Forum

Çift Mail Hesa...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Çift Mail Hesabı

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
346 Görüntüleme
(@gokhanarda)
Gönderiler: 127
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

Yapımda DC ve Exchange Server  mevcut. aynı çatı altında da iki firmam var. a kullanıcısı için her iki firmadan da mail hesabı tanımlamam gerekiyor.yalnız şöyle bir sorunla karşılaşıyorum. AD üzerinde x firması için oluşturduğum kullanıcıyı y firması içinde oluşturmaya çalıştığımda kullanıcının zaten var olduğunu başka bir oturum açma adıyla oluşturmam gerektiği hakkında bir uyarı alıyorum. DC üzerinde kullanıcı oluşturuken User Logon Name altında x ve y firmalarım için seçim yapabilmekteyim.

aynı oturum açma adına sahip kişiye mail box tanımlanması konusunda yardımcı olmanızı rica edeceğim.. 

Şimdiden teşekkürler... 

Gönderildi : 28/05/2012 20:11

(@murataydin)
Gönderiler: 1517
Noble Member

Merhaba,

ISP üzerinde a dominin b domainine alias tanımlayın

Daha sonra exchange üzerinde excepted domain kısmına 2. domaini de girin.

exchange üzerinde kullanıcı mailboxına cift tıklayın. yukarıda ki tablarda e-mail settings (ismi tam hatırlamıyorum) var.

orda kullanıcıya 2. domainine ait mail adresini ekleyebilirsiniz.

[email protected] ise 2. hesap a@xyz.com olmalı. 

Gönderildi : 28/05/2012 20:15

(@gokhanarda)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Murat bey merhaba;

işin doğrusunu söylemem gerekirse tam anlamıyla anlayamadım konuyu. 

şimdiye kadar yaptığım işlemlerde var olan sunucumdaki AD ye "AD domains and trust bölümünden altarnetif domain ekledim. kullanıcılarımı oluştururken de seçim yapabiliyorum. ama bu exchange kısmını anlayamadım. inanılmaz zorluk çekiyorum zaten exchange konususunda. bir acemiye anlatır gibi anlatırsanız çok sevinirim..

Gönderildi : 29/05/2012 16:29

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Accept domain ekleyerek çözüme ulaşaiblirsiniz. http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/05/15/19736.aspx  inceleyebilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 30/05/2012 03:07

(@gokhanarda)
Estimable Member
Konu başlatıcı

denedim fakat  dış domainler arasındaki  yazışmalarda gönderici y iken AD üzerindeki domain üzerinden (x domaini üzerinden) gönderim yapıyor yani benim yeni tanımladığım domain üzerinden gitmiyor mail. UPN Suffix ile oluşturduğum domainler arasındaki gönderimlerde sorun olmuyor.

Gönderildi : 31/05/2012 16:12

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba bu domaini aktif olarak belirlediniz mi?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 02/06/2012 20:13

Paylaş: