Forum

Exchange 2013 Time ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2013 Time Zone (hesap ayarlarımda hala +2 istanbul)

13 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,832 Görüntüleme
(@KayhanBelek)
Gönderiler: 11
Eminent Member
Konu başlatıcı

Sanırım hepimiz heyecanlı bir haftasonu geçirdik. Time Zone +3 mü olacak, sunucunun saati ileri mi kaldı, geri mi kaldı derken hengameyi atlattık sanıyorum.

Sanırım halen maillerde saat sorunu yaşayanlar var. Özellikle VM üzerinde koşan sunucular saat değişikliğini VM'den alıyor mu almıyor mu sorunları çok oldu. Bir de smarthost kullanıyoranız acaba Postfix'in saati güncellendi mi güncellenmedi mi vs.vs.

Benim yaşadığım sorun ise şu:

Exchange serverin kurulu olduğu 2012 R2 sunucunun time zone +3 ve saat doğru. (tüm güncellemeler yapıldı) Mail trafiğinde sorun yok. Sorun takvimlerde çıkmaya başladı gibi.

Bilgisayarda (mac üzerindeki Calendar uygulamasında) saat 15:00'e yeni bir takvim kaydı oluşturduğumda ve aynı hesabın kurulu olduğu telefonun takvimini kontrol ettiğimde, olşuturduğum kaydın takvimde doğru saatte göründüğünü, ama içerisinde 14:00 ve parantez içinde (GMT +2) yazdığını görüyorum.

Neden vs diye düşünürken, OWA ile hesabıma erişip bölgesel ayarlara baktığımda hala +2 İstanbul'da olduğumu gördüm. 

Aynı sorunu yaşayan, çözüm önerisi olan var mıdır? Acaba MS, Exchagne için başka bir DST patch yayınladı mı?

Teşekkürler,

Kayhan 

Gönderildi : 31/10/2016 00:20

(@umitseyhan)
Gönderiler: 367
Üye

Merhaba Kayhan Bey,

Exchange üzerinde update'i geçtikten sonra time zone kısmı +2 olarak gözükebilir, fakat +3 şeklinde çalışması gerekir. Eğer çalışmıyorsa aşağıdaki powershell komutu ile kullanıcılara ait posta kutularında ki time zone ayarlarını +3 olan "Arabic Standard Time"e çekerek bu problemi giderebilirsiniz.

Get-Mailbox -ResultSize unlimited | Set-MailboxRegionalConfiguration -TimeZone "Arabic Standard Time"

Bilginize.

Gönderildi : 01/11/2016 02:24

(@umitseyhan)
Üye

Kayhan Bey,

Telefonlarda saat dilimini +3 Bağdat olarak ayarlarsanız problem çözülmektedir.

Bilginize.

Gönderildi : 01/11/2016 13:59

(@ahmetozer)
Gönderiler: 156
Reputable Member

Merhaba Kayhan Bey,

Exchange üzerinde update'i geçtikten sonra time zone kısmı +2 olarak gözükebilir, fakat +3 şeklinde çalışması gerekir. Eğer çalışmıyorsa aşağıdaki powershell komutu ile kullanıcılara ait posta kutularında ki time zone ayarlarını +3 olan "Arabic Standard Time"e çekerek bu problemi giderebilirsiniz.

Get-Mailbox -ResultSize unlimited | Set-MailboxRegionalConfiguration -TimeZone "Arabic Standard Time"

Bilginize.

Merhabalar;

benzer bir sorun bende de var. Outlook uygulaması kullanılınca ya da cep telefonlarındaki mail uygulaması kullanılınca bir sorun yok saatler doğru. fakat OWA üzerinden yapılan erişimlerde saatler bir saat geri görünüyor. kullanıcılar OWA dan ayarların altında İstanbul +2 olarak görülüyor. mail trafiğinde bir sorun yok ama gelen mail 1 saat önce gelmiş gibi görünüyor. 

Bu komutu çalıştırdığım zaman sorun çözülecek mi ? 

ayrıca bu komutu powershell üzerinden mi çalıştırmam gerek yoksa Exchange Management Shell üzerinden mi çalıştırmalıyım ?

Gönderildi : 01/11/2016 15:01

(@CetinKarahan)
Gönderiler: 21
Eminent Member

merhaba,

bende de benzer problem mevcut, exchange 2010 +3 istanbul olarak görünüyor, owa ya baktığımda +2 istanbul

bilgisayardan takvim daveti attığımda saat dogru fakat aşağıda bir saat daha görünüyor ( +2 GMT ) olarak. fakat cep telefonundan toplantı daveti attıgımda tek saat görünüyor. cihaz iphone ios. owadaki saati +3 yapmama rağmen aynı sorun devam ediyor. acaba ios la mı ilgili yoksa farklı bir ayar yapmama gerek var mı?

edit : şöyle birşey keşfettim.

outlook.com (bölgesel dil ayarları +2 istanbul) --> exchange takvimi IOS cihaz = sonuç çift saat (2.  saat parantez içinde +2 GTM yazılı)

outlook.com (bölgesel dil ayarları +3 moscow) --> exchange takvimi IOS cihaz = sonuç tek saat

exchange bağlantılı outlook 2013 (time zone baktığımda +3 istanbul yazıyor) --> exchange takvimi IOS cihaz = sonuç çift saat (2.  saat parantez içinde +2 GTM yazılı)

owa üzerinden +3 yapsamda sonuç değişmiyor.

edit2:

bilgisayarın saatini +3 istanbul yerine +3 kuveyt yapıp toplantı daveti attığımda IOS cihaz tek saat olarak görüyor. fakat sorun şu +3 istanbul ile +3 kuveyt arasında ne fark var ki böyle bir hataya yol açıyor. acaba IOS cihazın gördüğü +2 istanbulla bilgisayarın gönderdiği +3 istanbul mu çakışıyor.

Gönderildi : 01/11/2016 15:11

(@umitseyhan)
Üye

Merhaba Kayhan Bey,

Bilginize.

Merhabalar;

benzer bir sorun bende de var. Outlook uygulaması kullanılınca ya da cep telefonlarındaki mail uygulaması kullanılınca bir sorun yok saatler doğru. fakat OWA üzerinden yapılan erişimlerde saatler bir saat geri görünüyor. kullanıcılar OWA dan ayarların altında İstanbul +2 olarak görülüyor. mail trafiğinde bir sorun yok ama gelen mail 1 saat önce gelmiş gibi görünüyor. 

Bu komutu çalıştırdığım zaman sorun çözülecek mi ? 

ayrıca bu komutu powershell üzerinden mi çalıştırmam gerek yoksa Exchange Management Shell üzerinden mi çalıştırmalıyım ?

Merhaba Ahmet Bey,

Exchange Management Shell üzerinde çalıştırmanız yeterli olacaktır.

Bilginize.

Gönderildi : 01/11/2016 16:40

(@umitseyhan)
Üye

merhaba,

bende de benzer problem mevcut, exchange 2010 +3 istanbul olarak görünüyor, owa ya baktığımda +2 istanbul

bilgisayardan takvim daveti attığımda saat dogru fakat aşağıda bir saat daha görünüyor ( +2 GMT ) olarak. fakat cep telefonundan toplantı daveti attıgımda tek saat görünüyor. cihaz iphone ios. owadaki saati +3 yapmama rağmen aynı sorun devam ediyor. acaba ios la mı ilgili yoksa farklı bir ayar yapmama gerek var mı?

edit : şöyle birşey keşfettim.

outlook.com (bölgesel dil ayarları +2 istanbul) --> exchange takvimi IOS cihaz = sonuç çift saat (2.  saat parantez içinde +2 GTM yazılı)

outlook.com (bölgesel dil ayarları +3 moscow) --> exchange takvimi IOS cihaz = sonuç tek saat

exchange bağlantılı outlook 2013 (time zone baktığımda +3 istanbul yazıyor) --> exchange takvimi IOS cihaz = sonuç çift saat (2.  saat parantez içinde +2 GTM yazılı)

owa üzerinden +3 yapsamda sonuç değişmiyor.

edit2:

bilgisayarın saatini +3 istanbul yerine +3 kuveyt yapıp toplantı daveti attığımda IOS cihaz tek saat olarak görüyor. fakat sorun şu +3 istanbul ile +3 kuveyt arasında ne fark var ki böyle bir hataya yol açıyor. acaba IOS cihazın gördüğü +2 istanbulla bilgisayarın gönderdiği +3 istanbul mu çakışıyor.

Merhaba Çetin Bey,

Mobil taraftaki problemi, mobil cihaz üzerinde ki tarih saat ayarlarında bulunan +2 ayarını +3 Bağdat olarak değiştirdiğiniz de problem çözülecektir.

Bilginize.

Gönderildi : 01/11/2016 16:42

(@CetinKarahan)
Eminent Member

merhaba ümit bey,

iosta +2 yada +3 seçme imkanımız bulunmuyor malesef.

bilgisayarın saatini +3 kuveyt yaptıgımda problem yok +3 istanbul yaptığımda çift saat görünüyor. bu kısmı aşamadım.

edit:

+3 istanbul ve kuweyt arasındaki takvim saati farkı

http://hizliresim.com/qEo3o5

http://hizliresim.com/40BD6L

Gönderildi : 01/11/2016 16:51

(@umitseyhan)
Üye

merhaba ümit bey,

bilgisayarın saatini +3 kuveyt yaptıgımda problem yok +3 istanbul yaptığımda çift saat görünüyor. bu kısmı aşamadım.

edit:

Merhaba Çetin Bey,

+3 Bağdat olarak ayarlamanız gerekiyor.

Bilginize.

Gönderildi : 01/11/2016 17:20

(@CetinKarahan)
Eminent Member

merhaba ümit bey,

edit:

Merhaba Çetin Bey,

Bilginize.

ios cihaz tarih saat bağdat, takvim bölgesel ayarlarını da bağdat olarak zorladım değişen bişey olmadı,

pc yi bağdat yapınca sorun yok istanbul yapınca sorun oluyor.

Gönderildi : 01/11/2016 17:43

(@umitseyhan)
Üye

merhaba ümit bey,

edit:

Merhaba Çetin Bey,

Bilginize.

ios cihaz tarih saat bağdat, takvim bölgesel ayarlarını da bağdat olarak zorladım değişen bişey olmadı,

pc yi bağdat yapınca sorun yok istanbul yapınca sorun oluyor.

Merhaba Çetin Bey,

iOS cihazlarına saat değişikliği ile ilgili güncellemenin gelmesi gerek. pc tarafında ise timezone hotfix'leri onları yüklemeniz daha sağlıklı olacaktır.

http://www.catalog.update.microsoft.com/Search.aspx?q=3192321

Bilginize.

Gönderildi : 02/11/2016 12:27

(@KemalTurkoglu)
Gönderiler: 170
Reputable Member

OWA dan calender üzerindeki meetingleri kontrol ettiğimde aynı sorun mevcuttu, +3 lü herhangi bir time zone seçtiğiniz zaman sorun çözüldü.

ancak ActiveSynce ile baglanan cihazlarda sorun hala devam etmekte ? Mobile cihazlardan bakıldığı zaman meeting time +1 fazla yada -1 eksik gözükmekte. 

Mobile cihazların saatleri dogru gostermekte. Time zone ayarını manuel olarak ayarla seklinde denedim değişen birsey olmadı.

Fikri olan var mı ? 

Gönderildi : 03/11/2016 17:59

(@umitseyhan)
Üye

OWA dan calender üzerindeki meetingleri kontrol ettiğimde aynı sorun mevcuttu, +3 lü herhangi bir time zone seçtiğiniz zaman sorun çözüldü.

ancak ActiveSynce ile baglanan cihazlarda sorun hala devam etmekte ? Mobile cihazlardan bakıldığı zaman meeting time +1 fazla yada -1 eksik gözükmekte. 

Mobile cihazların saatleri dogru gostermekte. Time zone ayarını manuel olarak ayarla seklinde denedim değişen birsey olmadı.

Fikri olan var mı ? 

Merhaba Kemal Bey,

Mobil cihazlar üzerindeki timezone ayarınıda +3'e çekmeniz gerekmektedir. Saat doğru olsa bile mobil cihazdaki saat dilimi +2 olduğundan bu problem meydana geliyor.

Bilginize.

Gönderildi : 04/11/2016 16:46

Paylaş: