Forum

Exchange Server Gel...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange Server Gelen mailler gereksiz Kutusuna geliyor.

11 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
2,550 Görüntüleme
(@m.alieser)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

merhabalar şirket içerisinde kullandığımız bir exchange server 2013 var . posta kutularına gelen mailler gereksiz posta kutusuna düşüyor.

sadece gmail ve hotmail üzerinden denemeler yaptım. tüm mailler gereksiz posta kutusuna düşüyor konu hakkında yardım edebilirmisin.z

Gönderildi : 12/01/2017 19:46

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

OWA açık iken ve outlook kapalı iken hotmail veya gmail den bir mail atıp OWA dan kontrol eder misiniz nereye düşüyor?

Eğer inbox a düşüyor ise outlook tarafında bir kuralınız veya junk ayarlarınızda yanlışlık vardır. Örneğin bir mail gelmiştir hotmail, gmail den bunu junk a at derken komple domain için bunu yapmış olabilirsiniz.

Ancak OWA da da durum aynı ise bu durumda Exchange Server 2013 üzerinde spam yarlarını kontrol edebilirsiniz.

https://technet.microsoft.com/en-us/library/bb123559(v=exchg.150).aspx

Örneğin yine test için kullandığınız posta kutusu için SCL değerini yükseltebilirsiniz

Öncelikle bu kullanıcı için mevcut ayarları kontrol edin

Get-Mailbox huzuner | Format-List SCL*,Bypass*,SenderAuth

Varsayılan olarak herşey null gelmeli.

Eğer durum bu ise bence kullanıcı yerine organizasyon tarafını kontrol edin

Get-OrganizationConfig | fl SCL

Bunun da 4 olması gerekli.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/01/2017 23:00

(@muhammedibrahimtatar)
Gönderiler: 28
Eminent Member

Merhabalar Hocam,

Firmamızda kullanılan Exchange mailde iki farklı kullanıcımıza, diğer iki farklı kullanıcımızın attığı mailler direk gereksiz kutusuna düşüyor. Kurallara baktım engelli ve önemsiz listesine baktım herhangi birinde bu kullanıcılar yok. Hatta bu iki kullanıcı için kural bile oluşturdum gelen maillerin gereksize değil gelene düşmesi için yine gereksiz kutusuna düşüyor. Gereksiz kutusunda mailin üzerine sağ clickle tıklayıp gelen kutusuna taşı diyorum ve tekrar gereksiz kutusuna düşüyor. Güvenli listesine de ekledim bu kullanıcıları ancak bir çözüme kavuşamadım. Office 2007 kullanıyoruz. Owaya düşen mailde Outlooka düşen mailde aynı şekilde tek tek denedim. Yukarıda belirttiğini işlemleri yaptım değerler boş olarak geliyor. 

Yardımlarınızı bekliyorum.

Saygılar.

Gönderildi : 29/06/2017 20:13

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba,

Eğer benim dediklerimi yaptıysan başka bir sorun var demektir, en temel test OWA

eğer outlook kapalı iken OWA ya gelen mailde spam a düşüyor ise kesin exchange tarafında bir sorun vardır, değerler null ise o zaman bir smtp gw gibi ürün olabilir mi yada imza yazılımı? yada transport seviyesinde çalışan bir agent var mı?

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/06/2017 20:33

(@muhammedibrahimtatar)
Eminent Member

Tekrardan Merhaba Hocam,

Şimdi dediğiniz üzere outlooktan çıkış yapıp OWA üzerinden deneme şansını buldum. Şuan için spama düşmedi mailler. Ancak outlook tarafında tüm kontrolleri sağladım. Herhangi problem görünmüyordu. İmza yazılımımız yok Agentta yok. Önceden 2 kullanıcıdan gelen mailler spama düşüyordu. Şimdi daha fazla kullanıcıdan gelen spama düşmeye başladı.  

İyi akşamlar.

Gönderildi : 29/06/2017 23:58

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

tamam bu durumda sorun outlook kaynaklı, bir kaç gün owa kullanın eğer bu bir kaç günde hiç sorun olmaz ise, outlook u komple kaldırın ve yeniden temiz kurun.

Gönderildi : 30/06/2017 02:18

(@muhammedibrahimtatar)
Eminent Member

Yardımlarınız için Teşekkürler Hocam,

Dediğiniz gibi OWA'dan kullanıp bir kaç gün deneyip outlook işlemlerini yaparım. 

Gönderildi : 30/06/2017 11:09

(@muhammedibrahimtatar)
Eminent Member

Hocam tekrardan merhaba,

Akşam kontrolleri sağladığımda OWA da problem olmadı. 2-3 tane mail attığımda sıkıntı yoktu gelen kutusuna düştü. Ancak biraz evvel dediğiniz gibi yapıp outlooku kaldırdım sadece OWA üzerinden çalıştırdım ve sonuç yine aynı spam maillere düşüyor. Bu durumda galiba outlook kaynaklı değil durum. 

Gönderildi : 30/06/2017 11:44

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Herhangi bir yerde outlook olmadığına eminseniz birde cep telefonlarını iptal edip onlarda benzer sorunlara neden oluyor.

Gönderildi : 30/06/2017 13:30

(@muhammedibrahimtatar)
Eminent Member

Dediğiniz gibi birde şahsi macinde kuruluymuş onu kaldırınca düzeldi. Herhangi problem kalmadı. Çok çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 30/06/2017 14:55

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Rica ederim, cep telefonundan mı outlook dan mı kaynaklı çıktı?

Gönderildi : 30/06/2017 21:02

Paylaş: