Forum

Sender ID Framework...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Sender ID Framework SPF Record Wizard

8 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
981 Görüntüleme
(@GURCANEFE)
Gönderiler: 1607
Noble Member
Konu başlatıcı

bunu yapmamizin amaci nedir  ve burda herkes herkesin kendi domain ismini gire biliyor  benim efecan.com domain ismim var  bu winzarda neler secmem lazim kutucuklari isaretledim ama tam bise anlayamadim

Gönderildi : 07/12/2008 00:47

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Konuyu biraz daha açabilrimisiniz?

Gönderildi : 07/12/2008 00:49

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

bunu yapmamizin amaci nedir  ve burda herkes herkesin kendi domain ismini gire biliyor  benim efecan.com domain ismim var  bu winzarda neler secmem lazim kutucuklari isaretledim ama tam bise anlayamadim

Merhaba

kısaca SPF,  mail sunucular tarafından gelen mailler için, mail gönderen sunucunun o alan adı için mail göndermeye yetkili olup olmadığının kontrolü için kullanılır.

Bu microsoft'a kayıt edilen birşey değildir, başka domainleri oraya girmek size birşey kazandırmaz/kaybettirmez. Mai serverınızın bilgilerini oraya giriyorsunuz. Ör: outbound mail: mail.domain.com yani mail eğer bu domainden gidiyorsa onu yazacağız eğer bir ISP üzerinden gidiyorsa bunu yazmasyacağız.

Eğer mailin geleceği domain mail.domainismi.com ise yine bunu giriyoruz yok yine ISP den geliyor, siz pop connector ile çekiyorsanız bunla işiniz yok. Maili gönderen ve alan domain ismini belirleyip wizard ı tamamlıyoruz sonunda size bir kayıt veriyor ve bunu gerçek DNS e giriyorsunuz.

Rastgele kutucukları işaretlemeniz yalnış işlemler yapmanıza sebebiyet verir.

Gönderildi : 08/12/2008 01:30

(@GURCANEFE)
Gönderiler: 1607
Noble Member
Konu başlatıcı

tesekkür ederim hocam bilgi için

Gönderildi : 08/12/2008 02:30

(@OnurAYDIN)
Gönderiler: 193
Reputable Member

Merhaba,

Sender ID Framework SPF Record Wizard daki formlarda yazanların ne anlama geldiğini anlatan detaylı bir makale var mıdır acaba? bende yanlış bi bilgi girmek istemiyorum çünkü.

Gönderildi : 01/04/2011 14:36

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

SPF Kaydı hemen hemen artık tüm mail server'lar kontrol ediyor Buğra bey'in dediği gibi ip isme dönüştüren kayıttır.  Mail attığınız ip'nin xx.com'da yetkili olup olmadığını kontrol ediyor. Eğer SPF kaydı oluşturulmazsa gmail,hotmail,yahoo ve diğer mail server'larda spama düşersiniz.

Gönderildi : 01/04/2011 16:14

(@ERHANKAPLAN)
Gönderiler: 20
Eminent Member

domain ismini yazdıktan sonra next deyip ilerliyoruz 

SPF Record Found 

ekranı geldiğinde beliren spf kaydını dns mi girmemiz gerekiyor yoksa yine next deyip 

Step 3 of 4: Modify SPF Record

oradaki işlemlerimi tamamlamamız gerekir 

Gönderildi : 07/05/2013 15:21

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32985
Illustrious Member Yönetici

https://www.hakanuzuner.com/spf-sender-policy-framework-nedir-spf-kaydi-nasil-olusturulur/

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/01/2020 16:32

Paylaş: