Forum

Exchange 2010 mail ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2010 mail yönlendirme sorunu

7 Yazılar
2 Üyeler
0 Reactions
427 Görüntüleme
(@ErhanGolge)
Gönderiler: 41
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Sistemimizde exchange 2010 kullanmaktayız. Mail yönlendirme bir sorun yaşıyorum.. Tanımlı bir deneme mail adresini kendi mail adresime tanımlama yaptım outlook'um üzerinden tanımladığım mail adresiyle mail atıyorum ve kendi kendine mail atıyor herhangi bir sıkıntı yok. 

Başka bir kullanıcıya başka bir mail adresi tanımla yaptığımda ise mail gönderimi yapmıyor kendi  mail adresime nasıl tanımla yaptıysam başka kullanıcıya o mail ayarlamaları yapıyorum olmuyor ve tekrar test mail açtığımda kendi mail adresime ekliyorum bu seferde mail teslim edilmedi hatası alıyorum.

Şimdi kendi mail adresimde ilk tanımladığım mail adresinden mail kendi kendine mail atıyor sorun yok ama başka bir mail adresinde aynı ayarlar varken neden böyle bir sorunla karşılaşıyorum anlamış değilim ve gereken tüm ayarlamaları yapıyorum ama sonuç alamadım.

Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim. Saygılarımla 

Gönderildi : 23/05/2012 16:29

(@canbolat)
Gönderiler: 1253
Noble Member

Merhaba ,

Biraz karışık bir anlatım olmuş ama anladığım
kadarıyla bir mailbox oluşturdunuz [email protected] ve bu mailleri
kendinizine yönlendirmek istediniz [email protected] dan gelen mailler
kullanıcı[email protected]'a gidiyor.

Başka kullanıcıya başka bir
mail adresi tanımladım derken neyi kasdediyorsunuz ? Adres kısmına
ikinci bir mail adresi mi eklediniz yoksa başka bir kullanıcının maillerine yine başka bir kullanıcıya mı yönlendirmeye çalışıyorsunuz ?

Gönderildi : 23/05/2012 16:54

(@ErhanGolge)
Trusted Member
Konu başlatıcı

merhaba,

[email protected] mail adresini [email protected] mail adresine yönlendirdiğimde outlook üzerinden [email protected] adresinden [email protected] adresine mail attığımda geliyor. burda sorun yok

ama [email protected] mail adresi açıyorum açtıktan sonra bu mail adresini tekrar [email protected] adresine yönlendirdiğimde outlook üzerinden [email protected] dan [email protected] mail adresine mail attığım teslim edilemedi yanıtı geliyor.

yaptığım [email protected] adresi ile [email protected] mail adresi ayarları aynı olup hiç bir değişiklik yoktur ve [email protected] adresi mail atıyor ama [email protected] adresi mail atmamaktadır ve test amaçlı br kaç mail adresi açtım yinede olmadı sadece [email protected] adresinde oluyor.

teşekkürler. umarım bu sefer anlaşılır olmuşumdur.

saygılarımla.. 

Gönderildi : 24/05/2012 13:13

(@canbolat)
Noble Member

Merhaba ,

[email protected] üzerinden mail gönderim işlemini [email protected]'un kurulu olduğu outlook üzerinden mi deniyorsunuz ? Kimden kısmına [email protected] yazıp mail göndermeye çalışırsanız teslim edilmedi uyarısı alırsınız çünkü [email protected] adına mail gönderme izniniz yoktur.

Owa üzerinden [email protected]'da oturum açıp mail gönderdiniz mi ? 

Gönderildi : 24/05/2012 16:40

(@ErhanGolge)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Tüm izinleri veriyorum [email protected] a ama mail outlook üzerinde kimden kısmında da [email protected] seçip [email protected]'a mail attığımda teslim edilmedi yanıtı geliyor.

Ama [email protected] da bu sıkıntı yaşanmıyor. aynı olayı [email protected] da yaptığımda yaşıyorum sorun burada..  

Gönderildi : 24/05/2012 16:51

(@canbolat)
Noble Member

Diyelim
ki can@cozumpark.com olarak ben bir mail hesabı oluşturdum.Bu adrese
gelecek mailleri bilgi@cozumpark.com adresine yönlendirdim.Böylece
can@cozumpark'a gelecek tüm mailler bilgi@cozumpark'a düşecektir.Buraya
kadar herşey normal.

Sonra ben can2@cozumpark.com diye bir kullanıcı açtım ve bu
adrese gelen mailleri yine bilgi@cozumpark.com a yönlendirdim.Aynı durum
geçerli olacaktır.

Outlook üzerine can@cozumpark.com hesabını
kurdunuz ve mail alıp gönderiyorsunuz.Bu hesabın kurulu olduğu olduğu
outlook üzerinden yani tek outlook üzerinden can2@cozumpark.com adına
mail göndermeye çalışırsanız  iletiniz şu alıcılara iletilemedi çünkü bu
kişi adına gönderim izniniz yok şeklinde bir hata alacaksınız.O yüzden
can2 kullanıcısının mailbox üzerine gelip manage send as permission
kısmına can kullanıcısı ekleyin.Ayrıca yine can2 kullanıcısının
özelliklerine girip mail flow settings kısmında delivery options -->
be half on bölümüne yine can kullanıcısını ekleyin.Bu şekilde
can@cozumpark'ın kurulu olduğu outlook üzerinde "kimden" kısmına
can2@cozumpark.com yazıp mail gönderdiğinizde mail gönderim işleminiz
sorunsuz gerçekleşecektir.

Ve ya direk olarak mail.domanim.com girip can2@cozumpark.com ile oturum açın ve can@cozumpark.com a mail gönderin mailleri bilgi@cozumpark.com üzerinde göreceksiniz.can2@cozumpark.com a gönderilen maillerde aynı şekilde düşecektir.

Gönderildi : 24/05/2012 17:23

(@ErhanGolge)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Bunların Hepsini yaptım 3 gündür bununla yattıp kalktım bir türlü olmadı full access de verdim on be half üzerinden ekledim dediğiniz her yolu denedim ama ama yeni açılan bir mail box da olmuyor. deneme mailim de oldu ama test mailimde olmuyor. anlaşılan ben outlook üzerine 2 mail box kurup tek malime yönlendirmek olacak..

Gönderildi : 24/05/2012 17:51

Paylaş: