Forum

Exchange 2007, HELO...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2007, HELO EHLO ayarları

7 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,129 Görüntüleme
(@SelimUNSAL)
Gönderiler: 20
Eminent Member
Konu başlatıcı

İyi günler,

Eğer zamanınız olursa bir problemim hakkında tavsiye rica ediyorum.

Şirkette kullanmakta olduğumu Microsoft Exchange 2007 server üzerinden dışarıya mail gönderirken bazı sorunlar yaşıyordum.

Uydunetten almış olduğum statik ip'yi black listlerde kontrol ettiğim zaman herhangi bir sorun görmeyince maillerimi smarthost kullanmadan direk gönderebilirmiyim diye merak ettim. uyduneti arayarak gerekli olan PTR kaydını mail.domainadi.com olarak yaptırdım.

fakat exchange server kurulurken HELO, EHLO ayarlarının WINKARA.domainadi.com olarak olduğunu fark ettim. Çözüm Park üzerinden Sayın Hakan hocamızın paylaşmış olduğu konu hakkındaki makalelerini okuyup gerekli değişikleri yaparken Receiver connector de geçerli olan HELO, EHLO ayarlarını SP1 güncellemesi yapıldığı için değiştirelemediğini fark ettim. araştırmalarım sonucu Microsoft bu kayıdın sonradan değiştirilmesi engellemiş.

Servis sağlayıcımı arayıp PTR kaydını WINKARA.domainadi.com olarak değiştirmem gerekirmi?

Normalde, gmail, msn, hotmail, yahoo adreslerine mail gönderebiliyorum ama anlamadığım bir sebepten dolayı günü bazı saatlerinde gönderim yapamıyorum. Aldığım hata ise aşağıdaki gibidir.

COL0-MC4-F41.Col0.hotmail.com #550 OU-001
(COL0-MC4-F41) Unfortunately, messages from SABITIPADRESIMIZ weren't sent.

Cevaplarınız için teşekkür eder. iyi çalışmalar dilerim. 

Gönderildi : 14/02/2013 14:37

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

http://social.technet.microsoft.com/Forums/en-US/exchangesvrdeploy/thread/156cd261-3111-4bd7-922a-2d3799912a7e

PTR kayıtlarınızı kontrol edermisiniz ?

Gönderildi : 23/02/2013 02:48

(@SelimUNSAL)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Fatih Bey,

Cevabınız için teşekkür ederim,

PTR kaydım mail.alanadım.com olarak tanımlandırılmıştı ve hala aynı şekilde, yanlız geçtiğimiz günlerde spamhaus'de black liste düşmüşüz.

aldığımız sonuç ise IP ADRES is listed in the XBL hata dönen mailleri inceleğimde ağ üzerindeki bir bilgisayarda bulunan bir çeşit virüs aracılığı ile spam yapıldığını ve bu sebepten listede olduğumuzu öğrendik.

Önlem olarak firewall üzerinden 25 nolu port çıkışını mail serverımız dışındaki bütün iplere yasakladık. tekrardan spamhaus'a removal için başvuruda bulunduk. 2gün önce ip adresimiz temize çıktı. şuan için msn,hotmail,gmail atmış olduğumuz maillerde bi sorun yaşamıyoruz ama önümüzdeki günlerde ne olur bilmiyorum.... ağda virüs bulunan bilgisayarı şuanda tespit edemedik.

hotmailde mailler Junk'a düşmeye devam ediyor ama oda yeterli şuan pek sorun etmiyoruz.

Ofiste kimse olmadığı için bir kaç deneme yapıyorum, en son aldığım hata aşağıdaki gibi,
mail01.wowhotelsistanbul.com #<mail01.wowhotelsistanbul.com #5.0.0 smtp; 550
Denied by policy> #SMTP#

Pazartesi itibari ile kullanıcılardan gelen şikayetlere göre çözüm aramayı düşünüyorum.

Ayrıca exchange serverdaki Helo ve Ehlo ayarlarını değiştiremediğim için, Sanal ubuntu 12.04, ve postfix,SpamAssassin kurup gerekli izinleri verdikten sonra exchange server üzerinden smarthost kullanarak çıkış yaptırıyorum. giden maillerimin headerları şuan PTR kaydım ile aynı.
Bakalım Pazartesi günü ne olacak.

Tşkler, 

Gönderildi : 23/02/2013 04:31

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

Merhaba;

Bu gün geri dönüş yapmadığınıza göre düzeldiğini düşünüyorum.

Ağ içinde virüs varsa Relay yapılandırmanızı gözden geçirmenizi öneriyorum.

Gönderildi : 26/02/2013 02:37

(@SelimUNSAL)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba, Geç cevap yazdığım için kusura bakmayın,

Daha önce de belirttiğim gibi exchange server'a gelen ve giden mailleri ubuntu sunucusundan geçiriyorum. Spam filter gerçekten çok etkili çalışıyor. sorun yaşadığımız bir kaç firmayı whitelist'e ekledim. ilerki günlerde geridönüşü olacaktır.

Şuan için bir sorun gözükmüyor, Uydunet üzerinden almış olduğum IP temiz gözüküyor. bu haftasonuna kadar blacklist'e girip girmeyeceğimizi merak ediyorum.

Gönderildi : 27/02/2013 16:40

(@SelimUNSAL)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba, Geç cevap yazdığım için kusura bakmayın,

Daha önce de belirttiğim gibi exchange server'a gelen ve giden mailleri ubuntu sunucusundan geçiriyorum. Spam filter gerçekten çok etkili çalışıyor. sorun yaşadığımız bir kaç firmayı whitelist'e ekledim. ileriki günlerde geridönüşü olacaktır.

Şuan için bir sorun gözükmüyor, Uydunet üzerinden almış olduğum IP temiz gözüküyor. bu haftasonuna kadar blacklist'e girip girmeyeceğimizi merak ediyorum.

Gönderildi : 27/02/2013 16:41

(@SelimUNSAL)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,

Öncelikle iyi bir hafta geçirmenizi dilerim.

Yaklaşık 2 hafta lık test sonucunu sizinle paylaşmak istedim.
gelen ve giden maillerde şuan için büyük bir sıkıntı yaşamadım. Kullanıcılardan sadece bugün gelen bir sorun ise aşağıdaki gibi. bununla alakalı nasıl bir başvuru yapmam gerektiğini bulamadım. gene bir virüs hatası.

sistemi komple temizledim gönderdiğim mailler linux sunucu üzerinden gidiyor.

Acaba bu sorun zamanla mı çözülür?

Received:
from localhost (mail.karavanmar.com [127.0.0.1])
            by mail.karavanmar.com
(Postfix) with ESMTP id EC3AC41A1D
            for <[email protected]>;
Mon, 11 Mar 2013 10:35:00 +0200 (EET)
X-Virus-Scanned: Debian amavisd-new at mail.karavanmar.com
Received: from mail.karavanmar.com ([127.0.0.1])
            by localhost
(mail.karavanmar.com [127.0.0.1]) (amavisd-new, port 10024)

550
178.233.22.51 is listed on se-reputation.rbl.spamrl.com as a source of viruses

Gönderildi : 11/03/2013 14:16

Paylaş: