Forum

Exchange DB Problem...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange DB Problemim ve Defrag sorunu ?

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
552 Görüntüleme
(@askinkaymaz)
Gönderiler: 152
Reputable Member
Konu başlatıcı

Arkadaslar,

sizlerin yardımına ihtiycim var. Oncelikle 1 ay kadar once
basıma geleni ve
sonrasında su anda ki sorunumu yazmak istiyorum.

1
ay kadar once Exchange DB imiz cok sistiginden dolayı gece eseutil ile

defrag islemi baslattim. Gece yarısı bir elektrik arızası yuzunden DB defrag

islemi yarıda kesilmis. Ve belirli bir tarihten onceki maillerimiz uctu.

(artık bunu sineye cektik, yani sorunum bu degil). Defrag islemi sirasında

DB in boyutu 60 Gb. civarlarinda idi.

Bende, hasar gormus olsada DB i
yedekledim. Fakat enteresan olarak 11 gb.
boyutunda yedek aldi. Simdi tekrar
yedekleme yaptım 12,1 Gb. olarak yedek
aldi DB i.

Gelelim sorunuma
Exchange in bulundugu disc 72 Gb. lik bir SCSI disk. DB
boyutuda cok buyudu
69 Gb. ta. Defrag islemi yapmak istedigimde ise %5 lere
geldiginde hata
verip kesiyor. Defrag islemini. Dogal olarak ben DB boyutunu
dusuremiyorum. 1
hafta kadar daha dusuremez isem Exchange yer olmadigindan
STOP
edecek.  (eseutil in kurallarına uygun bir sekilde yapıyorum islemi, makineye takılı diger disk temp olarak gostererek defrag , oncesinde unmount edilerek islemi baslattim.. )

Simdi cozum onerilerinize ihtiyacim var ? Bu DB i nasil ladam gibi bir hale getirebilirim tekrar ?

Yardımcı olacak
arkadaslara simdiden tesekkurler

Gönderildi : 18/08/2008 19:16

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

öncelikle etikete bakmasam exchange server ın versiyonunu görmeyecektim , lütfen soru sorarken bu tür detayları vermeyi alışkanlık hakine getirelim .

şimdi sorununuza gelelim  , anladığım kadarı ile siz benim eseutil makalemi okumuş ve db nin bulunduğu disk te yetersiz yer var ise ( %110 boşluk yok ise ) yine eseutil komutları ile geçici db yi network veya ikinci disk üzerine alabiliyoruz ve bunu yaptığınızı söylüyorsunuz ki zaten bunu yapmazsanız disk te yeterli yer yok ise defrag işlemi başlamaz

buna rağmen kilitlenmeler oluyor ise db niz bozulmuştur yine aynı makaleyi okuyarak öncelikle db yi repair edin ve takrar deneyin

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/08/2008 20:44

(@askinkaymaz)
Reputable Member
Konu başlatıcı

ok hakan hocam, deneycegim repair etmeyi. bu arada keyword e de yanlıs yazmısım. SBS2003 kullanıyoruz.

Gönderildi : 18/08/2008 23:47

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

o daha güzelmiş  🙂

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/08/2008 20:38

(@askinkaymaz)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Hakan hocam,

onceden defrag yapamıyordum yazdıgım uzere. ama repair isleminden sonra defrag islemini tamamladi sistemim.

Repair islem sonucu : 

Fakat DB boyutunda sadece 2,5 Gb. lik bir azalma oldu. Oysa ben ntbackup ile yedek aldigimda yedegin miktari 14 gb.

Su anda DB boyutu 64 Gb. olarak gozukuyor halen. Diskte de cok fazla yer acilmadigindan bir kac gun sonra yine aynı problemi yasayacagim.

Çözüm öneriniz ne olabilir ?

Acaba yeni bir DB mi açmak gerek ? (nasil yapılıyosa 🙂 )

yorumlarınızı bekliyorum

Gönderildi : 20/08/2008 17:14

(@DenizASLAN)
Gönderiler: 808
Noble Member

Online exchange defrag yapan yazılım yok mu Hakan Hocam.

Yani bir yazılım bu kadar sıkıntılımı olur. Yedek alması bir dert geri yüklemesi başka bir dert database şişer defrag başka bir dert. Tamam güzel yazılım ama bu kadar eziyet fazla değil mi 🙂

Gönderildi : 20/08/2008 21:50

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

repair işleminden sonra defrag işlemini yaptığını görüyorum . Bu işlemi bir daha yap , ancak bu sefer tüm mail saklama size larını yani limitlerini sıfır olarak ayarla her mailbox için ki bunu storage üzerinden yapabilirsin bu da kafi gelmez ise ve elinde ent edition bir exchange server var ise yeni bir mailbox db si açarak eski mailboxları yeni db üzerine taşı bu işlemden sonra eski b dosyalarını uçurabilirsin

Gönderildi : 20/08/2008 22:03

(@askinkaymaz)
Reputable Member
Konu başlatıcı

repair işleminden sonra defrag işlemini yaptığını görüyorum . Bu işlemi bir daha yap , ancak bu sefer tüm mail saklama size larını yani limitlerini sıfır olarak ayarla her mailbox için ki bunu storage üzerinden yapabilirsin bu da kafi gelmez ise ve elinde ent edition bir exchange server var ise yeni bir mailbox db si açarak eski mailboxları yeni db üzerine taşı bu işlemden sonra eski b dosyalarını uçurabilirsin

Defrag islemini tekrar yaparsam kapının onune koyarlar beni. cunku bir onceki defrag tam 32 saat surdu. 🙂

hocam ilginize tesekkurle. fakat su mailbox sizelarını sıfırlama islemini nereden yapacagım ? Bu ayarı yapınca kullanıcıların mailbox ları sıfırlanmayacak degil mi ?

Kullandigim Exchange Ent. degil. Yinede yeni bir mailbox db acamaz mıyım ? acılırsa nasıl ?

simdiden tesekkurler

Gönderildi : 21/08/2008 02:34

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

limitleri tanımlamak için

[img] [/img]

yeni mailbox tanımlamak için storage üzerinde sağ tıklaman ve mailbox databse i seçmen yeterli

ancak eğer çok fazla kullanıcı yok ise ve sorduğun sorulardan exchang e pek hakim olmadığını çıkarıp sana başka bir tavsiyede bulunacağım .

bütün kullanıcıların maillerini kendi outlook ları üzerinden pst olarak yedekle sonra bütün kullanıcıların mailboxlarını sil ve ardından son olarak mailbox db yide sil ve dosyalarını da elle temizle sıfırdan bir mailbox db aç ve ad üzerinde herkese tekrar mail hesabı oluştur boş olarak gelen bu db lere pst olarak yedeklediğin mailleri al veya bunun daha kolayı exmerge ile yaparsın aynı işlemi ama makalesini okuman gerekli

veya bu konuda bence bir destek te alabilirsin böylece hem sende öğrenmiş hemde mailleri riske atmamış olursun 

Gönderildi : 21/08/2008 06:59

(@askinkaymaz)
Reputable Member
Konu başlatıcı

cok tesekkurler.

Gönderildi : 21/08/2008 12:34

Paylaş: