Forum

exchange ile ad ser...

Bildirimler
Hepsini Temizle

exchange ile ad server erişim

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
402 Görüntüleme
(@yalcinasig)
Gönderiler: 118
Estimable Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar

aynı server üzerinde çalıştırdığım exchange 2010 ile active directory sistemimi değiştirmek istiyorum.

yapmak istediğim şu ; active directory şirket içinde kalacak . mail sunucum farklı bir noktada olacak.

fakat iletişim yapmak gerekir mi ? yaparsak veri transferi ne olur ? sunucuları 2 ayrı noktaya yerleştirmek mantıklı mı ? 

Gönderildi : 04/11/2013 13:07

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33006
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Öncelikle bu mail server kaç kişi için hizmet verecek bu önemli, farklı lokasyon derken hostign gibi bir durum mu?

Normalde outlook anywhere ve benzeri çözümler ile outlook istemcilerin mail sunucuya erişimi için internet yeterli, ama söz konusu AD ise bu durumda Exchange Server ile DC arasında VPN tarzında bir hat olmalı. Bunun için çok ciddi bir hatta gerek yok.

Ama sunucu ankara ofisinizde olacak ise bu durumda AD ile olan VPN hattı yanında insanlar size mail için geleceklerinden bu durumda internet hattınız için iki yük binecek

yani hem ad ihtiyacı hemde mail sunucu istemci ihtiyacı, ama bunun içinde size 8mbit vs diyemem çünkü bu kullanıcı sayısı, ekli mail sayısı, eklerin boyutu ve benzeri durumlara göre değişir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/11/2013 14:20

(@yalcinasig)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hakan bey

Lokasyon olarak 2 yerde istanbulda. farklı olan şu 1. lokasyonda merkez ofis var. active directory kullanımı ihtiyacı nedeniyle 1 server kalacak.

2. yerde yine aynı server üzerinde olan exchange 2010 için farklı bir server  kurulumu yapılıp exchange yapısı taşınacak.( 50 kullanıcı )

2. lokasyon internet hız altyapısı olarak hızlı şu an 20 mb internet kullanım hakkı var. 

2 lokasyonu firewalllar üzerinden ipsec ile birbirine bağlayacağım.

beni düşündüren  tek server üzerindeki yapıyı koparmak 2 server arası iletişim problemi yaşayıp sistemin durması.

Gönderildi : 05/11/2013 13:16

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

aradaki ipsec vpn kopmadığı sürece sorun yaşamazsınız

Gönderildi : 05/11/2013 13:30

(@yalcinasig)
Estimable Member
Konu başlatıcı

yapıyı ayırmak en uygun senaryo nedir ? ben eksi makineyi olduğu gibi bırakarak active directory için yeni bir server kurayım exchange server üerinden yeni active directory göstermeliyim diye düşünüyorum.

yapıyı ayırırken neler yapılmalı ? nelere dikkat etmeliyim ? 

Gönderildi : 05/11/2013 14:00

(@yalcinasig)
Estimable Member
Konu başlatıcı

exchange sunucunun konulacağı yerin internet hızı 20 mb fakat active directory sunucusu 2 mb ghsdsl olan bir loaskyon.

exchange - active directory erişimi çok veri transferi ister mi ? 

Gönderildi : 05/11/2013 14:04

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

exchange sunucunun konulacağı yerin internet hızı 20 mb fakat active directory sunucusu 2 mb ghsdsl olan bir loaskyon.

exchange - active directory erişimi çok veri transferi ister mi ? 

AD - Exchange sorun olmaz, istemci - exchange sorun olur.

Yani AD nin olduğu yer aynı zamanda kullanıcıların olduğu yer ise ve oranın toplam çıkışı 2mbit ise o zaman exchange bağlantısının 20mbit olması bir şey ifade etmez.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/11/2013 14:11

(@yalcinasig)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hocam

ad kullanıcıların olduğu yerde kalacak. fakat dış tüm isteklere daha rahat cevap verebilsin diye exchange diğer lokasyona taşınacaktı.

bu durumda ad lokasyonu fiber tarzı bir hat mı kullanmalı ? ne yazık ki ad lokasyonunda fiber veya metro desteği yok .

upload hızı standart kalabilmesi için 2 mb gshdsl kullanmıştık.

istemci ve exchange arası iletişim problem yaşanmaması adına ad lokasyonu en az ne olmalı ?

Gönderildi : 05/11/2013 18:36

(@yalcinasig)
Estimable Member
Konu başlatıcı

ad lokasyonunda 15 kullanıcı var. kalan 35 kullanıcının 25 i diğer bir lokasyondan , 10 tanesi dışardan.

ilk düşündüğümde exchange sunucu internet hızı yükselmesi tüm dış ve iç kullanıcılara yeterli olur demiştim.

fakat exchange - ad arası veri transferi çok trafik gereksinimi istemezse sorun yok.

çünkü bu yapıya göre ;

1. exchange sunucu
2. ad sunucu
3. üretim
4. dış

2. ve 3. lokasyonları firewall - ipsec ile 1. lokasyona bağlanacak . dış istemciler doğrudan erişecekti. 

Gönderildi : 05/11/2013 18:41

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

2mbit hat üzerinden neler çalışacak sadece AD - Exchange mi?

çünkü son yazında araya farklı şeylerde girdi 🙂

misal AD nin olduğu yerde ERP gibi bir yazılım var ve bu kalan 35 kişi dışarıdan 2mbit ile ad nin olduğu yerdeki lokasyona gelecek ise zaten bu hat yetmez.

istersen bir hat daha al, onu sadece ipsec vpn için kullan, bu uzaktan gelen erp vs sql isteklerini ayırırsın.

Gönderildi : 05/11/2013 20:06

Paylaş: