Forum

exchange server 201...

Bildirimler
Hepsini Temizle

exchange server 2010 outlok dışardan bağlantı sorunu

15 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
562 Görüntüleme
(@volkanyasar)
Gönderiler: 107
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba exchange server 2010 ile local agdan ootlok ile mail alıp gönderebiliyorum ama dışardan yani fabrika dşından otlook ile bağlantı kuramıyorum exchange tarafına owa dan bağlan istediğimde mail adresim/owa yazdığımda sertifika kısmına kadar geliyor sertifika hatası veriyor devam et dediğimde sayfa açmıyor nerde esksik yapmış olabilirim

Gönderildi : 03/07/2012 02:01

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

Sanırım lab ortamı yapıyorsunuz. Global sertifika olmazsa owa üzerinden hata almanız normal. Bu konular portalımızda A-Z arası çok konuşuldu biraz arama yaparak özüm bulabilirsiniz. http://www.cozumpark.com/search/SearchResults.aspx?q=exchange

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 03/07/2012 02:24

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Rıza ya ben anlamadım, benim bir sürü yerim var MS CA kullanıyorum hata falan gelmiyor abi.

Gönderildi : 03/07/2012 02:28

(@volkanyasar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

forumda arama yapıyorum taktir edersinizki bi konu üzerinde çok fazla yazılmış farklı makaleler mevcut forum ortamında soruyorumki farklı cevap yada sonuçlar yazan kişiler olabilir ben owa yı örnek verdim owadan bağlanmasamda olur şart değil outlok ile dışardan bağlanabileyim yeterli

Gönderildi : 03/07/2012 02:30

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Exchange üzerinde oluşturduğun sertifikayı CertEnroll klasörü içindeki root sertifikayla birlikte hata aldığın makinelere MMC 'deki computer sertifikalarından import edersen owadada outlookta da hata almazsın.

Gönderildi : 03/07/2012 02:44

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

eğer iis üzerinde redirection yaptıysanız onu kaldırıp deneyin. eğer exchange kurulumundan sonra iis üzerinde hiçbir ince ayar yapmadıysanız "iisreset /noforce" komutuyla iis yeniden başlatın.

Gönderildi : 03/07/2012 03:05

(@volkanyasar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

yönlendirme yapmıştım kaldırdım ama aynı çözülmedi bide restart yapmak istedim hata veriyor durdurup tekrardan başlamadı

Gönderildi : 03/07/2012 03:32

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Certification authority servsini kurup, local bir sertifka oluştuduğunuzda sertfikayı clietna yükleyin. Ayrıca sertifika oluştururken eksik adımlar olmuş olabilir. Dikkat etmeniz gereken, sertifika
oluştururken girdiğiniz subject alternative name, ulaşabilecek içerden
ve dışardan  domain adını yazın. Örn: mail.domain.com,
mail.domain.local. Bir de autodiscovery kaydını gireceksiniz
autodiscover.domain.com, autodiscover.domain.local

Dns tarafında
da bu kayıtları çözebilecek host a kayıtları girilmiş olmalıdır. .local
olanlar iç ipyi diğerleri ise .com olanlar dış ipyi gösterecekler.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 03/07/2012 17:07

(@volkanyasar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

deneyip sonuçlarını yazıcam en kısa zamanda

Gönderildi : 03/07/2012 17:33

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Sorun olursa buradan devam edebiliriz.

Gönderildi : 03/07/2012 19:20

(@efesulukcu)
Noble Member

arkadaşlar outlook anywhere ayarlarıyla ilgili bilgi veriyorlar ama tam olarak ihtiyacınızı owa erişimiyle çözebilecekseniz, iis üzerindeki redirection default siteden kaldırmakla alttaki sayfalar üzerindeki yönlendirmeyi kaldırmamış olabilirsiniz.

aspnet_client, Autodiscover, ecp, EWS, Microsoft-Server-ActiveSync, OAB, PowerShell, Rpc directoryleri üzerinde yönlendirmeyi ayrıca kontrol edip kaldırmanız gerekiyor olabilir.

iisreset /noforce olmuyorsa iisreset komutunu deneyin.

Gönderildi : 04/07/2012 00:49

(@volkanyasar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

herkeze teşekur ederim sorun çözülmüştür yaptıklarımı anlatayım server 2008 de sertifika hizmeti yüklü değilde önce onu kurdum daha sonra exchange üzerinden seritika oluşturdum ve kayıt yaptım daha sonra client tarafına bu sertifikayı yüklediğimde sorun çözüldü hem owa dan girerken sertifika hatası vermiyor hemde dışardan outlok ile bağlanabiliyorum bi ayrıntı daha vereyim outlok tarafında dışardan bağlanırken sunucu adına örnek mail.test.com değilde server.test.com yazdığımda geldi bağlantı server makine ismi ama owadan bağlanırken mail.test.com/owa diye geliyo sorun yok

Gönderildi : 04/07/2012 10:56

(@ugurdemir)
Illustrious Member

arkadaşlar outlook anywhere ayarlarıyla ilgili bilgi veriyorlar ama tam olarak ihtiyacınızı owa erişimiyle çözebilecekseniz, iis üzerindeki redirection default siteden kaldırmakla alttaki sayfalar üzerindeki yönlendirmeyi kaldırmamış olabilirsiniz.

aspnet_client, Autodiscover, ecp, EWS, Microsoft-Server-ActiveSync, OAB, PowerShell, Rpc directoryleri üzerinde yönlendirmeyi ayrıca kontrol edip kaldırmanız gerekiyor olabilir.

iisreset /noforce olmuyorsa iisreset komutunu deneyin.

Efe, arkadaş dışarıdan outlook ile bağlanmak için ardım istiyor. Bu durumda outlook anywhere olmadan outlookla erişemiyor. Zaten bu durumda outlook anyhwere ve sertifka devreye giriyor.  Owa ise ayrı bir case, dışarıdan owaya erişmesi outlook anywhere açık olmadan outlook ile bağlancak anlamına gelmez.

herkeze teşekur ederim sorun çözülmüştür
yaptıklarımı anlatayım server 2008 de sertifika hizmeti yüklü değilde
önce onu kurdum daha sonra exchange üzerinden seritika oluşturdum ve
kayıt yaptım daha sonra client tarafına bu sertifikayı yüklediğimde
sorun çözüldü hem owa dan girerken sertifika hatası vermiyor hemde
dışardan outlok ile bağlanabiliyorum bi ayrıntı daha vereyim outlok
tarafında dışardan bağlanırken sunucu adına örnek mail.test.com değilde
server.test.com yazdığımda geldi bağlantı server makine ismi ama owadan
bağlanırken mail.test.com/owa diye geliyo sorun yok

Volkan bey, sorununuzun düzelmesine sevindim. Geri bildirimizin için teşekkürler.

Gönderildi : 05/07/2012 13:41

(@efesulukcu)
Noble Member

Efe, arkadaş dışarıdan outlook ile bağlanmak için ardım istiyor. Bu durumda outlook anywhere olmadan outlookla erişemiyor. Zaten bu durumda outlook anyhwere ve sertifka devreye giriyor.  Owa ise ayrı bir case, dışarıdan owaya erişmesi outlook anywhere açık olmadan outlook ile bağlancak anlamına gelmez.

sorunun ilk durumu owa ile ilgili olunca çözüm için başka yollar denendiğini düşündüm. ama bu sefer detaylı okumadan klavyeye sarılmışız 🙂

Gönderildi : 05/07/2012 14:16

(@ugurdemir)
Illustrious Member

sorunun ilk durumu owa ile ilgili olunca çözüm için başka yollar denendiğini düşündüm. ama bu sefer detaylı okumadan klavyeye sarılmışız 🙂

Ok. Sorun çözülmüş zaten.

Gönderildi : 05/07/2012 15:28

Paylaş: