Forum

Exc 2013 mailboxdat...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exc 2013 mailboxdatabaseden 2010 databaseye mail gönderme problemi

17 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
481 Görüntüleme
(@OnderAvcu)
Gönderiler: 11
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar, 

Exc 2010 bulunan yapıya yeni bir Exc 2013 kurdum. Migration sonrası iki problemim ortaya çıktı bunlardan birincisi;

Exc2013 üzerine taşınan mailboxlar dış network ile ve 2013 üzerindeki diğer mailboxlar ile alış verişi yapabilmektedir

yine exc 2013 teki mailboxlar 2010daki mailboxlardan mail alabiliyorlar fakat 2010daki mailboxlara mail gönderemiyorlar. 

Diğer problem sanal dizin ve autodiscovery tanımlamaları yapıldığı halde mailboxı taşınan kullanıcı sahada ise outlook ile bağlantı sağlayamıyorlar. (bu esnada owa, iphone ve blackberryleri çalışıyor.)

Mailboxı taşınan kullanıcılar o an local networkte ise bir kerelik outlook kapatıp açarak outlooku sorunsuz kullanmaya devam ediyor. bu kullanıcı taşıma işleminden sonra sahaya çıktığında outlook bağlantısında problem yaşamıyor.

(yıldız sertifika kullanıyorum, outlooktaki exc proxy ayarlar mail.firmaadi.com.tr şeklinde) 

hata durumu ise şu şekilde;

sahadaki kullanıcı outlookunu açmaya çalıştığında disconnted durumdan connected duruma geçmiyor.

netstat çıktısında mail.firmaadi.com.tr adresine 443 ile bağlanmış gözüküyor. 

kullanıcı tarafına düşen alakalı log göremedim.

exc2010 log

administrative events te applications logları temizleyip test ettiğimde yeni hata logu gelmedi.

exc2013 log

kullanıcının test yaptığı anda gelen loglar event id 1006

The performance counter '\\exc2013serveradi\LogicalDisk(HarddiskVolume1)\Free Megabytes' sustained a value of '108.00', for the '15' minute(s) interval starting at '7/12/2013 6:37:00 PM'. Additional information: None. Trigger Name:DatabaseDriveSpaceTrigger. Instance:harddiskvolume1

bundan başka aşağıdaki gibi warningler   event id 6002

Ping of mdb 'a0daa232-32f0-4e1e-92fe-c328a0c09395' timed out after '00:00:00' minutes.  Last successful ping was at '7/12/2013 6:55:46 PM' UTC.

nasıl yol izlemek gerekir, yardımcı olursanız sevinirim.

Gönderildi : 13/07/2013 01:01

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33008
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

İlk olarak mail gönderme sorunu için yorum yapmak istiyorum.

Mail gönderdikten sonra bu ulaşmayan mailler mutlaka kuyrukta bekler ve orada bir hata açıklaması görürsünüz, bunu bizim ile paylaşmanız mümkün mü?

İkinci sorunuz için ise muhtemel NTLM deniyorsunuzdur, CU2 ile beraber bu sorun çözüldü, eğer CU2 yüklerseniz sorunsuz bir şekilde outlook anywhere bağlantısı yapacağınızı düşünüyorum.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/07/2013 04:06

(@OnderAvcu)
Active Member
Konu başlatıcı

Hakan Hocam cevap için teşekkürler.

hata mesajı

Queue ID: server2013\25

Recipients:  [email protected];2;3;[{LRT=};{LED=};{FQDN=};{IP=}];0;CN=FirmaUsers01,CN=Databases,CN=Exchange Administrative Group (FYDIBOHF23SPDLT),CN=Administrative Groups,CN=Firma,CN=Microsoft Exchange,CN=Services,CN=Configuration,DC=firma,DC=com,DC=tr;0   

testmigrationuser exc2010 üzerinde bulunan bir mailbox. test mailini atan kullanıcı 2013 üzerinde bulunan bir kullanıcı.

exc2013 send connectoru 2010 ile değişitirip denemeyi düşünüyorum sizden cevap gelene kadar.

diğer sorun ile ilgili CU2 ile kurulum yaptım. kullanıcıları VPN ile birkere outlook oturumu açtığında sorun gidiyor ama bunu her saha personeline uygulatmadan yapmanın yolunu arıyorum açıkçası.

bu arada problem yaşadığım için FW üzerindeki son ayarlar 2010 exc servera yönlendirilmiş durumda. 

tekrar teşekkürler..

Gönderildi : 14/07/2013 05:46

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Hata mesajı bu değil, kuyruğu açınca herhangi bir kuyruğua girme, ekranın sağ bölüöüne doğru ilerlersen las error diye bir tablo var onu istiyorum.

Outlook anywhere için ise daha sağlıklı bir bilgi almak adına exchange connectivity test sitesinden outlook anywhere testi yapıp sonuçlarını paylaşır mısın ( firewall yönlendirmesi 2013 iken )

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/07/2013 22:59

(@OnderAvcu)
Active Member
Konu başlatıcı

Hakan hocam çok teşekkür ederim bu problem çözüldü. 

hata:
LED=451.4.4.0 Primary target IP address responded with 451 5.7.3 Cannot achieve exchange server authentication
attemted failover to alternate host, but that did not succeed.
either there are no alternate host, or delivery failed.
 çözüm:
 exc2010 üzerinde yeni bir receive connector oluşturup; basic auth ve exc auth. aktif ettim.

ptesi günüde fw konfigürasyon değişikliğinden sonra diğer connectivity testini gerçekleştireceğim. 

Gönderildi : 14/07/2013 23:45

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Süper, çok sevindim.

Gönderildi : 15/07/2013 13:12

(@OnderAvcu)
Active Member
Konu başlatıcı

anywhere de düzgün çalışıyor. 

ilginiz için teşekkürler Hakan Hocam. 

Gönderildi : 15/07/2013 18:23

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Rica ederim, iyi çalışmalar.

Gönderildi : 15/07/2013 19:48

(@TarikErden)
Gönderiler: 143
Reputable Member

Hakan hocam Merhaba,

Yeni konu açmamak adına buradan yazmaya devam etmek istedim.

Ben exch2007 den exch2013 e geçiş yapmak çalışmalara başladım.

2013 cu1 ile kurlumu yaptım.gerekli kontrolleri yaptım yeni sertifikamı oluşturdum sorunsuz devam ederken bir iki sorun farkettim yardımlarınız bekliyorum.

• 2007 managment console da server bölümünde 2013 server görünmüyor ama 2013 tarafında sorunsuz gözüküyor bu normal mi ?
  • 2007 den 2013 e mail gönderemiyordum, okuduklarım yardımcı oldu receive connector kurdum sorun düzeldi ama hala 2013 database de yeni oluşturulmuş bir kullanıcıdan exch2007 kullanıcılarına mail atamıyorum.
    Queue Viwer da aldığım hata : 451 4.4.0 Primary target IP address responded with:"500 5.3.3 Unrecognized command." Attempted failover to alternatehost, but that did not succeed. Either there are no alternate host, or delivery failed to all alternate hosts

Gönderildi : 17/07/2013 19:55

(@TarikErden)
Reputable Member

İlaveŞimdi sertifika konusunda bir sorun fark ettim dün etkin yazan sertifika şu anda iptal edilmiş diye yazıyor ve sertifika yüklemesi yapamıyorum?

Gönderildi : 17/07/2013 20:10

(@OnderAvcu)
Active Member
Konu başlatıcı

Tarık Bey merhaba,
yapınızda BesServer kullanıyorsanız CU1 ile sorunlar yaşamaya hazır olun. 
CU1 de NTLM desteklenmiyor. CU2 kurup bu sorunu aşabilirsiniz.
2007 konsoldan 2013 serverı göremiyorsunuzdur bu normal bir durumdur, OAB gibi alanları görebilirsiniz belki ama onuda konfigüre etmenize izin vermiyor. 
2013 ten 2007 ye mail atamaman konusunda; 
2013ten heryere mail alış verişi yapabiliyorsun fakat sadece 2007ye mi gönderemiyorsun? durum bu şekilde ise 2007 üzerinde yeni bir receive connector (exc2013 ip addres ve 587, 25 portları açık) oluşturup, basic auth ve exc srv auth. checkboxları işaretli bırakırsın. 
ne tür sertifika kullanıyorsunuz. ortamınızda CA var ise yenisini oluşturup onu import edip, IIS, SMTP servislerini atayın. ortamınızda CA yoksa self singned şekilde sertifikanızı exc2013 üzerinde oluşturabilirsiniz. 
kolay gelsin

Gönderildi : 21/07/2013 22:55

(@TarikErden)
Reputable Member

Öncelikle cevap için teşekkürler

yapımda bes server ve Faxmaker var. Receive connector eklediğimde Faxmaker hata verdi onu düzelte bilirim sanırım ama daha büyük bir sorunum var. CU2 kurulumunda exchange hata verdi tüm servisleri kapatı sonrasında ben internetten çözüm için araştırma yaparak kurulumu tamamladım. Fakat ECP ye bağladığımda ERROR 500 hatası veriyor.

Exchnagenin tutarlı çalışmadığı konusunda tereddütlerim var. Uninstall ve CU2 reinstall yapsam sorun yaşarmıyım ?

Gönderildi : 23/07/2013 20:33

(@OnderAvcu)
Active Member
Konu başlatıcı

merhaba Tarık Bey,

https://SERVER-FQDN/ecp?ExchClientVer=15   bu şekilde mi login oluyorsunuz?  ecp ile owada da aynı hata geliyor mu?

ikisinde de aynı hata geliyorsa; aşağıdaki komutları deneyebilirsiniz;

Remove-EcpVirtualDirectory -Identity "ecp (Default Web Site)"

New-EcpVirtualDirectory -externalurl "https://externalurl/ecp" -internalurl "https://internalurl/ecp" -Server "servername.fqdn"

iisreset

sorun devam ederse önce mevcut exc2013 kaldırmaya uğraşmaktan ziyade, 

temiz yeni bir exc2013 kurun, daha sonra sorunlu kurulanı denetim masasından kaldırın.

bu arada technet ve belli başlı bazı internet siteleri hariç, internetin ücra köşelerindeki çözüm önerilerini uygulamayın. heleki exc2013 üzerine kullanıcı mailboxlarını taşıdıktan sonra çok dikkatli davranın. naçizane tavsiyemdir 🙂

kolay gelsin.

Gönderildi : 24/07/2013 03:05

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Öncelikle cevap için teşekkürler

yapımda bes server ve Faxmaker var. Receive connector eklediğimde Faxmaker hata verdi onu düzelte bilirim sanırım ama daha büyük bir sorunum var. CU2 kurulumunda exchange hata verdi tüm servisleri kapatı sonrasında ben internetten çözüm için araştırma yaparak kurulumu tamamladım. Fakat ECP ye bağladığımda ERROR 500 hatası veriyor.

Exchnagenin tutarlı çalışmadığı konusunda tereddütlerim var. Uninstall ve CU2 reinstall yapsam sorun yaşarmıyım ?

CU kurulumlarında hata aldı iseniz muhtemel o sistem artık patlaktır, bence yedekleriniz var ise yeniden kurun.

Gönderildi : 24/07/2013 12:18

(@TarikErden)
Reputable Member

Merhaba,

İlk kurulum sonrası verilen linki kullanıyorum.

komutları deneyeceğim

başka bir exchange kurulumu konusunda ise yeni bir sanal makina oluşturup exch kurup sonra eskisini unistall etmeyi planlıyorum 

Teşekkürler 

Gönderildi : 24/07/2013 18:41

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Makalemde de yazdığım gibi CU kurulumları öncesi mutlaka sistemin bir yedeğini almak gerekli, hem DC seviyesinde hem sunucu.

Gönderildi : 25/07/2013 12:31

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309

merhabalar

bir bilgi eklemek istiyorum.

Exchange Server 2007/2010'dan 2013'e geçişlerde çoğu arkadaşımız mail trafiğini Exchange 2013'e aktarmadan işlemler yapmaya çalışıyorlar. Doğal olarak da sunucular arasında mail alamama veya atamama gibi sorunlar yaşanıyor. Bu durumda karşılıklı birer tane recieve connector oluşturup sunuculara relay yetkisi verirseniz sorun düzelecektir.

Eğer mail trafiğini Exchange 2013 yani üst versiyona verirseniz zaten o otomatik olarak mailleri yönledirecektir ilgili sunuculara.

Alt versiyonun yönetim konsolundan üst versiyonu yönetemezsiniz. Daha doğrusu her işlemi yapamazsınız. O yüzden üst versiyon kurulunca yönetim işlemlerinizi üst versiyonun konsolundan yapmanızda fayda var. 

Gönderildi : 25/07/2013 13:20

Paylaş: