Forum

Exchange 2010 eşitl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2010 eşitleme hatası.

10 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
984 Görüntüleme
(@UmutNuri)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Değerli mestektaşlarım yaklaşık 2 ay önce şirketimize exchange server 2010 kurduk. Mail alışverişimizde sıkıntı yok ama kullanıcılarımız Outlook 2007 - 2010 - 2013 üzerinden gönder ve al yaptıklarında aşağıdaki hatayı alıyorlar ben biraz araştırdım ama çözümünü bulamadım. Bilen varsa yardımcı olursa çok sevinirim. ilginiz ve alakanız için şimdiden teşekkürler

Not: Her iki hatada ayrı zamanlarda alınmış hatalardır. 

15:50:44 Eşitleyici
Sürümü 15.0.4701

15:50:44 'xxx'
Gelen Kutusu Eşitleniyor

15:50:44 Hiyerarşi
Eşitleniyor

15:50:44 'Gelen Kutusu'
klasöründeki yerel değişiklikler eşitleniyor

15:50:44
'XXXEXC.local.xxx.com' sunucusuna yükleniyor

15:50:44                  1 görünüm/form çevrimiçi klasörde
güncelleştirildi

15:50:44
Klasör eşitlemede hata

15:50:44                                [0-0]

15:50:44 Bitti

15:50:44 Microsoft
Exchange çevrimdışı adres defteri

15:50:44 İndirme
başarılı

09:44:00 Eşitleyici
Sürümü 15.0.4701

09:44:00 'xxx'
Gelen Kutusu Eşitleniyor

09:44:00 Hiyerarşi
Eşitleniyor

09:44:00 'Silinmiş
Öğeler' klasöründeki yerel değişiklikler eşitleniyor

09:44:00
'xxx.local.xxx.com' sunucusuna yükleniyor

09:44:00                  1 öğe çevrimiçi klasörde güncelleştirildi

09:44:00                  1 öğenin çevrimiçi klasörde okundu durumu
değişti

Klasör eşitlemede hata

09:44:00                                [0-0]

'xxx.local.xxx.com' sunucusundan indiriliyor

09:44:00 Bitti

09:44:00 Microsoft
Exchange çevrimdışı adres defteri

09:44:00 İndirme
başarılı

Gönderildi : 08/04/2015 12:51

Selim GÜRAKSIN
(@selimguraksin)
Gönderiler: 438
Reputable Member

Merhaba, bende bu mesajlarla karşılaştım. Araştırmam da birden fazla cihaza kurulmuş hesaplar da bu problemin olduğunu gördüm. Örneğin kullanıcının Outlook' u kurulu. Birde cep telefonuna kurulum yaptığı zaman ActiveSync eşitleme yaparken telefonun bağlantısı kopunca eşitlenemediği için uyarı veriyor. Bu her seferinde olmuyor. Genellikle internetinizin çekmediği yerlerde iken eşitleme sağlanamıyor ve uyarı maili atıyor.

Gönderildi : 08/04/2015 13:20

(@UmutNuri)
Active Member
Konu başlatıcı

Selim bey dediğiniz gibi değil bizim mail kurulu client bilgisayarımızda aynı hata çıkıyor. eminim çünkü cep telefonlarına kurulumu ben yapıyorum. hata veren kullanıcılarımda mail hesapları cep telefonlarına kurulu değil. Sorun başka bişey sanırım...

Gönderildi : 08/04/2015 13:37

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Bu hatalar exchange ortamında olan hatalar. Mail alış verişinde olumsuz etkisi yok. Eşitleme sırasında oluşan sorunları bildiriyor. Bir nevi log diyebiliriz. Tamamını Microsoft'un kumanda ettiği ofis 365 sisteminde de durum aynı.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 08/04/2015 15:45

(@UmutNuri)
Active Member
Konu başlatıcı

Rıza bey iyi güzel diyorsunuz da zaten gönder me ve almada sıkıntı yok ama kullanıcıya bunu anlatamıyorsunuz. telefon açıp aşağıda bi hata verdi diyorlar 🙂 ve geçen başka bi kullanıcımda dikkatimi çekti bu sonuç olarak kullanılar pst de yansıyor şişiriyor pst yi 6 ay 1000 üzerinde log kaydetmiş Outlook yani bi çözümü olmalı diye düşünüyorum.

Gönderildi : 08/04/2015 16:06

Selim GÜRAKSIN
(@selimguraksin)
Reputable Member

Eşitleme sorunları hakkında Outlook lara kural yazarak direk silebilirsiniz.

Gönderildi : 08/04/2015 18:45

(@UmutNuri)
Active Member
Konu başlatıcı

Selim bey sorunları eğer bu şekilde çözersek o zaman kullanıcıdan ne farkımız kalıyor? ciddi anlamda bu işten anlayan birilerine sorunumu söyleyip çözüm bulmak için bu platforma yazıyorum eğer mantıklı çözümleriniz yoksa lütfen yazmayın. teşekkürler ilginiz ve alakanız için.

Gönderildi : 08/04/2015 21:14

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

Bunlar Sync Issues altında mı? Öyleyse bunlar önemli hatalar değil log kayıtları sadece ekseri exch ortamlarında görülür. Yoğun trafiği olan, fazlaca subfolder içeren, yoğun owa, mobile girişi olan hesaplarda sık görülür. Yoğun bir hesap için 6 ayda 1000 kayıt yüksek bir rakam değil ben daha fazlasını da görüyorum. Client'lara baktıkça temizleyip geçiyorum. Kullanıcılar soruyor önemsizliğini anlatıp geçiyorum. Siz bence biraz fazla takıyorsunuz. Tüm klasörleri göster demedikçe kullanıcılar sync issues görmez zaten ortamın psikolojisini kullanıcılar değil duyurular ile siz oluşturmalısınız. Önemli hesap problemleri varsa günlük olarak aşırı log düşer (yüzlerce) bunu takip ediyorsanız exch log'larında da görürsünüz.
İlla ki anlamalıyım, çözmeliyim derseniz zaman bilgileri üzerinden derinlemesine client log'larını ve exch transport'lar dahil db loglarını incelemeniz lazım. O logun nedenlerine dair bu size bilgi verir. Burada exch. log'ları ile ilgili makale olması lazım. Örnek olarak ben genelde yoğun mail trafiğe uğrayan outlook rule'ları sonrası ve ekli pst'ler kaynaklı gecikmeler kaynaklı eşitleme, çakışma log'ları attığını görürüm.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/04/2015 22:37

Selim GÜRAKSIN
(@selimguraksin)
Reputable Member

Umut bey burada ki çözümler emin olun tamamiyle işiniz için üretilmiş çözümlerdir. Diğer arkadaşların da yazdığı gibi önemli mailler değil bunlar. Ve yine anlatılanlardan da anlayacaksınız ki ne yaparsanız yapın gelecek mailler. Kullanıcı tarafında da rahatsızlık yaratmasın diye böyle bir çözüme "mecbur" gideceksiniz. Mesajım bu yolun nasıl olacağı ile ilgilidir.

Gönderildi : 10/04/2015 14:26

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Bunlar kasıtlı olarak yansıtılan uyarı mailleri. Microsoft'un host ettiği ofis 365 üzerinde durum yine bu şekilde. Bunu yok edebilecek birisi varsa valla bizde seviniriz. Kullanıcının sanırım işi gücü yok meşgale arıyor. Zaten normal outlook görünümünde bu öğeler yok. Bu bir sorun değil bunun altını çizmek isterim defaultta olan bir durum.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 10/04/2015 17:00

Paylaş: