Forum

exchange mail atama...

Bildirimler
Hepsini Temizle

exchange mail atamama

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
411 Görüntüleme
(@kamerkoseoglu)
Gönderiler: 199
Estimable Member
Konu başlatıcı

selam arkadaslar

exchange server 2003 sp1 kurulu hotmail vs. local de mail problemleri yok dısarıdan mailde ala biliyorum sıkıntı su pop3 olan adreslere mail atamıyorum local de olsun farklı lokasyonda olsun pop3 den kastım kendi mail adreslerimiz exchange e katmadıklarım sizce sıkıntı ne olabilir uyarı hatasıda boyle bir kullanıcı bulunamadı diyor

Gönderildi : 31/10/2008 19:07

(@cevdetciftci)
Gönderiler: 357
Reputable Member

kendi pop3 kullanan userlarına mail atıp owadan bakar mısın?

Gönderildi : 31/10/2008 19:19

(@kamerkoseoglu)
Estimable Member
Konu başlatıcı

owadan bakarmısın derken soyle soyliyim bakacagım kisiler benim local imde degil sadece hosting panelinden mail hesapları bizim hesaplarımızla aynı isimde owa dan giris yapamıyorum AD de boyle bi user yok örnek vermek gerekirse benim mail adresim [email protected] ben sistemde localde yim exchange baglıyım diger kullanıcı [email protected] bu kullanıcı farklı biryerde evinde ornegin bizim sistem e hic giriş yapmamıs AD hesabı yok ben bu kullanıcıya mail attıgımda boyle bir kullanıcı yok diyor ama ben exchange gecmeden once bu kullanıcı ile mail gonderme ve alma işlemi yapa biliyordum

Gönderildi : 31/10/2008 20:08

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Sistemin hakkında daha geniş bilgi verebilirimisin.
Exchange mail server üzerine smtp oluşturup dış mail açtın sanırım(yani pop3 maillerinide exchange üzerindemi tutuyorsun?Sadece iç mailleşme değil.
Ve aynı domain içinde olmayan kişilere localden mail atamazsın zaten.O kişiyi domaine sokman gerekir.Exchange active directory ile entegre çalışır.
Veya öle bir kişiye active directory'den isim açıp owa üzerinden kullandırabilirsin.ozaman domaine sokman gerekmez.

Gönderildi : 31/10/2008 20:25

(@kamerkoseoglu)
Estimable Member
Konu başlatıcı

hocam sistem dedigin gibi pop3 mailler sistemde tutuluyor hostta mail tutulmuyor ozaman benim burda yapmam gereken AD de bu kisilere account olusturacagım peki bunun baska bir yolu varmı user olusturmaan bu kisiler bizim sirket te calısmıyorlar ama bizim mail i kullanmak zorundalar o yuzden bende sistem uzerinde bu kisilerle ilgili islem yapmak istemiyorum farklı bir yol varsa anlatırmısınız

Gönderildi : 31/10/2008 20:35

(@Anonim)

Maillerine bakmak isteyen kişiler 2 şekilde bağlanıp maillerini okurlar bunları haricinde bağlanamazlar..OWA kullandırırsan zaten sistemine müdahale edemezler.
Senin yapman gereken..
mesela ali diye şirket dışı kullanıcın var ve maillerini okumak istiyor.
Sen ali diye kullanıcı aç ve şifre ver.
Sonra kullandığın sistemde Adsl modem veya başka bir firewall var ise burdan nat yapman gerekicek
25 port ve 110 portunu exchange mail server ip'sine yönlendirceksin.Sonra kim bağlanacaksa artık internet bağlantısı olması yeterli.Senin dış ip'ni yazıp örnek: http://212.155.14.54/exchange   bu şekilde login olup maillerine ulaşıp mail atabilir.Sanırım kullandığın sistemde metro ethernet var yada lise line bağlantın var.Yoksa telekomun diğer ip leri blackliste düşer.buda senin mail almanda sorun yapar.Yani mail alamazsın yada gönderemezsin

Gönderildi : 31/10/2008 20:41

(@kamerkoseoglu)
Estimable Member
Konu başlatıcı

ustad zaten owa kullanıyorum benim mail alma verme gonder me sıkıntım sok sistemim super calısıyor nazar deymesin sadece sıkıntı aynı domain adında olan pop3 hesaplarına mail atamıyorum bunlarda sanırım ad de ekli olmadıkları icin oyle anlıyorum yazdıklarından

Gönderildi : 01/11/2008 02:49

(@Anonim)

Aynen o şekilde Kamer
Aynı domain ortamında domain yapıya üye olmayan bir kullanıcı ,domaine üye olan bir kullanıcıya mail atamaz.

Gönderildi : 01/11/2008 12:09

(@Anonim)

selam arkadaslar

exchange server 2003 sp1 kurulu hotmail vs. local de mail problemleri yok dısarıdan mailde ala biliyorum sıkıntı su pop3 olan adreslere mail atamıyorum local de olsun farklı lokasyonda olsun pop3 den kastım kendi mail adreslerimiz exchange e katmadıklarım sizce sıkıntı ne olabilir uyarı hatasıda boyle bir kullanıcı bulunamadı diyor

Kamer Slm,

Artık SP1'li çalışan Excahnge 2003 kalmadı diyebiliriz.SP2'ye sorunsuz bir şekilde Upgrade yapabilirsin.Bence SP güncellemesi yapmanda fayda var.

Gönderildi : 01/11/2008 14:11

Paylaş: