Forum

Exc 2010 migration ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exc 2010 migration işlemi sırasında stroge expand problemi

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
349 Görüntüleme
(@HarunYILDIRIM)
Gönderiler: 66
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Yapımızda 2 adet exc 2007 var birinde cas ve hub diğerdin cas mailbox var ve 6 adet stroges groups var. biz bunu exc 2010 a yükselmeyi düşünüyoruz. ama bazı yerlerde bu işlemde strogelerde expand sıkıntısı olduğu yazıyor.bu sorun hala devam ediyor mu var ise nasıl aşabilirim ve ilerde ne gibi sıkıntılar çıkarır?

Ek olarak bunun dışında dikkat edilmesi gereken bir unsur bulunuyor mu? aşağıda ingilizcemin yettiği kadar çevirmeye çalıştım, o tarihe kadar herhangi bir çözümün olmadığıydı.

http://email-museum.com/2010/06/24/potential-problem-with-exchange-2010-upgrades-due-to-storage-size/

Konu hakkında yatdımcı olabilir misiniz?

teşekkürler.

Gönderildi : 19/04/2012 02:10

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba,

10GB dan daha büyük mailbox'larda problem yaşanabiliyor ancak bu daha çok pst ye çıkarıp sonra exchange e pst den import edince oluyor. Mailbox move ederken bu sorunla pek karşılaşacağınızı sanmıyorum. Eğer taşıma esnasında fail verirse birkaç defa suspend yapıp tekrar resume demenizi öneririm. 10gb üzeri bir çok mailbox ı exchange 2003 ve 2007 den 2010 a taşıdım.

Burda dikkat etmeniz gereken exchange 2010 database limitlerinin de mailbox size ından büyük olması 

Gönderildi : 19/04/2012 12:18

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

bugüne kadar exchange 2003 ve exchange 2007'den Exchange 2010'a en az 100-150 tane geçiş yaptım ve hiçbirinde sorun yaşanmadı. Bir o kadarını da sizin gibi geçiş yapmaya çalışan kişilere yardımcı oldum telefon mail vs ile.

storage extand dediği olan SIS kaldırıldı dolayısı ile sizin Exchange 2003 üzerinde tuttuğunuz 100 GB'lık database 200 GB olabilir. Ancak Microsoft'un dediğine göre bu oran %20 artış gösteriyor. SIS kaldırılmasının sebebi de yine MS'in ben artık Exchange Server 2010 ile SATA diskleri destekliyorum SATA disklerde verilerinizi tutabilirsiniz diyor...

Siz geçiş projenizi başlatın sorun olmayacaktır. Şehir efsanelerine inanmayın.

Ayrıca en son yaptığım Exchange 2007'den 2010'a geçiş projesinde 20 civarında database vardı ve 10 civarında da storage group vardı. Hiçbir sorun çıkmadan Exchange 2010 geçişi tamamlandı.

Dikkat edilmesi gereken nokta kullanıcı posta kutularının taşınması esnasında Exchange 2010 tarafında Mailbox limitlerinin ilk aşamada yüksek tutulması. Bunu neden söylüyorum eğer Exchange 2003/2007 tarafındaki posta kutularınız 2 GB geçmiyorsa Exchange 2010 tarafında bir düzenleme yapmanıza gerek yok zaten default yapıda Exchange 2010 2 GB'lık posta kutusu veriyor. İsterseniz sonradan bu limitleri DB seviyesinde veya kullanıcı seviyesinde düzenleyebilirsiniz.

Kolay gelsin 

Gönderildi : 19/04/2012 12:19

(@HarunYILDIRIM)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Tekrardan merhaba,

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.

Bir kaç sorum olacak.

Sanal ortamda yaptım. kullanıcı mailboxlarını taşıdım herhangi bir sorun olmadı. 

Sitede
mevcut olan ilgili videoyu da izledim bir kaç not aldım.
http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2010/11/28/webcast-exchange-server-2007-2010-migration.aspx
47.00 dk aşağıdaki uyarı dikkatimi çekti.

Belirtilen hotfix ismi nedir.?

Ve serverlar kaç gün birlikte çalışmalıdır? en uygun süre nedir? veya ilgili hotfixi kurduktan sonra hemen kaldırabilir miyiz?

2003 yada 2007 den 2010 taşıdık bir tane update (hotfix) var eğer bunu geçmez isek mailbox iki taraftada duruyor. Ama 2007 tarafında silinemiyor buş duruyor.  Eğer bunu buradan silersek 2010 tarafındanda siliniyor.                                        
Ya retantion süresinin bitmesini bekleyeceğiz yada hotfixi kurmamız gerekiyor. Eski 2007 yi kaldırabilmek için.                                        

Mesela eski 2007 üzerinden move mailbox seçeneğinden yaptığımda hata veriyor ama yeni 2010 sever üzerinden new local moce request yaptığımda oluyor. arasında fark nedir?

Gördüğüm kadar ile kulanıcı mailboxları olarak taşıyoruz. peki storage group olarak taşıma şansımız var mı?

5 tane storage grup var yonetim, user1, users2, idari kadro gibi. bunları yukarıda bahsettiğim gibi yapma şansım var mı? yoksa hepsine karşılık gelecek database leri exc2010 üzerinde oluşturup öyle mi taşımam gerekecek?

son olarak ilerde herhangi bir sorun ile karşılaşmamak için, önereceğiniz yöntem, tavsiye, şunlara dikkat edin diceyeğiniz bir husus var mı?

Geçişte
hangi yolu izlememiz gerekiyor?

2007’de önceden yapacağımız bir işlem
ve 2010 kurduğumuzda yapmamız gereken işlemlerde kritik olanlar neler?

2010 kurmak için hangi kaynaklara ihtiyacımız olacak??

Biraz uzun oldu ama herşeyden emin olarak yapmak istiyoruz, ileride aksi bir durumla karşılaşmamak için.

Teşekkürler..

Gönderildi : 23/04/2012 21:06

(@HarunYILDIRIM)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Konu hakkında yardımlarınızı rica ederim.

teşekkürler.

Gönderildi : 25/04/2012 12:37

Paylaş: