Forum

Exchange 2003 backu...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2003 backup ve Transaction Loglar

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
451 Görüntüleme
 arda
(@arda)
Gönderiler: 26
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar, transaction logların onemli oldugu malum.Bu konuda hata yapmamak icin soemak istedim

1..ntbackup ile Exchange Backup alırken Public Store ve Mailbox Store secebiliyoruz ama  Transaction loglarıda yedeklemek icin secim yapılacak bir checkbox çıkmıyor, Bu durumda logların backup ı da alınıyormu?Eğer alınıyorsa Full , Incremential ve differential gibi her 3 backup turunde de alınır mı transaction  logların backup ı otomatikman?

2.Exchange Backupları genelde FULL alıyorum ve görüyorumki Restore ederken nelerin restore edileceği sorulurken Public Store ve Mailbox Store yanında Transaction loglarıda secebilecegimiz checkbox cıkıyor. Burada Loglarıda checklemek gerekiyor mu, Restore etmeye calıstıgım backupı alırken Transactin Loglardan database aktarılmamıs veriler olabilir mi?Bu yuzden Logları da restore etmeli miyim bunu da merak ettim?

teşekkürler

Gönderildi : 19/12/2008 20:59

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32997
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Ntbackup üzerinde ; information store bölümünün seçilmesi hem DB nin hemde Logların yedeklenmesi için yeterlidir.

Geri dönüş için ise , geri dönüş senaryonuz ile ilgili olarak isterseniz logları seçer isterseniz seçmezsiniz. Logların çalışma mantığı ile ilgili olarak bazı durumlarda geri dönüşler için ihtiyaç duyabileceğiniz gibi bazı durumlar içinde gerek yoktur.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/12/2008 00:24

(@BulentAvci)
Gönderiler: 17
Eminent Member

Incremental ve differential backup'ta da loglar yedeklenir, yalnız differential da backup'tan sonra loglar silinmez.

Bir de log'ları farklı diskte tutmak öneriliyor.

Gönderildi : 20/12/2008 00:33

arda
(@arda)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hocam logların çalışma mantığıyla ve backup ilişkisi ile ilgili sormak istediğim bir konu daha var, müsadenizle sormak istiyorum:

Circular Logging i enable etmediğimiz durumları düşünürsek ,

a) Benim bildiğim , Exchange e mail geldiğinde önce transaction loga yazılıyor. Transaction loga yazıldıktan hemen sonra gercek database e yazılıyor mu mailler, bekleme süresi var mı, mevcut log dosyasındaki maili database e yazak icin yeni bir log dosyasının olusması mı bekleniyor?

b)Eğer loglardaki datanın gercek database e yazılması esnasında bir süre geciyorsa, herhangi bir anda henuz loglardan database e yazılamamıs veri varsa, Exchange in  Full, Incremential ve Differential  olarak yedegi alınırsa loglardaki veriler database yazılma işlemine tabi tutuluyor mu, her 3 backup türü için farkılık var mı bu anlamda?

Gönderildi : 22/12/2008 02:54

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba

mevcut log boyutu yani 5mb dolduktan sonra ( exch 2003 için ) db ye yazar  .

evet böyle bir süre olduğunu yukarıda belirttim ve full backup işlemi sayesinde bu veriler önce db ye yazılır sonrada silinirler .

diğer backup tiplerinde bir farklılık yok çünkü , bu dosya arşiv özniteliği taşıdığı için ( sürekli yazılan en son log dosyası ) her şekilde yedeklenecektir.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/12/2008 05:50

arda
(@arda)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hocam merhaba,

Exchange 2003 yazmışsınız parentez içinde, Exchange 2007 de hemenmi yazılıyor database e?

Ayrıca ilginç bir soru geldi aklıma: Exchange2003 deki transaction logların 5 mb dolduktan sonra database e aktarılması, maillerin geç gelmesine sebep olur mu? En sonki log dosyası diyelim ki 1 gün boyunca hic tamamen dolmadı ve benim mailim o logda duruyor ama database e aktarılmadı. O zaman mailimi alamıyor muyum:-)

Gönderildi : 22/12/2008 19:06

arda
(@arda)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Çok oluyorum biliyorum ama , Exchange 2003 için bir backup senaryosu hakkında görüşünüzü alabilir miyim? Bunu şirkette uygulamayı düşünüyorum.

Haftasonu Full backup+Hafta içi Incremential backup almayı düşünüyorum. Sorum burda başlıyor.

Diyelim ki sistemi geri yuklemem gerekti.  Store ları unmount ediyorum. MDBDATA içindeki dosyaları baska bir yere kopyalayıp burdan siliyorum.  Once Full backup ı transaction logları yuklemeden restore ediyorum. Sonrasında Incremential backupları restore ederken Log ları da edeyimmi?

Siz olsaydınız ne yapardınız

Gönderildi : 22/12/2008 19:12

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Hocam merhaba,

Exchange 2003 yazmışsınız parentez içinde, Exchange 2007 de hemenmi yazılıyor database e?

Ayrıca ilginç bir soru geldi aklıma: Exchange2003 deki transaction logların 5 mb dolduktan sonra database e aktarılması, maillerin geç gelmesine sebep olur mu? En sonki log dosyası diyelim ki 1 gün boyunca hic tamamen dolmadı ve benim mailim o logda duruyor ama database e aktarılmadı. O zaman mailimi alamıyor muyum:-)

hayır exch 2007 deki log dosyası boyutu farklı olduğu için bu detayı belirttim.

gecikme olmaz , işlemler önce ramda gerçekleşiyor çünkü .

Gönderildi : 23/12/2008 04:29

(@turhan)
Gönderiler: 8
Eminent Member

Merhabalar, bu konu uzun bir zaman önce açılmış ama dikkatimi çekti arkadaşın sorusu, aynı konuyu araştırıyordum, data kaybı yaşamamak için  benim aradığım şeyleri sormak istedim madde madde. 

1.Full backup alınınca en sonki database e yazılmamış olan log dosyaları Exchange database e yazılıyor denmiş,  full backup da aynı zamanda log dosyalarının da yedeği alınıyor mu silinmeden önce bunu tam anlayamadım?

2. "Incremental ve differential backup'ta da loglar yedeklenir, yalnız differential da backup'tan sonra loglar silinmez." denmiş.

Incremential ve Differential backup dan sonra Full backup daki gibi, database e yazılmamıs log dosyaları exchange database ine yazılıyor mu, data kaybı yaşamamak için önemli?

3. Full, Incremential ve Differential backup türlerindeki yukarıda log dosyalarının silinmesi ya da silinmemesi davranışları, circular logging özelliğini kullanıp kullanmamaya göre değişir mi?

4. Arkadaşın yarım kalmış bir sorusu vardı, genişleterek sormak istiyorum.Full Backup dan sonra Incremential Backup veya Differential Backup ile backup almaya devam ederken exchange i tamamen yedekten geri dönmek için sıralama nasıl oluyor genellikle , doğrusu nedir? Mesela önce Full backup geri dönülecek logları geri dönecekmiyiz, sonra birer birer Incremential ı döneceğiz , Incremential ın loglarını da dönecekmiyiz? Differential ı da restore ederken loglarını da restore edecek miyiz genel kural nedir acaba?

Sabrınız için teşekkürler

Gönderildi : 07/06/2010 23:22

Paylaş: