Forum

Exchange 2007 Dışar...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2007 Dışarı mail

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Reactions
310 Görüntüleme
(@OktaySiVRi)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

Sistemimde Acitve Directory kurulu kullanıclar mevcut. Exchange 2007 server kurulu.

Active Directory   : 2008 R2 Ent. Domain İsmi. GREEN.LOCAL (X64)

Exchange            : 2003 R2 Ent. Exchange 2007 Kurulu (X64)

Kullanıcılar kendi isimleri ile lokalde bir birlerine mail atabilmekte ve mail alabilmekteler. hotmail, yandex, yahoo  gibi diğer sunuculara mail atmak istediğimde gönderebiliyorum yalnız gönderen ismi [email protected] olarak görünüyor. Doğal olarak dışarıdan mail alamıyorum. kuruma ait bir hosting mevcut.  gov.tr uzantılı.

Sormak istediğim; Domain kullanıcılarım Exchange üzerinden gov.tr uzantılı mail alıp gönderme işlemleri için nasıl bir ayar yapmam gerekir. Konu ile ilgili cevap veya döküman verebilirseniz sevinirim.

Gönderildi : 05/06/2013 16:22

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

öncelikle mail domaininiz için accepted domain eklemeniz gerekemektedir. devamında bir email adres ilkesi oluşturup mail uzantısını mumincicek.gov.tr yaparsınız.

bu işlemleri yaptıktan sonra mail akışı başlar ancak dışarıdan yine mail almak için MX kayıtlarınızın sistemin kurulu olduğu yerdeki internet hattınıza yönlendirmeniz gerekmektedir.

bunların dışında sistemin sağlıklı çalışması için spf,ptr kayıtlarının global dns üzerinde yapılmış olması gerekiyor.

sistemin önündeki firewall üzerinden yetkilerin verilmiş olması gerekiyor.

portal içinde aratırsanız Exchange Server 2007 kurulum ve ilk testleri adı altında bir makalemiz var diye hatırlıyorum. 

Gönderildi : 05/06/2013 17:06

(@OktaySiVRi)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Mümin Bey ilginiz için teşekkür ederim. Kurulum ve test işlemlerini site içerisindeki döküman üzerinden yaptım. Local de sıkıntı çıkarmadan çalışıyor. Şu an Dışarı mail de gönderebiliyorum yalnız gov.tr uzantılı olarka değil. [email protected] olarak gönderebiliyorum.  MX kayıtları ile ilgili host firması ile bir görüşeyim bakayım neler çıkacak ortaya..

İlginiz için tekrar teşekkür ederim Mümin bey.

Gönderildi : 05/06/2013 17:36

Paylaş: