Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Exchange 2016

9 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
519 Görüntüleme
(@muharremakgul)
Gönderiler: 28
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba , 

Exchange serverım kapalı olduğu zamanlarda mail alımı duruyor , bunu zaman aşımı gibi bir süre ile sınırlamam mümkün mü , örneğin 2 saat cevapsız kalan mailler silinsin yada süreyi ben kendim belirleyebiliyor muyum ? 

Gönderildi : 10/12/2021 10:03
Konu Etiketleri

(@aytacarslan)
Gönderiler: 799
Noble Member

Karşı taraf sunucunuza ulaşmadığında tekrar deneme yapar. Sizin tarafta bunun için bir şey yapamazsınız denemeyi yapan karşı taraf.

Gönderildi : 10/12/2021 10:28

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

ETRN Hizmetini araştırın. Bir aralar TürkNet ten bu hizmeti alıyor idik.

Yada Trend Micro E-Mail Security ürünü de bu işi yapıyor diye biliyorum.

Mx Kaydınızı TM sunucularına yönlendiriyorsunuz. Mailler Antivirus, Antispam filtrelerinden geçtikten sonra sunucunuza teslim ediliyor. Lokalde bu iş ile uğraşmıyorsunuz ve gereksiz e-postalar internet bandWith'den yemiyor.

Gönderildi : 10/12/2021 10:34

(@resulsoydas)
Noble Member

ETRN - ÇözümPark Sözlük (cozumpark.com)

Gönderildi : 10/12/2021 10:36

(@resulsoydas)
Noble Member

Bir sn. Pardon soruyu yanlış anlamışım. Başka bir durum için yazdım.

MTA nız kapalı iken gönderilen maillerin silinmesini neden istiyorsunuz ki? Aksine kaybolmaması/geri dönmemesi istenir.

Bu sorunuzun cevabını bilmiyorum

Gönderildi : 10/12/2021 10:38

(@muharremakgul)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@resulsoydas Merhaba Resul bey , 

Benimde öğrenmek istediğim tam olarak o aslında , Exchange kapalı iken karşı taraftan atılan mailler kayboluyor exchange hizmeti aktif olduğunda ulaşmıyor. Bu kaybı nasıl önleyebilirim bir yolu varmıdır . 

Gönderildi : 10/12/2021 11:56

(@muharremakgul)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@aytacarslan Teşekkür ederim Aytaç abi cansın 😀   

Gönderildi : 10/12/2021 11:57

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4287
Co-Helper

Exch kapalı olduğu durum için sorulduğundan exch sunucu üzerinde bir policy ile çözülemez. Cevap Resul hocanın dediği gibi etrn hizmeti kullanmanız olacaktır. Böylece karşı tarafa ret yanıtı dönmemiş ve bir kuyruk elde etmiş olursunuz.
Mailing çift taraflı bir senaryo farklı mta'lar ve retry config'ler var. Karşı taraf retry yapmıyorsa servisiniz down olduğunda sizin yapacağınız birşey yoktur. Mailin ulaşmadığına dair farkındalığı onlar yönetmesi gerekiyor.
Aslolan mail servisin down olmayacağı yapıya kavuşmaktır. Servis up oldu ve etrn var o taktirde mailler exch kuyruğa düşer. Burada ki işleyiş exch sihhati ve sunucu performansı ile ilgili. 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/12/2021 12:59

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32985
Illustrious Member Yönetici

Gönderen: @muharremakgul

Merhaba , 

Exchange serverım kapalı olduğu zamanlarda mail alımı duruyor , bunu zaman aşımı gibi bir süre ile sınırlamam mümkün mü , örneğin 2 saat cevapsız kalan mailler silinsin yada süreyi ben kendim belirleyebiliyor muyum ? 

Bunu karşıdaki SMTP sunucusu belirler, yani gönderdiği bir mail için eğer hedef sunucu cevap vermez ise hangi aralıklar ile kaç defa deneyeceğini ve sonunda ne zaman pes edeceğini maili gönderen sunucu belirler.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/12/2021 13:28

Paylaş: