Forum

Exchange 2010 datab...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2010 database disk kullanımı

9 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
929 Görüntüleme
(@SinanOZATA)
Gönderiler: 44
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Exchange 2010 üzerinde 5 adet db'imiz var. Exchnage power shell üzerinden db'lerin ve userların  size'larına bakıyorum.Buna göre ;

Exchange Power Shell komutlaşrı ile baktığımda ; 

Toplam 5 db'nin kapladığı alanı hesapladığımda = 214 GB

Tüm kullanıcıların user bazlı kullandığı alanı hesaplağımda = 160 GB

Windows tarafında  kontrol ettiğimde

Databaselerin bulunduğu disk drive'ın özelleklerinde baktığımda kullanılan alan = 305 GB

Yine disk drive'ın içerisinde ki folderların kapladığı alanı kontrol ettiğimde  = 222 GB görülmektedir.

Exchange alt yapımız Vmware üzerinde çalışmaktadır. ve Exchange db'lerin diskleri Vmware tarafında "thin" olarak seçilmiş.

Sorum şu;

1- Database'lerin size  ile user ların size 'ı arasında ki bu kadar fark olması normal mi? Database'lerin size'ını düşürmek için en iyi yöntem nedir? (Defrag olabilir mi?

2-Neden ben Exchange power shell üzerinden baktığımda db'lerin kullanılan total size 214 GB görünürken , disk üzerinde kontrol ettiğimde disk'in kullanım alanı 305 GB olarak görülmekte bunun sebebi ne olabilir?

Teşekkürler

Gönderildi : 06/09/2012 12:50

(@ersincan)
Gönderiler: 975
Illustrious Member

Merhaba,

Boyutlar arasindaki farklarin sebebi muhtemelen white space alanindan kaynaklaniyordur. Get-MailboxDatabase -Status | Select Servername, Name, AvailableNewMailboxSpace komutu ile aradaki farki gorebilirsiniz. Ayrica Exchange 2010 SP2 update rollup 3 ile beraber white space alanı yeniden kullanima kazandirilabiliyor.

Gönderildi : 06/09/2012 13:54

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

whitespace okadar yer kaplamaycaktır taaki çok fazla oranda mail alış veriş trafiği olmadığı sürece. eğer journal tarzı bir DB ise bu DB ozaman whitespace oranı yüksek olabilir. 

Gönderildi : 06/09/2012 19:24

(@savasugur)
Gönderiler: 54
Trusted Member

Merhaba,

ben exchange 2010 ve roullup3 geçtim sonrasında malesef yine white space alan kazandırmıyor.

bir kez bile olsa ofline defrag yapın , sonrasında white space alan kazandırmaya başlayacak diye söylüyorlar.

bunun aslı nedir acaba bilen arkadaşla varsa lütfen paylaşsın ?

teşekkürler. 

Gönderildi : 10/10/2012 14:07

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

evet doğrudur.

microsoft malesef öyle çözüm üretiyor.

Gönderildi : 10/10/2012 17:31

(@savasugur)
Trusted Member

Selam,

ok. anladım teşekkürler.

Peki son birşey daha soracağım bir kez ofline defrag yaptıktan sonra , birdaha ofline defrag yapmama gerek kalmayacak değil mi ? arşiv aldıkça diskte yer açılacak.

iyi çalışmalar.

Gönderildi : 11/10/2012 12:46

(@savasugur)
Trusted Member

Merhaba,

yaklaşık olarak 150 Gb PST mail arşiv altım ve sonrasında ofline defrag yaptım.

Defrag yaptıktan sonra 10 gb pst daha aldım, yaklaşık olarak 20 gün süre geçti fakat diskte 10 gb anlık yer açılmadı.?

biraz daha mı beklemem gerekiyor. anlık olarak diskte nasıl yer kazanacağım.

teşekkürler. 

Gönderildi : 19/11/2012 17:02

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba,

diskte anlık yer kazanma diye bir şey yoktur. Mail silindi diye exchange db düşmez. Eğer exchange 2010 sp2 UR3 var ise whitespace alanı kadar kullanım alanı vardır. Bunu GB cinsinden göstermez ancak o alan dolana kadar diskiniz de dolmaz.

Gönderildi : 19/11/2012 18:33

(@savasugur)
Trusted Member

Merhaba,

o zaman anladığım kadarıyla örnek: 100 Gb bir databes var. ve 50 Gb pst arşivi aldık.

database alanı, disk boyutu halen 100 gb görünüyor. fakat 50 gb aldığımız pst alanı kadar boyut yükselmeyecek.

bu 50 gb yer dolunca tekrar yükselmeye devam edecek.

Yani özet olarak eninde sonunda mutlaka diskte , database de yer açmak için Ofline defrag yapmak zorunda kalacağız. ?

Gönderildi : 14/12/2012 12:36

Paylaş: