Forum

Saat değikliği hakk...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Saat değikliği hakkında

10 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
936 Görüntüleme
(@hamit_ertan)
Gönderiler: 53
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba ,

30 ekim pazar günü saatler değişmeyeceğinden sunucularımıza gerekli patchları gectik ve sonuc olarak sunuclarımız utc +3 istanbul kış saatinde kaldı yalnız exchange 2010 mail sunucumuzun saatide ayni fakat gmail'e mail attığımda saat bir saat geri gözüküyor , exchange üzerindedemi değişiklikler yapmamız lazım acil yardım rica ederim.

Gönderildi : 30/10/2016 16:10

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1631
Noble Member

Makinayı restart ettiniz mi?

Gönderildi : 30/10/2016 20:04

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

Merhaba,
http://blog.microsoft.com.tr/?p=47451

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 31/10/2016 01:04

(@ayhanozkaya)
Gönderiler: 41
Trusted Member

Merhaba,

Exchange 2007 mail sunucu'nun koştuğu işletim sisteminin UTC+3 İstanbul olarak ayarlı sorun yok. Exchange sunucuya bağlı bir mail hesabından gmail, hotmail gibi domainlere mail gönderdiğim zaman gelen saat normal.

Ancak şöyle bir sorun var kullanıcıların outlook'larında calender'lar da gözüken toplantı saatleri vs. 1 saat ileri gösteriyor outlook web access ara yüzünden bölgesel dil ayarlarından da UTC+3 İstanbul olarak değiştirdim.

Exchange sunucu Sp3 versiyonun en son 21 Rollup updatesini de yükledim calenderlar buna rağman değişmedi.

Aynı sorunla karşılan, çözen veya konuyla fikri olan arkadaşlar var mıdır?

Teşekkürler.

Gönderildi : 01/11/2016 11:27

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

exchange ve buna bağlı servisleri koşturan hostları yeniden başlatarak, tekrar deneyin.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/11/2016 12:01

(@ayhanozkaya)
Trusted Member

Turan Bey,

Host'lardan kastınız DC sunucuları mı bashediyorsunuz?

Gönderildi : 01/11/2016 12:10

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

exchange hangi host üzerine kurulu ise, onu yeniden başlatın.

dc üzerinde değildir diye düşünüyorum. 🙂

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/11/2016 12:13

(@ayhanozkaya)
Trusted Member

Şimdi oldu. 

Exchange fiziksel sunucu ve bu sunucuyu dün gece restart ettim sorun yine aynı.

Gönderildi : 01/11/2016 12:14

(@ErkanAtes)
Gönderiler: 8
Active Member

Merhaba,

Aynı sorunu bende yaşıyorum. Ama herkeste değil. Bazı kullanıcılarda toplantı 1 saat geri atıyor. 

Exchange içerisindeki toplantı isteklerinde sorun yok. Dışarıya gönderilen ya da dışarıdan gelen isteklerde bu oluyor genelde.

Denemek için başka bir domainden pop3 hesabı açtım. Bilgisayarın, pop3 mailin,exchange, owa time zoon ları doğru. 

Exchange den pop3 mail adresine toplantı atıyorum 1 saat geri gösteriyor.

Çözemedik gitti.

Gönderildi : 12/11/2016 16:16

(@berkgulata)
Gönderiler: 11
Eminent Member

Muadili bende oldu.

Yılbaşından önce Türkiye için çıkan DST patch kurmuştum. Sonrasında düzgün çalışmaya devam etti. Ta ki geçenlerde elektrikler kesilip, jeneratör devreye giremeyip upsler bitinceye kadar 🙂

Restart sonrası yalnız lokalden gönderilen mesajların içerisinde iletim zamanı 1 saat ileri gözüküyordu.

Şunları buldum.

https://www.experts-exchange.com/questions/28982959/Turkish-DST-Time-Zone-issue.html

https://theucguy.net/setting-default-language-time-zone-for/

https://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms912047(v=winembedded.10).aspx

https://social.technet.microsoft.com/Forums/exchange/en-US/0278894a-c0d7-4da9-8340-7c2f93432de5/owa-2007-regional-settings?forum=exchangesvrclientslegacy

sonrasında exchange powershell'den Set-OWAVirtualDirectory “owa (Default Web Site)” -DefaultClientLanguage 1055 dedim. Ve Microsfot Exchange Transport servisini restart ettim düzeldi.

Ancak owa'dan bakınca timezone +2 gözükmekte ancak mesaj alım ve içeriğindeki saatler ile sunucunun saati doğru ve sunucuda +3 gözüktüğü halde.

Yakında exchange 2016'a geçeceğimden üzerinde durmadım.

Size gelen toplantı isteğinin saati doğru da exchange alırken mi saati değiştiriyor, lokalden gelenler mi dışardan gelenler mi gibi kontrol edip çözüm yolu çıkabilir.

Gönderildi : 18/01/2017 14:08

Paylaş: