Forum

Exchange Server 200...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange Server 2007 iç mail trafiği çok yavaş (Inbound Mail Flow Problem)

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
443 Görüntüleme
(@ferhatadibelli)
Gönderiler: 26
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Sevgili Arkadaşlar,

Exchange Server mail trafiğim çok yavaş. kuyrukta mailler uzun süre bekliyor ve birikme oluyor dolayısıyla mailler geç gidip geliyor..
günlerdir kontrol ediyorum. ama bir sorun bulamadım. hata kaydı yok dolaysıyla yakalayamıyorum sorunu.
exchange tool larını hepsini çalıştırdım kontrol ettim ama sorun bulamadım hepsinden başarılı şekilde geçti.antivirüs bile kurulu değil ama sistem temiz.
Disk, ram testleri sağlıklı. işletim sistemi sağlıklı. send/receive con. sorunsuz ama izinleriyle oynadım dafult olması gereken ayarları hatırlamıyorum. bu etkilermi bilemiyorum.

qnap ile iscsi yapıp databaseleri bu lun a taşıdıktan sonra böyle olmaya başladı. 

transport rule sayısı 15 tane. basit yönlendirmeler, disclaimer, file type gibi.
localde ve dışarda mail trafiğim  ciddi anlamda fazla. PAL aracı ile de performans testleri yaptım. resimlerde var 

Task manager da performans değerleri normal görünüyor. 
tıkandığım için artık ilerleyemiyorum.. yardımlarınızı yorumlarınızı rica ediyorum.
Herkese selamlar.

Exchange Server 2007 SP3 (Güncel) (MB-HB-CAS Tek server üzerinde )
240 Mailbox / 15 GB Kota
49 Mail Grup
150 Mail Contact
10 domain

MS Server 2008 R2 (Güncel)
E5620 2.4 Ghz CPU
20 GB RAM
Raid5 8x300 SAS
(C:) içinde default dizinde LOG dosyaları tutuluyor
(D:) içinde MailQueu tutuluyor
(Q:) (QNAP LUN ISCSI) Database tutuluyor 3 Database toplam 1.5 TB 

Exchange üzerindeki ethernetlerim;
1.Ethernet iç trafik
2.Ethernet: QNAP ISCSI-Farkli subnet (dns register disable)

outlook larda cache mod etkin.

ortamda ADC var

Exchange Server 2.ethernet kartından QNAP ISCSI bağlantı var 1Gb/sn. Arada switch yok direk exchange 2.ethernetten, qnap ethernete giriyor.
ISCSI ortalama transfer hızı 280-350 Mb/sn. Yani exchange server ile database'lerin bulundunduğu gnap LUN arasındaki bağlantı.
Aynı zamanda DC - DNS - DHCP olarak kullanılmakta. Tüm roller aynı sunucuda.

Gönderildi : 03/04/2015 16:05

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar,

en önemlisi ISCSI = vay SCSI :)), exchange gibi yoğun çalışan bir sistemin verilerini vay SCSI üzerinde tutmak bence mantıklı değil.

diğer önemli bir nokta 3 database 1,5 TB demişsin, ben buradan şunu anlıyorum her database'in tahmini 500 GB civarında. çok büyük. mümkünse bunları parçala ve 200 GB'ı geçirmemeye özen göster.

kolay gelsin

Gönderildi : 03/04/2015 21:05

(@ferhatadibelli)
Gönderiler: 26
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhabalar,

en önemlisi ISCSI = vay SCSI :)), exchange gibi yoğun çalışan bir sistemin verilerini vay SCSI üzerinde tutmak bence mantıklı değil.

diğer önemli bir nokta 3 database 1,5 TB demişsin, ben buradan şunu anlıyorum her database'in tahmini 500 GB civarında. çok büyük. mümkünse bunları parçala ve 200 GB'ı geçirmemeye özen göster.

kolay gelsin

🙂 evet = vay scsi demek daha doğru artık 🙂 geç gördüm cevabınızı hocam; çünkü bildiri gelmemiş bana, üzgünüm.  Mecbur kaldığım için iscsi yaptım. Sorun artık netleşti = vay scsi 🙂 şuan ki exchange 2007 std. sürüm dolayısyla sınırlı database sayısına ulaştım 🙂 . Şimdi disaster ve vmware geçiş projem var, dolayısyla bu esnada 2010 entp. geçiş yapacağım. o zaman dediğiniz gibi yapıp databaseleri parçalayacağım. ilgi ve yardımlarınız için teşekkür ederim.

Selamlar. 

Gönderildi : 13/05/2015 14:12

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

2010 mantıklı bir seçim olur. database boyutlarını da mümkünse 200 GB'ı geçirme...

Gönderildi : 15/05/2015 01:11

Paylaş: