Forum

Exchange serverın s...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange serverın servislerini uzaktan kapatmak ???

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
470 Görüntüleme
(@yasinoz4)
Gönderiler: 18
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar

Exchange server a her hangi bir yerden ulaşıp servisleri kapatabilmemiz mümkün mü? ve bunu yapacak kullanıcı Administrator yetkilerine sahip kullanıcımıdır? Exchange server a uzaktan başka neler yapılabilir?
ve Nasıl yapılabilir?

Uzak derken arada hiç bir uzakmasaüstü vs... hiç bir şey yapılmadan, Nasıl yapılabilir.

Bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim teşekkürler iyiçalışmalar.

Gönderildi : 09/12/2008 03:42

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32997
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

bilgisayarıma sağ tıklayıp yönet dedikten sonra , bir bilgisayar seçip ki bu exchange server olabilir bağlanıp ardından servis tabından istediğimiz servisleri durdurma şansına sahibiz. Veya yine komut seti ile dos ortamında da uzaktaki makinin servislerini durdurma ve çalıştırma imkanına sahibiz ancak unutmayın her durumda benim makinem exch server a network üzerinden ulaşmalı yani , illaki o makinenin başında olmam veya rdp , teamviewer vb programlar kullanmama gerek yok ancak görsel bir arayüz olmadanda eğer yetkim var ise bir makineyi uzaktan yönetebilirim.

ancak yetkili kullanıcılar bunu yapabilir .

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/12/2008 04:48

(@yasinoz4)
Gönderiler: 18
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hakan Bey, Merhabalar cevabınız ve ayırdıgınız zaman için tesekur ederım. Örnek olarak exchange server istanbulda ben ankaradayım yada her hangı bır yerdeyım administrator şifresini vs. şifreleri bildiğimi varsayıyorum. Komutsetinden servisleri stop yada start nasıl edebilirim ? 

ve database de değişiklik yapmak silmek tasımak vs... işlemleri yine uzaktan yapmak mumkun mu ? 

Yardımlarınız için tesekkur ederım. Saygılar.

Gönderildi : 09/12/2008 23:14

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32997

Server a network üzerinden erişiminiz var ise eğer uzaktan aşağıdaki komutlar ile servileri kapatıp açabilirsiniz

sc \\cozumpark stop mcshield

örnek bu komut cozumpark isimli makinedeki mcafee virüs programının servisini kapatıyor

cmd ekranında sc yazarak daha fazla bilgi alman mümkün .

db işlemleri için zaten cmd ye ulaşman yeterli sonuç olarak eğer exchange server arayüzünü kullanmıyor ise komut setini kullanmalısın ancak bu komutlar exchange 2003 için oldukça sınırlı  yani arayüze bir hayli bağımlısın  , exch 2007 için ise zaten powershell var ki buna uzaktan bağlanma şansın var , eğer 2003 kullanıyor ve illaki dos komutlarını kullanacağım diyorsan

psexec \\remotepc -i cmd.exe

bu komut işini görecektir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/12/2008 01:11

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309

merhabalar

winrs ve winrm komutlarını da bir araştırın. bir tanesi zannedersem Windows server 2003 R2 üzerinde kullanılabiliyor.

ancak hakan hocanın da dediği gibi halledebilirsiniz.

kolay gelsin

Gönderildi : 12/12/2008 00:25

Paylaş: