Forum

Şirket içi ve ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Şirket içi ve Dışında Exchange Kullanma

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
326 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Exchange 2010'da şöyle kurulum yapmam gerekiyor.
Bunun için ne yapmam gerekli adım adım anlatırsanız çok sevinirim.

1)a.local içerideki domain'imin adı
2)b.com dışarıdaki domainimin adı.
3)Kullanıcılar outlooklarında iki domain'ide kullanacaklar,içeride haberleştirken iç domain'i kullanacaklar dışarıya mail atarken ise b.com domain'ini kullanacaklar.
4)Şirket dışına çıktıklarında exchange server'ı kullanarak mail alıp gönderecekler yani mailler exchange'te tutulacak.
Şimdiden teşekkürler

Not:Forumda benzer yazıları okudum ancak tam olarak nasıl yapacağımı anlayamadım.Anlayışınız için teşekkürler 

Gönderildi : 18/03/2012 22:04

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
1-Localde zaten xxx.local olarak kurmanız önerilen sistem bu şekilde kurun.Bu işlemden sonra sende ve recive konnektör tanımlayın.
http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/11/02/exchange-server-2007-receive-conncetor.aspx
http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/03/19/exchange-server-2007-nin-d-d-nya-ile-leti-imi-hub-transport-server-role.aspx
bu işlemden sonra localde mail alıp veriyor olmalısınız.
2-Bu işlemden sonra gerçek domaininizi ekleyin.
http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/05/15/exchange-2007-farkl-domainler-ekleme-accepted-domains.aspx
3-Bu şekilde kullanıcılar içerde dışarıda sorunsuzca mail atabilirler.
4-Exchange zaten bu ortamı sağlar owa, rpc gibi özelliklerle bağlanabililer.

Ortamdaki kişi sayısı maliyet ve işgücünü düşünürseniz bulutuda dikkate almanızda yarar var.Ofis 365i incelemenizde yarar var.
Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 18/03/2012 23:50

(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Rıza Bey cevabınız için teşekkür ederim.

Şimdi yaptıklarımı ve yapacaklarımı belirteyim sizden rica eksik bir kısım varsa tamamlarmısınız?

1)xxx.local domain'imi kurdum

2)Send ve Receive connectorleri tanımladım

3)Accepted domain olarak dış domainimi ekledim

4)Hosting firmamdan mx kaydı olarak exchange server'ın bulunduğu konumun dış ip adresini gösterdim

5)Modemden 25,110 ve 578'yi u exchange Server'a natladım

6)Ptr kaydını açtırdım

7) spf kaydını açtırdım.

Başka yapmam gereken birşeyler varmı acaba?

Gönderildi : 19/03/2012 01:07

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Listenize göre yapacak bir şey kalmıyor bu durumda mail alıyor olmalısınız. Siz adımlara başlayın takıldığınız yerlerde devam edelim.
Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 19/03/2012 02:44

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba,

Hepsi doğru ancak, içeriye mail atarken a.com, dışarıya mail atarken b.com dan atsın diyemezsiniz. primary SMTP address 1 tane olmak zorundadır. 

Gönderildi : 19/03/2012 17:10

Paylaş: