Forum

Exchange 2003 de ik...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2003 de iki mail hesabı kullanmak.

18 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
565 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba,

Windows Server 2003 Standart Edition SP2 / Exchange System Microsoft Corporation Version: 6.5.7638.1 kurulu bir server üzerinde "karazafer.com" ve "karazafer.com.tr" mail hesaplarını aynı anda belirli süre kullanmak sonrasında sadece "karazafer.com.tr" adresinde kalmak istiyorum .

karazafer.com olarak sorunsuz uzun süredir mail hesaplarım çalışmakta. ör : [email protected] fakat ben bundan sonra ör: [email protected] olarak sadece com.tr çalışmasını istiyorum .

Yardımcı olmanızı istediğim konular

1- örnek uzun süredir çalışan [email protected]  adresinin maillerine zarar vermeden [email protected]  adresine geçmek istiyorum.  Bunu Nasıl Yapabilirim ????

MX - DNS - DNS Reserve - SPF kayıtları ve ISP firması tarafından Exchange Server da kullandığım IP adresime gerekli yönlendirme tanımlarını yapıldı.

2- Birkaç test yapıp SMTP Connector tanımlarıyla [email protected] adresinden mail göndere bildim fakat [email protected] adresine dışardan mail alamadım. Bunun nedeni POP3 tanımları olabilir diye server üzerinde kontrol yaptım fakat pop3 connector 'e rastlayamadığım için hiç birşey yapamadım. POP3 tanımlarını Nerden kontrol edebilirim ??

Kısaca toparlarsam Mail göndere bildim fakat alamadım! Bunun nedeni hakkında bana yardımcı olmanızı rica ediyorum .

Teşekkürler   

Gönderildi : 27/08/2008 02:55

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32981
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

öncelikle yeni alan adını almanız ve mx kayıtlarını exchange server ın sabit ip sine yönlendirmeniz gerekmektedir , bunu yaptıktan sonra artık dünya üzerinde com.tr ye gelen mailler size iletilecektir ve sizin exchane in bunu karşılamasını sağlamak için alıcı ilkelerinde ( recipient policy ) bir e-mail address policy si tanımlamanız yeterli olacaktır. Portal üzerinde RUS makaleleri mevcut bu konu ile ilgili olarak

bu policy tanımlamasından sonra artık herkesin veya istediğiniz kişilerin iki adet mail i olacak 

örnek

hakan@cozumpark.com  ve hakan@cozumpark.com.tr    her iki alan adına atılan mailler hakan kullanıcısının mailbox ına düşecek .zaten bu mailbox yani eski maileri barındıran var olmaya devam edecek ..

bugun eski mailden kurtulmak istiyorsanız eğer sadece yine policy den varsayılan e-mail adresini com dan com.tr ye çekmeniz yeterli bu durumda artık herkes dışarıya com.tr alan adından mail atacak ama birisi hala com mail adresini kullansada mailler çalışacak taki siz o mail adreslerini kullanıcı hesaplarından veya e-mail address policy den silene kadar. ( policy den adresi silseniz dahi kullanıcılarda tanımlı kalır elle kaldırmak zorundasınız veya toplu kaldırım için yine makalede mevcut admodify tool unu kullanabilirsiniz )

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/03/27/recipient-policy-recipient-update-services-rus-part-_3101_.aspx

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/03/27/recipient-policy-recipient-update-services-rus-part-_31013101_.aspx

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/08/2008 03:14

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Hakan Bey,

Yazdıklarınızı ve ilgili makaleleri okudum ve buna göre yeniden uygulamalar yaptım fakat hala mail alamıyorum . Göndermede bir sorun yok .

Yaptıklarım :  

Recipients > Recipient Policies > New Recipient Policy - E-Mail Adresses işaretleyip

General da yetki vermek

E-Mail Adressess ( Policy) içinde New SMTP Address seçip TYPE SMTP ( otomatil yazılı gelidi) Address @........com olarak doldurmak 

Sonrasında Recipient Update Services leri Update now yaparak test için herhangi user üzerinde E-mail addresses içinde yeni oluşturduğum smtp Set As Primary olarak işaretledim.

Bunlardan sonra Outlook dan test mail gönderdiğimde mail sorunsuz ilgili adrese yeni oluşturduğum smtp adı üzerinden ulaştı fakat yeni adrese mail gönderdiğimde maili alamıyorum . Bunun Nedeni MX kayıtlarının ISP firması tarafından doğru yapılmamış olmamasında mı kaynaklı ?

Yardımlarınız için Teşekkür ederim.

Gönderildi : 27/08/2008 04:03

(@Anonim)

Merhaba ;

BURADAKI  link i adım adım kontrol edebılırmısınız  benzer uygulamayı zamanında  bende server 2003 ve  exc 2003  uzerınde adım adım uygulayarak  yapmıstım  sorun cıkmamıstı belkı bır adımı atlamıs  olabilirsiniz .

Teşekkürler.

Hakan Bey,

Yazdıklarınızı ve ilgili makaleleri okudum ve buna göre yeniden uygulamalar yaptım fakat hala mail alamıyorum . Göndermede bir sorun yok .

Yaptıklarım :  

Recipients > Recipient Policies > New Recipient Policy - E-Mail Adresses işaretleyip

General da yetki vermek

E-Mail Adressess ( Policy) içinde New SMTP Address seçip TYPE SMTP ( otomatil yazılı gelidi) Address @........com olarak doldurmak 

Sonrasında Recipient Update Services leri Update now yaparak test için herhangi user üzerinde E-mail addresses içinde yeni oluşturduğum smtp Set As Primary olarak işaretledim.

Bunlardan sonra Outlook dan test mail gönderdiğimde mail sorunsuz ilgili adrese yeni oluşturduğum smtp adı üzerinden ulaştı fakat yeni adrese mail gönderdiğimde maili alamıyorum . Bunun Nedeni MX kayıtlarının ISP firması tarafından doğru yapılmamış olmamasında mı kaynaklı ?

Yardımlarınız için Teşekkür ederim.

Gönderildi : 27/08/2008 04:43

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Gösterdiğin link hata veriyor. ( Server Error in '/' Application.) başka nasıl görüntülüye bilirim.

Teşekkürler  

Gönderildi : 27/08/2008 12:14

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Sorunum hala devam ediyor, Mail alamıyorum . Hotmail üzerinden test mail attığımda aşağıdai uyarı mailini alıyorum. Bu konu hakkında bana yardımcı olmanızı rica ediyorum .

******************************************************************************** 

This is the Symantec Mail Security program at host mailgw07.dol.com.tr.

I'm sorry to have to inform you that your message could not be delivered to one or more recipients. It's attached below.

For further assistance, please send mail to <postmaster>

If you do so, please include this problem report. You can delete your own text from the attached returned message.

The Symantec Mail Security program

<[email protected]>: host 8...1....2...2...[8..1...2...2..] said: 550

5.7.1 Unable to relay for [email protected] (in reply to RCPT TO

command)

Teşekkürler ..

Gönderildi : 27/08/2008 21:23

(@Anonim)

Merhaba ;

Start /  Settings / Control Panel / Administrative Templates / Active Directory Domains and Trusts  yolunu ızleyerek  acılan konsol da  Active Directory Domains and Trusts  '  sag  tıklayarak Properties diyerek ozellıklerınızı acıp  Alternative UPN Suffixes degerıne yenı domaini gırıp gırmedıgınızı kontrol edebılırmısınız ?

Teşekkürler.

Gönderildi : 28/08/2008 03:14

(@birolerdogan)
Gönderiler: 218
Reputable Member

bence ISP de yapılan mx kayıtlarında bir sorun var. aynı yapıyı ben kullanıyorum. xxx.com adresinden mail gönderip alırken patron bbb.com diye domain al bundan sonra mail gönderdiğimiz zaman ordan gitsin dedi. ben domaini alıp mx kayıtlarını açıp kendi serverıma yönlendirdim. tek yaptıgım policy de smtp olarak onu tanımlayıp default mail olarak tanımlamak oldu. şimdi ben mail gönderirken bbb.com diye gidiyor. ama xxx.com veya bbb.com diye mail atsalar bile outlooka düşüyor. sen bence ISP ile bir görüş

Gönderildi : 28/08/2008 16:40

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Arkadaşlar yardımlarınız için teşekkür ederim ama tüm anlattıklarınızı uyguladım fakat hala sorunumu çözemedim. 

Sorun : eski hesap olan .....com mail adresleri sorunsuz çalışıyor ama ......com.tr mail hesapları sadece mail göndere biliyor malesef bu adreslerden mail alamıyorum

galiaba ....com.tr için POP3 ayarlarında eksiklik yaptım.

Bana Sıfırdan yeni domain adresi için Exchange yapılması gerekenleri detaylı mümkün ise resimlerle ile örnekleyerek anlatırmısınız? ( POP3-SMTP-IMAP4 vb. ne gerekiyor ise )

Not: ISP firması ile defalarca görüştüm, sorunun kendi taraflarında olmadığı söylüyorlar.

Teşekkürler  

Gönderildi : 29/08/2008 03:49

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Alan adını ve ip adresini alabilirmiyiz sanırım ns yönlendirmesinde sorun yaşıyorsunuz

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/08/2008 05:32

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Hakan Hocam,

ISP firması (Dogan telekom) ile yeniden görüşme yaptım tüm tanımları kontrol ettiler, ...com domain'i gibi com.tr hesabınındaki tanımlarında tam ve doğru şekilde olduğu bilgisini aldım.

Bende nslookup ve mxtoolbox dan kontrol yaptığımda herşey doğru gözüküyor

ISP firması yetkilisi com.tr için test amaclı domain'i plesk üzerine yonlendirip deneme mailerini sorunsuz şekilde çalıştığını bana gösterdiler. Sorun Exchange Server üzerindeki tanımlarda olabilir diye kontrol edilmesini istediler.

Benim Exchange üzerinde com. tr için yaptıklarım ise ( ...com ve com.tr aynı exchange üzerinde, com sorunsuz çalışıyor)  

1 -Recipient Policy de com.tr için SMTP tanımı yaptım. 

2- DNS içinde Forward Lookup Zones oluşturup NS - Host (A) ISP IP - Host (A) ADSL IP - CNAME - MX - TXT ( SPF) - SOA tanımlarını ekledim.

Bundan sonra yeni userlar oluşturup smtp olarak com.tr varsayılan olarak seçtim, bu hesaplardan hotmail ve gmail gibi hesaplara sorunsuz mail gönderebildim fakat hiçbir mail hesabından com.tr userlarına mail alamadım ..

Exchange üzerinde benim yaptıklarımın dışında başka bir düzenleme yapmaya gerek var mı ?

Teşekkürler  

Gönderildi : 30/08/2008 19:39

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba

ben nasıl yapılacağını yazdım  , sizde olmuyor dediniz bende diyorum ki bana domain isimlerini verin kontrol edeyim sorun nerede diye !!!

Gönderildi : 01/09/2008 03:49

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Sonunda oldu yardımlarıız için çok teşekkürler ederim .

Sorun Server DNS içindeki Host A ve CNAME IP lerindenmiş.   

Teşekkürler

Gönderildi : 06/09/2008 04:47

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

merhaba

bende bunları kontrol etmek için alan adını istiyordum 🙂

geçmiş olsun.

geri bildirim için teşekkür ederiz

Gönderildi : 06/09/2008 08:04

(@mustafadogan)
Gönderiler: 290
Reputable Member

bende exchange de 2 fakrlı mail adresi oluşturmak istiyorum. bunu sizin burada anlattığınız gibi yapabilirmiyim?

mesela, .com.tr/">www.*.com.tr zaten var, ama ben sunucuda www.------.com.tr ninde web sitesini barındırmak ve bu siteye ait mailleride burada tanımlayıp kullanmak istiyorum.

Bu mümkünmü anlattığınız şekilde?

Gönderildi : 02/02/2009 17:38

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba

exchange server üzerinde birden çok mail adresi kullanılabilir.

yani ad üzerinde bir kullanıcı için 5 , 10 isterseniz 15 farklı mail adresi tanımlayın , bunun hepsi exch tarafından host edilir. Ancak kullanıcı bu maillerden yanlız bir tanesini dışarı mail atarken kullanabilir.

siz ise web adresi barındırmak istiyorsunuz bu exch ile ilgili bir durum değil.

Gönderildi : 02/02/2009 17:51

(@mustafadogan)
Gönderiler: 290
Reputable Member

yok o siteye ait mailleride barındırmak istiyorum. sadece web sitesini değil.

Gönderildi : 02/02/2009 17:53

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

yukarıda yönergeleri takip edebilirsiniz o zaman

Gönderildi : 02/02/2009 17:56

Paylaş: