Forum

Exchange 2013'den m...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2013'den mailbox silmek

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
3,851 Görüntüleme
(@erkangulmez)
Gönderiler: 316
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Exchange 2013de bir kullanicinin mailbox'ini silmek istiyorum ama bunu yaparken de AD uzerinde ki hesabi oldugu gibi kalsin, zarar gormesin de istiyorum.

Yani amacim bu kullanicinin mailbox'ini ilk olusturdugum gunku haline getirmek ya da onu silip yenisini olusturmak. Disable ettigim zaman yeniden olustur dedigimde disable ettigimi getiriyor bana.

Bu eski mailbox'tan kalici olarak kurtulmamin ya da mevcutu "factory settings" tarzi bir hale getirmemin bir yolu var midir?

Client Office 2013 pro kullaniyor.

Tesekkurler yardimlariniz icin 

Gönderildi : 08/08/2014 18:41

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

ilgili kullanıcıyı exchange control panelde seçin ve hemen üstte üç tane nokta göreceksiniz ona tıklayın ve açılan kısımdan Disable seçin. Böylece o kullanıcının posta kutusunu silmiş olursunuz (disabled mailbox altında görebilirsiniz bir süre).

daha sonra new mailbox diyerek existing user seçerseniz orada mailbox disable etmiş olduğunuz kullanıcıyı da görürsünüz.

Gönderildi : 08/08/2014 19:19

(@erkangulmez)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Yanitiniz icin tesekkur ederim ancak bu derdime care olmuyor maalesef.

yukarida anlatamadim sanirim, tekrar edeyim.

Mailbox'ini disable ettigim kullanici icin yeni posta kutusu olusturmak istedigim zaman bana yine disable ettigim posta kutusunu getiriyor oysa ki ben bos, yeni, sifir postakutusu istiyorum.

Soyle bir sey buldum ama yapamadim. 

This
example removes John Rodman's mailbox from the Exchange database, assuming the
mailbox has already been disconnected from the user. The example uses theGet-Mailbox cmdlet
to retrieve the mailbox GUID value using the display name of the disconnected
mailbox. This value is needed for the StoreMailboxIdentity parameter
of the Remove-Mailbox cmdlet.

$Temp =
Get-Mailbox | Where {$_.DisplayName -eq 'John Rodman'}

Remove-Mailbox
-Database Server01\Database01 -StoreMailboxIdentity $Temp.MailboxGuid

merhabalar

ilgili kullanıcıyı exchange control panelde seçin ve hemen üstte üç tane nokta göreceksiniz ona tıklayın ve açılan kısımdan Disable seçin. Böylece o kullanıcının posta kutusunu silmiş olursunuz (disabled mailbox altında görebilirsiniz bir süre).

daha sonra new mailbox diyerek existing user seçerseniz orada mailbox disable etmiş olduğunuz kullanıcıyı da görürsünüz.

Gönderildi : 08/08/2014 19:30

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba,

Bir yanlışınız var, disable ettiğiniz mailbox'ı silmeniz şart değil.

Aynı kullanıcı hesabına yeni mailbox açmak istediğinizde, ister ECP den new mailbox demelisiniz ister shell den enable-mailbox mumin@cozumpark.local şeklinde komut çalıştırmalısınız

ECP den connect mailbox seçeneği ile ilerlerseniz eski mailbox ı aktif hale getirmiş olursunuz. 

Gönderildi : 08/08/2014 19:34

(@erkangulmez)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Yaptiklarimi anlatayim zira olmadi.

Exchange admin center uzerinden mailboxlardan kullanicinin mailbox'ini disable ettim.

sonra shell'den dediginiz gibi "enable-mailbox mumin@cozumpark.local" yazip(tabi kendi hesabima gore) entera bastim ve olusturdugunu soyledi ama clientta outlooku actigimda yine eski mailbox'i gordum.

Neyi yanlis yapiyorum ben? 

Gönderildi : 08/08/2014 19:43

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Outlook profilini yeniden oluşturmuyor olabilir misiniz?

Bir de OWA dan giriş bakmayı dener misiniz?

Gönderildi : 08/08/2014 19:55

(@erkangulmez)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Tesekkur ederim. Clientta yani profil olusturmayi unuttugum icin eski profilden devam ediyordum ve haliyle eski mailler geliyordu.

Simdi olustu, bombos tesekkurler ancak bu kez mail atamiyorum nedense. Outboxta bekliyor 

Gönderildi : 08/08/2014 20:14

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Outbox da mı bekliyor?

Gönderildi : 08/08/2014 20:18

(@erkangulmez)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Evet, maalesef.

Klasorler guncel diyor ama outboxta bekliyor. 

Edit: 5 dk kadar bekledikten sonra hepsi duzeldi ve mailler beklemeden gidip gelmeye basladi.

tesekkurler yardimlariniz icin, cok sagolun arkadaslar, ustadlar 

Gönderildi : 08/08/2014 20:22

Paylaş: