Forum

Mevcut mail server'...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Mevcut mail server'in yedekliliği

11 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
885 Görüntüleme
(@cevahirefendioglu)
Gönderiler: 100
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Amaç : Mail server yedekliliği

Mevcut da kullandığım Exchange 2010 üzerinde maillerim çalışıyor. kurum.yandex.com da kurumsal domain ekleyip  yedek de tutmak istiyorum. 

Dns doruk.net üzerinde burada mx kaydı olara Öncelik değeri MX (10) mail.cevahir.com olarak mevcut kullandığım şu an ki şirket mx kaydım duracak, 20 öncelik değeri ile mx.yandex.net olarak kayıt oluştursam. NS de mevcutdaki DNS kayıtlarına ilave dns1. ve dns2.yandex.net olarak ekledim.

olası bir durumda mail sunucum yada mail'e gelen fiber hattım gitti ulaşılamıyoru..MX(10) mail.cevahir.com öncelik değeri olan mx değerini 20 ye çekip 2. sıradaki 20 oncelik değerdeki yandex' e tanımlı MX değerini de 10 çektiğim de mail trafğimin aksamadan devam edeceğini düşünüyorum..  Yani Mx(10)mx.yandex.net     Mx(20) mail.cevahir.com olarak değiştirdim. 

Gönderildi : 22/05/2014 17:38

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

Bu işlem için etrn hizmeti'de alabilirsiniz. Etrn sunucuya MX 20 girmeniz durumunda MX 10 a ulaşamadığında gönderilen mailler MX 20 alır sunucu tekrar up olduğunda ilgili hesaplara mail teslimlerini yapar.

Gönderildi : 22/05/2014 18:47

(@cevahirefendioglu)
Gönderiler: 100
Estimable Member
Konu başlatıcı

Etrn hizmeti ok. Fakat amaç mail sunucu yada hat down olduğunda en kısa sürede mail gönderimi ve alımını yapabilmek. Yandex mail de ucretsiz bir hizmet olduğu için şimdilik iyi bir çözüm gibi geldi. Bura da DNS tarafına çok iyi hakim arkadaşların önerisi daha hayati oluyor gibi.

Gönderildi : 22/05/2014 19:41

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

DNS ptr kaydını değiştirmeniz ve onun aktif olması kısa zamanda olmaz TTL inizi sürekli düşük bir değerde tutmanız gerek buda çok önerilmez. 

Gönderildi : 22/05/2014 19:49

(@BurakSaral)
Gönderiler: 9
Active Member

Merhaba,

Mevcut da kullandığım Exchange 2010 üzerinde maillerim çalışıyor. kurum.yandex.com da kurumsal domain ekleyip  yedek de tutmak istiyorum. 

Dns doruk.net üzerinde burada mx kaydı olara Öncelik değeri MX (10) mail.cevahir.com olarak mevcut kullandığım şu an ki şirket mx kaydım duracak, 20 öncelik değeri ile mx.yandex.net olarak kayıt oluştursam. NS de mevcutdaki DNS kayıtlarına ilave dns1. ve dns2.yandex.net olarak ekledim.

olası bir durumda mail sunucum yada mail'e gelen fiber hattım gitti ulaşılamıyoru..MX(10) mail.cevahir.com öncelik değeri olan mx değerini 20 ye çekip 2. sıradaki 20 oncelik değerdeki yandex' e tanımlı MX değerini de 10 çektiğim de mail trafğimin aksamadan devam edeceğini düşünüyorum..  Yani Mx(10)mx.yandex.net     Mx(20) mail.cevahir.com olarak değiştirdim. 

Cevahir bey merhaba, bende bu yapmayı planladığınız yapıyı yandex ile kurmayı düşünüyordum. Siz bu işlemi yapabildiniz mi. Eğer yaptıysanız nelere dikkat etmeliyim bahsedebilir misiniz acaba? 

Gönderildi : 20/03/2015 00:34

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Cevahir bey merhaba, bende bu yapmayı planladığınız yapıyı yandex ile kurmayı düşünüyordum. Siz bu işlemi yapabildiniz mi. Eğer yaptıysanız nelere dikkat etmeliyim bahsedebilir misiniz acaba? 

Selamlar,

http://www.recepyuksel.net/?p=648  Recep hocam blounda anlatmış.

Takıldığınız yer olursa buradan devam edebiliriz.

Kolay gelsin. 

Gönderildi : 21/03/2015 02:09

(@BurakSaral)
Active Member

Merhaba kurumsal mail kurmayı biliyorum google v.s yandex.  Benim yapmak istediğim şirketimde bulunan exchange sunucuma bir sebepten ulaşılmadığında o anlık maillerin gönderilip alınmasını otomatik olarak yandex üzerinden sağlayabilmek. Konunun başında da Cevahirefendioglu buna değinmiş.

Düşüncesi bana da mantıklı geldi ancak belli kısımları kafamda canlandıramadım. 

Exchange sunucumuz durduğunda hizmetimizi otomatik yandex üzerinden sürdürebilir miyiz tam olarak sorum bu. 

Gönderildi : 21/03/2015 16:18

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Merhaba kurumsal mail kurmayı biliyorum google v.s yandex.  Benim yapmak istediğim şirketimde bulunan exchange sunucuma bir sebepten ulaşılmadığında o anlık maillerin gönderilip alınmasını otomatik olarak yandex üzerinden sağlayabilmek. Konunun başında da Cevahirefendioglu buna değinmiş.

Düşüncesi bana da mantıklı geldi ancak belli kısımları kafamda canlandıramadım. 

Exchange sunucumuz durduğunda hizmetimizi otomatik yandex üzerinden sürdürebilir miyiz tam olarak sorum bu. 

Merhaba,

Bahsetmiş olduğunuz hizmet ETRN 'dir. 

Mail sunucunuz belli sebeplerden dolayı erişilmez olduğunda etrn sunucu sizin yerinize mailleri alır ve üzerinde bekletir. Mail sunucunuz up olduğunda etrn sunucu mailleri size gönderir bu sayede mail kaybınız olmaz. 

Araştırmalarınızı ETRN yönünde yaparsanız sonuca ulaşırsınız. Yandex'in ETRN hizmeti bulunmuyor bildiğim kadarıyla. 

Kolay gelsin.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 21/03/2015 16:59

(@BurakSaral)
Active Member

Ziya bey bizim yapmak istediğimiz Gelen ve Giden olarak kayıp yaşamamak.

Yani mail sunucumuz çöktüğünde işlemlere devam edebilmek. ETRN hizmeti sadece şirkete gelen mailleri korur. Ancak mail sunucusu ayağa kalkana kadar mail trafiğide durmuş olur.

şöyle bir şey nasıl yaparız? mail.xxxxx.com.tr  normalde 146.45.65.78 ip adresine yönlendirilmiş olsun. Bu ip adresine erişemediği zaman 58.26.45.78 yönlenmesini sağlayabilir miyiz?

Gönderildi : 27/03/2015 15:51

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Merhaba, 

DNS tarafında mx değişikliği yapmanız gerekiyor ve TTL sürelerini çok kısa tutmanız gerekiyor. Ancak bunu otomatik yapan bir sistem varmı hiç merak etmedim açıkcası.  

Ancak sizin için high availability önemliyse neden Exchange tarafında DAG yapmayı duşunmuyorsunuz ? Yani mx değişikliliği pek kullanışlı bir çözüm olmayabilir.

Dilerseniz mx 20 önceliğine sahip ikinci bir mail sunucu kurup daha düşük maliyete mail gönderimine devam edebilirsiniz.

Aslında çözüm olarak bir çok işlem yapılabilir önemli olan sizin tam olarak ne istediğiniz ve bu projeye ayırdığınız bütçe.  

www.okanozbey.com

Gönderildi : 27/03/2015 17:42

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Sizin istediğiniz yapı için aktif aktif çalışan yada aktif pasif çalışan bir cluster servisi kurmak. sorun olduğunda DNS kayıtlarını otomatik olarak değiştiren bir sistem HA yapısı için uygun değildir.

Gönderildi : 28/03/2015 15:25

Paylaş: