullanılmakta. Arada hibrit bir yapı mevcut değil. Office365'ten Exchange Server'a gönderilen mailler ulaşıyor fakat Exchange Server'dan Office365'e gönderilen mailler ulaşmıyor. Bu senaryo dışında herhangi bir yere mail alım-gönderimi sorunsuz sağlanabiliyor.

https://docs.microsoft.com/tr-tr/exchange/mail-flow-best-practices/use-connectors-to-configure-mail-flow/set-up-connectors-to-route-mail?redirectedfrom=MSDN

Yukarıdaki makaleden faydalanarak a.com.tr domainini Office365 üzerine accepted domain olarak ekledim. Office365 üzerinde gerekli connector tanımlamalarını yaptım. From Your org to O365 connectoründe eşleşmesi için Exchange Server çıkış IP'sini tanımladım.

Exchange Server üzerinde oluşturulması gereken send connector'ü doğru konfigüre edemedim sanırım. Smart host olarak a-com-tr.mail.protection.outlook.com şeklinde oluşturup denedim ve gönderim sağlanamadı. Smart host'u Exchange çıkış IP adresi ile değiştirerek denedim yine gönderim sağlanamadı. Exchange Delivery reports kısmında görünen raporu da ekliyorum. Send connector'ü nasıl konfigüre etmeliyim? Ya da sorun farklı bir yerden de kaynaklanıyor olabilir mi?

1

Gönderildi : 19/08/2021 16:01

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, her iki domain ayrı, neden böyle bir şey yapıyorsunuz anlamadım, yani onpremdeki cozumpark.com, cloud üzerindeki itstack.com.tr ye normalde mail atar, böyle bir aksiyona gerek yok ki? cozumpark.com mail sunucusu to kısmındaki itstack.com.tr için MX sorar, bu ip office 365 sunucu ip adresidir ona smtp yapar ve maili gönderir.

Demişsiniz ya diğer her yere mail gidiyor, tamam işte o diğer her yerde de office 365 kullanan vardır neden b.com.tr için böyle bir bağ yapmaya çalıştığınızı anlamadım. Bir kere office 365 üzerinde a.com.tr için accepted domain eklediğiniz ancak artık exchange online der ki bu domain den ben sorumluyum ki alakası yok o domain in posta kutuları onpremde, bence sizin kafanız çok karışmımş, yaptığınız her şeyi silin ve olduğu gibi bırakın mail alımı olacaktır. 

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/08/2021 18:42

(@fatiihdemiir)
Gönderiler: 46
Trusted Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner a.com.tr ve b.com.tr aynı AD üzerinde bulunuyor. Exchange kurulumu sonrası her yere mail gönderip alabilirken defalarca denememe rağmen bu iki domain arasında mail alıp gönderemedim. Gönderebilseydim dediğiniz gibi böyle bir aksiyona tabi ki gerek olmazdı. Bu nedenle sorunu araştırırken bu makaleyi gördüm ve denemek istedim. Makalede belirtilen ayarları yaptıktan sonra Office365 tarafından Exchange Server'a mail gönderme başarılı oldu. Belirttiğim gibi Exchange Server'dan Office365'e mail göndermede sorun yaşanmakta. Belki farklı bir çözüm yolu ya da atladığım bir adım vardır bilemiyorum ancak mevcut durum bu şekilde.

Gönderildi : 19/08/2021 20:43

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

İlk söylediğiniz durum ile son söylediğiniz durum farklı. Eğer bir domain ismini bulut ile hybrid olmadan ortak kullanmak istiyorsanız bulduğunuz makale doğru, adımlarınızı kontrol etmeniz gerekli. Örneğin onprem üzerinden cloud' a mail gitmiyor diyorsunuz, bu durumda kuyrukta bekleyen mailler için bir hata kodu olmalı veya dönen NDR kodları sorunu çözmenize yardımcı olacaktır.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/08/2021 23:29

Paylaş: