Forum

Database üzeri...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Database üzerindeki tüm mailboxların auditlerini tek bir komut ile aktif edebilir miyiz?

7 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
402 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,

Şirket içerisinde exchange 2010 kullanıyoruz tek bir mailbox ta audit i şu komutla açabiliyorum. "Set-Mailbox Alan.Reid -AuditEnabled $true".Ama bütün kullanıcılar için tek tek bu komutu mu yazacağım?Ya da Domain e yeni bir kullanıcı eklediğim zaman otomatik olarak nasıl audit açık gelecek.Bunun için bir script filan da bulamadım.Yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim.Teşekkürler şimdiden.

Gönderildi : 28/05/2012 20:45

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33016
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

tüm mailbox' lar için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz, ancak bunu yapmak istediğinize emin misiniz ? bu mailboxların şişmesine neden olacaktır ve bunun takibinin yapılabileceğini pek sanmıyorum

Get-Mailbox -ResultSize unlimited | set-mailbox -AuditEnabled $true

bunun için ise kullanıcıları windows ara yüzünden değilde komple bir insan kaynakları yazılımı gibi bir bat ile açıyorsanız sonuna bunuda ekleyebilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/05/2012 12:37

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Bilgilendirme için çok teşekkürler.

Ben esasında sadece softdelete ve harddelete yapılan maillerin logunu tutacağım neden derseniz ileride herhangi bir kullanıcı problem yaşar ve bütün maillerini silip şirketten ayrılmaya kalkar ise bunu sistem üzerinde raporlamak istiyorum.Tabi burda bir bulamadığım notka bu loglar nerede tutuluyor ?

Kullanıcıları şu an windows arayüzünden yaratıyoruz .Bu işlemi de scriptle yapmak isterim esasında link var mı paylaşabileceğiniz ? .Teşekkürler

Uygulayacağım komut ise aşağıdaki gibi olacak çok şişirmez umarım sistemi. 

Set-Mailbox -Identity "Ben Smith" -AuditOwner HardDelete,SoftDelete -AuditEnabled $true

Gönderildi : 29/05/2012 14:08

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Kullanıcıları otomatik açmak için ücretli programlar var veya sizin yardırmanız gerekli bu konuda makale yok, bize özel değil internette makale bulmanız mümkün değil.

Siz bir yazılım firması ile anlaşıyorsunuz ancak komutları siz veriyorsunuz, örneğin IK yazılımı bir kullanıcı işe alınca o kullanıcının otomatik AD hesabı, mail hesabı, map leri, printer ve profile detayları varsa OCS LYNC hesabı otomatik açılıyor.

bu komut yani sizin komut tek tek açar benim size verdiğim komutu kullanıyor olmanız gerekli.

rapor almak için ise aşağıdaki powershell' i kullanabilirsiniz

Get-Mailbox -ResultSize unlimited | Where {$_.AuditEnabled -eq "True"} | Search-MailboxAuditLog -LogonTypes delegate -ShowDetails | ConvertTo-Html | Set-Content c:\psscripts\mailboxaudit.htm

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/05/2012 16:24

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Bu durumda sizin verdiğiniz komutu her hafta çalıştırsam mesela otomatik script ile yeni eklenmiş kullanıcılarda da audit enable olmuş olur arada geçen bir kaç gün çok kritik değil zaten.Mümkün değil mi ?

Gönderildi : 29/05/2012 16:33

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

bunu neden elle yapıyorsunuz ki bir bat yapın bat içerisinde powershell koşturun ve bunu her akşam çalıştırın olsun bitsin 🙂

Gönderildi : 29/05/2012 16:47

(@Anonim)
Konu başlatıcı

yok benim de kasdettiğim buydu zaten otomatik yapıcam .çok teşekkürler

Gönderildi : 29/05/2012 16:59

Paylaş: