Forum

Exchange 2010'da iş...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2010'da işletim sistemi acılmayan DAG sunucuyu Acronisle restore etmek

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
384 Görüntüleme
(@arturkocabay)
Gönderiler: 10
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

yapımızda 4 adet DAG sunucusu mevcut.  failover Clusterda oluşan problemden dolayi microsoftun önerisiyle fiziksel sunucularda firmware ve driver update'leri yapılması istendi. gerekli güncellemeler sonrasında bir sunucumuzda işletim sistemi acılmaz duruma geldi. elimizdeki Acronis backuptan tüm sunucuyu local diskine tekrardan restore etmek bize bir zarara getirir mi? özellikle Exchange yapısı ve Active directory tarafında. veya aklıma gelmeyen bir kısımda bizi etkiler mi? 

DAG sunucularda local disklerinde sadece kendi boş databaseleri mevcut. diğer kullanıcı databaseleri ve log'lari emc storage üzerinde bulunmaktadır.  Exchage 2010 sp2 kullanmaktayız. Restore yapmadan aklımızda takılan bazı soruları çözmek istiyoruz. yardımcı olursanız sevinirim.

Gönderildi : 29/03/2014 06:50

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

muhtemelen etkilenen unsurlar olacaktır. benim tavsiyem o sunucuyu unutun yenisini kurun. 

Gönderildi : 30/03/2014 20:18

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Restore yaparsanız sorun oluşturabilir. Ancak şu var, en son aldığınız full yedeğe dc,adc,exchangei restore edersenız sorun yaşamazsınız.

Gönderildi : 07/04/2014 21:25

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Restore yaparsanız sorun oluşturabilir. Ancak şu var, en son aldığınız
full yedeğe dc,adc,exchangei restore edersenız sorun yaşamazsınız.

Gönderildi : 07/04/2014 21:33

(@arturkocabay)
Gönderiler: 10
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba ,

işletim sistemi çöken makine yerine yeni bir DAG makinesi kurdum. akabinde cluster'a dahil ederek sorunu cözdüm. fakat discovery mailbox ile ilgili sıkıntı oluştu. exchange üzerinde discovery mailbox!ı bulunuyordu. bu mailbox çoken DAG makinesinin icindeki default kurulmuda gelen database'e bulunuyormuş. makine arızlandığı için ve geri restore yapmadığım için şu an bu mailbox çalışmamakta. bu mailbox'i nasıl geri getirebilirim.

yardımcı olursanız sevinirim.

Gönderildi : 09/04/2014 13:20

(@ismailkizilirmak)
Gönderiler: 543
Honorable Member

Merhaba,

Discovery mailboxı tekrar oluşturmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsin;

1- AD' de SystemMailbox{e0dc1c29-89c3-4034-b678-e6c29d823ed9 vb bir user hesabı varsa silelim,

2- Exchange 2010 setup ını   /PrepareAD  parametresi ile çalıştıralım,

3- Exchange PS' den Enable-Mailbox -Arbitration -DomainController <FQDN of root global catalog server> -Identity "SystemMailbox{e0dc1c29-89c3-4034-b678-e6c29d823ed9}" komutunu çalıştırarak tekrar Discovery mailboxın oluştuğunu kontrol edin,

Gönderildi : 09/04/2014 14:28

Paylaş: