Forum

Exchange Mail sorun...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange Mail sorunu

21 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
818 Görüntüleme
(@BugraYuzbasioglu)
Gönderiler: 19
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Sbs 2003 kurulu sistemde bazı kullanıcıların exchange üzerinden çalışmasını istemiyorum pop3 olarak outlookta çalışmaya devam edicekler.Domaine aldığım ve mailbox oluşturduğum kullanıcılar kendi aralarında ve dışarı sorunsuz mail atıp alabiliyorlar. Sorunum exchange üzerinden mailbox oluşturmadığım domaine almadığım kullanıcılara mail atamıyorum haklı olarak exchange boyle bir mail hesabı yok şeklinde uyarı verip mail gönderemiyor.Ben bazı kullanıcıların exchange dahil olmadan hosting üzerinden mail almasını istiyorum fakat bu şekilde exchange deki kullanıcılarım onlara mail atamıyor bunu cözümü varmıdır.Mail atamadığım kullanıcılara mailbox oluşturursam mailler e4xchange mailboxta kalıyor ve outlooklarında alamıyorlar ( hostin kullananlar) umarim çok karıştırmadan anlatabilmişimdir.ilgilerinize şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 22/07/2008 18:21

(@savasdemir)
Gönderiler: 1870
Illustrious Member

merhaba;
exchangede recepient policyde @savas.com.tr gibi bir default domaininiz olucak
active directoryden savas.demir diye user yaptığınız zaman mail hesabı default olarak [email protected] gelir
sonrasında kullanıcıda maili pop ile alması için exchange pop3 servisini enabled edin
pop3 ile kullanabilirsiniz
selamlar

Gönderildi : 22/07/2008 18:36

(@BugraYuzbasioglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Cevabın için teşekkürler ama ben sanırım anlatamadım. Kullanıcıları oluşturuyorm ve evet xxx.com.tr uzantılı mailleri otomatik oluşuyor ve pop3 serviside açık burda sorun yok.yapmak istediğim kullanıcı oluşturmadığım ve sadece hosting firmasında tanımlı xxxx.com.tr posta hesablarına exchange mailbox ı olan kullanıcılardan mail atamıyorum cunku boyle bir hesap yok diyor.Yapmak istediğim bazı kullanıcılar exchange üzerinden çalışırken bazılarının echange yokmuş gibi hosting üzerinden mail alması.Bu oluyormu exchange oluşturduğum kullanıcılar suan heryere mail atıyor alıyor sistem sorunsuz tek sorun kendi bünyemizde olup exchange tanımlı olmayan kullanıcılara mail atamamak.Çok mantıklı değil ve karışık sanırım ama umarım çözümü vardır.Teşekkürler.

Gönderildi : 22/07/2008 18:48

(@savasdemir)
Gönderiler: 1870
Illustrious Member

Buğra şunu denermisin
kendi domaininde [email protected] diye bir tane user oluştur
sonra buna buğradan mail at
atarken gonderen exchange hesabın alıcı adresi olarak [email protected] şeklinde denermisin
geri dönen mesajı buraya yazarmısın
selamlar

Gönderildi : 22/07/2008 23:30

(@BugraYuzbasioglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Tekrar Merhaba;

[email protected] adresinde [email protected] adresine mail atıyorum bu şekilde iken exchange üzerindeki mailbox a gidiyor mail fakat [email protected] kullanıcı exchange login olmadığı için maili alamıyor.yani mail hostingteki mailboxa değil localdeki exchange mailbox a gidiyor hata yok aslında ama benim istediğim bu değil.Kusura bakma karışık belki.Domainde [email protected] oluşturmadan mail attığımda ise

E-posta hesabı, bu iletinin gönderildiği kuruluşunda yok.  Alıcının e-posta adresini gözden geçirin veya doğru e-posta adresini öğrenmek için doğrudan alıcıyı arayın.   şeklinde uyarı alıyorum.Amacım exchange ve domainde user oluşturmadığım [email protected] ye domainde ve exchange oluşmuş kullanıcıdan mail atmak.

Gönderildi : 23/07/2008 01:15

(@BugraYuzbasioglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

mesajı yazdım ama cıkmamıs

E-posta hesabı, bu iletinin gönderildiği kuruluşunda yok.  Alıcının e-posta adresini gözden geçirin veya doğru e-posta adresini öğrenmek için doğrudan alıcıyı arayın.

Gönderildi : 23/07/2008 01:19

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

bu son derece normaldir. Yani yanlış anlamadıysam bulunduğunuz dns de olmayan, ama o domaini kapsayan bir kullancıya mail atmaya çalışıyorsunuz??

ISP de mail serverınız mı var?

Gönderildi : 23/07/2008 01:29

(@BugraYuzbasioglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

evet sorun bu sanırım ,isp de bir mail serverimiz var.Bu şekilde bir yapılandırma yapılabilirmi peki.

Gönderildi : 23/07/2008 01:58

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba ;

Öncelıkle sorunuzu dogru anlamışmıyım acaba  local de bır exc sunucunuz var   bugra.com.tr domaininden mail hostıng ı yapıyor  aynı zaman da isp den mail  hostıng  hizmeti alıyorsunuz ve isp dekı domain de bugra.com.tr  ve local dekı  kullanıcılar mapi client olarak exchange ı  kullanıyorlar  local dekı exc sunucuda [email protected] dıe bır hesap yok ancak isp de  var   ve local dekı exc sunucuda [email protected] dıe  bı hesap var  ve ispdekı hesap ta  yok ise sız [email protected] den  [email protected] ye mail attıgınızda boyle  bır  hesap yok dıyerek sıze hata  donmekte

Eger dogru idrak edebılmıssem yapınızda hata  var  cunku  ben [email protected] mail adresımden  sızn [email protected] ye mail atmak ıstedıgımde  dns ler  mx  kaydını kontrol edecekler ve  mx ipsine  gore o  iip adresıne   mail i iletecekler eger  sızın  mx kaydı local dekı exc ın ıpsınde ıse  ınternetten atılan mailler sadece localdekı exc e  kayıtlı mail adreslerıne  ulasabılecek veya isp dekı  ip ye  kayıtlı ıse mailler isp ye  gıdecek ve sadece isp de  kayıtlı hesaplar  ınternet  uzerınden mail alabıleceklerdır sızın aldıgınız  hatanın sebebı ıse sızın localdekı sunucu kendı  dns lerı  kullandıgı ıcın sız isp de  olan ancak localde olmayan [email protected] ye  mail gomderdıgınız  zaman dns lerden mail dırek sızın localdekı exc sunucunuza  gelmekte ve o sunucuda oyle bır adres  olmadıgı ıcın hata  donmekte keza  aynı şekılde isp dekı [email protected] den [email protected] ye mail atmaya  calıstıgınız  zaman da ulasmayacaktır  bunun  ıcın ya  mx  kaydınızı  localdakı  sunucu olarak  kayıt  edıp  mail  hıztıngınızı local de  tutabılırsınız  veya hızmetı ispden  almaya  devam edıp pop3  connector  ıle exc  sunucunza  cekıp exc uzerınden maılboxlara gonderebılırsınız  bahsettıgım her  ıkı yontem ıle  ılgılı sıtede  cok genıs  makaleler  mevcut 🙂

Teşekkürler.

Gönderildi : 23/07/2008 05:55

(@BugraYuzbasioglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Cevabınız için Teşekkürler sorunum o şekilde.Mailler için mx kayıtları isp de bulunuyor burda sorun yok isp üzerindeki hesaptan mailler exchangedeki kullanıcıya mail atabiliyor bir sorun yok bahsetmiş olduğunuz connectorleri kullanıyorum.Exchange pop3 ve smtp connector ile mailleri ulaştırıp almaktadır.Bu şekilde işleyişte problem yok. sadece isp de [email protected] a exchangeki   [email protected] kullanıcısı mail atamıyor doğal olarak hata alıyorum.Dns de yada bilmediğim başka bir ayar ile bu şekilde bir yapılandırma çalışabilirmi yardımlarınız için çok teşekkürler. 

Gönderildi : 23/07/2008 11:49

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Exchange in bulunduğu networkten bir kullanıcı bu maili dışarıya atamaz çünkü mx kaydı zaten içeride direk exchange e bakıyor bu. Şirket dışında atabilir çünkü gerçek mx ISP'de ve ISP de bu kullanıcı var. Ama localde bu gerçekleşmez.

Gönderildi : 23/07/2008 12:23

(@BugraYuzbasioglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

exchange deki [email protected] kullanıcısı maili dışarı atabiliyor aslında.sadece Isp de bulunan bugra.com.tr kullanıcılarına mail atamıyor. exchange de boyle bir hesap olmadığı için.Dns üzerinde bir yapılandırma olabilirmi bunla ilgili olmuyorsa zaten fazlada zorlamaya gerek yok vakit ayıran ve ilgilenen herkese çok teşekkürler.

Gönderildi : 23/07/2008 18:16

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

2. bir mx kaydı oluşturup priority e 20 verin ve ISP yi gösterin onun ip sini yani. Birde böyle deneyin. Bir ihtimal içeride bulamazsa ikinci mx e bakıp dışarıda bulur. Pek zannetmiyorum ama yinede bi deneyip sonucu söyleyin.

Gönderildi : 23/07/2008 18:35

(@BugraYuzbasioglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler deneyip bilgi vericem.

Gönderildi : 24/07/2008 13:47

(@BugraYuzbasioglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

maalesef aynı hatayı vermekte..pek mantıklı olmayan bu işleyişi yapabilsem benim için iyi olucaktı ama neyse vakit ayırıp ilgilenen herkese çok teşekür ederim. Paylaşımım güzelliği amacına göre kullanılınca daha keyifli oluyor.İyi akşamlar. 

Gönderildi : 24/07/2008 21:04

(@Anonim)

Merhaba ;

Sizede Teşekkürler ve iyi akşamlar ama boyle  bır  işleyişi hangı  amaçla veya neyı düşünerek yapmak ıstedıgınızı belırtırsenız belkı farklı bır yontem onerı vb sekılde yardımcı olacak bir arkadaşımız  olabilir.

maalesef aynı hatayı vermekte..pek mantıklı olmayan bu işleyişi yapabilsem benim için iyi olucaktı ama neyse vakit ayırıp ilgilenen herkese çok teşekür ederim. Paylaşımım güzelliği amacına göre kullanılınca daha keyifli oluyor.İyi akşamlar. 

Gönderildi : 25/07/2008 04:06

(@BugraYuzbasioglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Şirketimiz içerisinde domaine üye olan ve üye olmayan pcler olucak ve uzak ofislerde var.Tam anlamıyla kurumsal bir yapı su aşamada yok bunu yavaş yavaş oluşturmaya çalışıyoruz.Yapmak istediğim bazı kullanıcılar exchange kullansın bazıları kullanmasın Isp üzerinden işlemlerini gerçekleştirmeye devam etsin.Bu yuzden exchange kurdum sorun yok çalışıyor ama exchange kullanmayan kullanıcılara mail atarken bu sorunu yaşadım.Şirkeyi tamamen exchange e döndürmem çok zor ama ileri de olması gereken bu. Yani uzak ofislerinde burdaki exchange sağlıklı kullanabilecekleri bir alt yapı yok.Yeni yapılan fabrikamız için bu altyapılar hazırlanıyor fakat oraya geçişimi 2009 un ilk çeyreini bulacak.Belki bu doğru bir yöntem değildir ama denemek istedim teşekkürler.

Gönderildi : 25/07/2008 18:07

(@Anonim)

Merhaba ;

Uzak kullanıcılar local dekı exc ı  eger arada karsal bır hat veya vpn baglantısı olmasa  bıle pop3 client olarak veya Rpc Over Https ı kullanarak da kullanabılır bu ıhtımallerı göz önüne aldınız mı ?

Teşekkürler.

Gönderildi : 25/07/2008 22:49

(@BugraYuzbasioglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Bu yazdığını düşünmedim biraz açıklaman mümkün mü peki?

Gönderildi : 28/07/2008 15:19

Sayfa 1 / 2
Paylaş: