Forum

Exchange a.d sync t...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Exchange a.d sync time ayarları

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
402 Görüntüleme
 inci
(@tamer-inci)
Gönderiler: 188
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar , A.d üzerinden yapmış olduğumuz değişikleri haliyle exchange hemen güncellemiyor.Acaba bu süreleri görüp değiştireceğim alan neresi ? Hangi servis aracılığıyla bu işlemleri yapıyor.

Gönderildi : 21/07/2023 17:48

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Exchnge Server, Active Directory üzerinde yapılan değişiklikleri 2 saat'te bir alır. Burada örnek bir değişiklik yapıldığı zaman en son exchange server' ın AD ile ne zaman konuştuğunu bilmediğiniz için minimum 0dk ile 120dk arasında bu güncelleme gerçekleşir diyebilirsiniz. Genelde bu müşterilerde çok olur. Örnek bir kota artırımı yaparsınız veya son dk servisler kalkacaktır, efendim birisi tüm şirkete mail atacaktır, yetki ister verseniz de 30dk içerisinde o yetki alınmaz (aslında en son güncelleme ne zaman olduğunu bilmediğiniz için, tabi bunu bir komut ile görebiliyorsunuz o ayrı, genelde bu tür kısa sürelerde insanlara beklemeleri gerektiğini söylemek zorundasınız). 

Bunun nedeni aslında çok basit bir cache mantığıdır. Bu değerler tabi ki değişir ancak kesinlikle değiştirmemeniz ve durumu izah etmeniz gereklidir, eğer bunu değiştirirseniz exchange sunucunuz ve dc makineniz ciddi manada performans sorunları yaşayacaktır.

Kayıt defterinde aşağıdaki dizine gidin

https://learn.microsoft.com/en-us/previous-versions/office/exchange-server-analyzer/aa996988(v=exchg.80)?redirectedfrom=MSDN

https://learn.microsoft.com/en-us/previous-versions/office/exchange-server-2007/bb684892(v=exchg.80)?redirectedfrom=MSDN

Burada her bir DWORD için değerlerin nasıl girileceği anlatılmaktadır. Bu arada en kesin çözüm Exchange Server Information Store servisini yeniden başlatırsanız anında geçerli olur ama tabi bu kesinti demektir.

Özet, bence kurcalamayın, sistem böyle çalışıyor diyin geçin 🙂

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/07/2023 21:43

inci
(@tamer-inci)
Gönderiler: 188
Reputable Member
Konu başlatıcı

Hocam aslında "benim geldiğim şirkette bu kadar uzun sürmüyordu" üzerine ben mi yanlış biliyorumun kafa karışıklıgıyla açılmış bir konuydu ki sizde her zamanki gibi açıklayıcı yazmışsınız çok tşk ederim.

Saygılarımla.

(Bu arada değiştirmeyi düşünmüyorum 🙂 )

Gönderildi : 21/07/2023 22:36

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Süper, bence de hiç oynama, daha uzun değildir ama dediğim gibi örnek eski şirketinde en son saat 17:00 de sync olmuştur sen 17:10 da bir değişiklik yapınca 19:00 a kadar beklersin, ama en son sync 15:15 de yapıldı ise sen 17:10 da bir değişiklik yaptığında 5dk sonra geçerli olur.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/07/2023 11:58

Paylaş: