Forum

Active Directory Ku...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Active Directory Kullanıcı İsmi Değiştirme Hk.

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
3,400 Görüntüleme
(@KayaSercan)
Gönderiler: 18
Eminent Member
Konu başlatıcı

Öncelikle Herkese Merhaba.

Exchange Server 2003 kullanıyoruz. Yapmak istediğim işlemi şu şekilde anlatayım.

Adı :  Deneme Soyadı : Deneme2
Mail adresi : [email protected]

bu kullanıcının adını ve soyadını değiştirdim. Exchange System Manager bölümünden "Recipient Update Services" içindeki 2 uygulamayı sağ tıklayıp "Update Now" yaparak çalıştırdım bunu bikaç defa yaptım hatta. bu işlemi yaptıktan sonra exchange mailnini kurulu olduğu istemci bilgisayarlarda Gönder Al kısmından "Adres Defterini Yükle" kısmından "Tüm Ayrıntılar" seçili şeklinde yükle yaptım ve bunuda birkaç defa yaptım Outlooku kapatıp açtım fakat hala yeni bir mail atacağım zaman Kime kutucuğuna tıkladığımda ismini değiştirdiğim mail adresini eski ismiyle görünmekte.

Bu sorunu nasıl aşabilirim?  Yardımlarını rica ediyorum. Şimdiden Teşekkürler.

Gönderildi : 19/08/2014 12:45

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar,

kullanıcının mailboxını disable edin daha sonra system manager üzerinden o maili reconnect ederek denermisin.

Gönderildi : 19/08/2014 13:17

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

birde outlook cache (n2k idi sanırım) silermisin.

bunun dışında rename işlemini nasıl yaptın? hesabın özelliklerine girerek mi yaptın yoksa hesaba sağ click rename diyerek mi yaptın? ikisinde farklı sonuçlar çıkabiliyor.

Gönderildi : 19/08/2014 13:18

(@KayaSercan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Cevabınız için teşekkürler. Active Direvtoryde kullanıcın ismine sağ tıklayarak özellikler kısmından Ad Soyad bölümünü değiştirerek yaptım.

Gönderildi : 19/08/2014 13:31

(@KayaSercan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Belki bir farklılık olabilir diye sağ tıklayarakta yeniden adlandır yaparak diğer işlemleri tekrarladım. hatta hizmetleride yeniden başlattım.

Şu andada şöyle bir durum fark ettim ismini değiştirdiğim kişi başka bir kullanıcıya mail attığında maili attığı kişide ismi yeni değiştirdiğim ismi ile gidiyor. fakat diğer kullanıcılar ona "kime" butonunda eski ismiyle ulaşabiliyor.

Gönderildi : 19/08/2014 14:02

(@KayaSercan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Sorunum durduk yere çözüldü. Sanırım değiştirilen ismin aktif olması için bir süre beklemek gerekiyor. Hiçbir istemci pcde Adres Defteri yükle yapmadan bütün pclerde değişti isimler.

Teşekkürler Yine.

Gönderildi : 21/08/2014 11:45

(@orkununal)
Gönderiler: 44
Trusted Member

isim değişikliğinde yada yeni kullanıcı eklendiğinde, sistemde hemen aktif olmuyor. bir süre beklemek gerekiyor.

Gönderildi : 22/08/2014 13:06

Paylaş: