Forum

Smarthost kullanımı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Smarthost kullanımı?

27 Yazılar
8 Üyeler
0 Likes
2,653 Görüntüleme
(@HakanMollaahmetoglu)
Gönderiler: 51
Trusted Member

Teşşkur ederım ben hepsını bırden okuyunca kafam karıştı gariba

Gönderildi : 09/12/2009 20:30

(@GURCANEFE)
Gönderiler: 1607
Noble Member

smarthosting kullanırsan sadece mailleri ISP den yollatırsın ancak mail gelirken senin mx kaydın adsl ip sini gösterdiği için, smarthostdan önce ki gibi değil ama ara ara problem olacaktır.

sonuç olarak çalışır diyosunuz hocam

peki ara ara problemden kastınız ne dir hocam smarthost kullandıgım ıcın mı gelen mıllerde sorun yasarım

yada smarthos kullanmasamda gene gelen maıllerde sorun yasarmıydım genelde gelırken deyılde gıderken sorun yasıyordum

hocam sızın tavsıyenız nedır ve bırde smart host hızmetı veren bıldıgınız bır fırma varmı hocam

Gönderildi : 09/12/2009 20:40

(@GURCANEFE)
Noble Member

smarthosting kullanırsan sadece mailleri ISP den yollatırsın ancak mail gelirken senin mx kaydın adsl ip sini gösterdiği için, smarthostdan önce ki gibi değil ama ara ara problem olacaktır.

sonuç olarak çalışır diyosunuz hocam

peki ara ara problemden kastınız ne dir hocam smarthost kullandıgım ıcın mı gelen mıllerde sorun yasarım

yada smarthos kullanmasamda gene gelen maıllerde sorun yasarmıydım genelde gelırken deyılde gıderken sorun yasıyordum

hocam sızın tavsıyenız nedır ve bırde smart host hızmetı veren bıldıgınız bır fırma varmı hocam

Gönderildi : 09/12/2009 20:42

(@GURCANEFE)
Noble Member

fully qualified domain sizin tam olarak alan adınızın olması gerektiği yerdir. yani maillerin gidip geldiği domain ismi.

mail gönderiminiz localden internete gidiyordur gelirken connector ile çekiyorsunuzdur

gayet basit

Exchange Server ın ; diğer mail sunucularına , yönlendirme gruplarına ve iletici serverlar ( relay , smarthost ) a bağlanmak için SMTP Connector tanımlanabilir . Bende bu makalemde Exchange 2003 üzerinde SMTP Connector tanımlamasını anlatacağım.

Aslında SMTP Connector kullanmamız gereken yerleri maddeler halinde sıralayabiliriz ;

· Farklı bir routing grubunda olan Microsoft Exchange Server 5.5 bilgisayarına bağlanırken.

· ETRN/TURN olarak başka bir server-side, client side konfigüre etmek istiyorsanız

· ETRN/TURN göndermek ve ya göndermemek istiyorsanız

· Mesajları gönderirken ETRN/TURN sorgulamak istiyorsanız

· farklı sunuculardan ETRN/TURN cevabı almak istiyorsanız

· Outbound güvenliğini bir kere ayarlayıp daha sonra eklediğiniz server ların bu ayarlarla eşleşmesini istiyorsanız.

· Domain ortamı için – Yüksek – Normal ve Düşük öncelikli olarak üç farklı mesaj önceliği atamak istiyorsanız.

· Sistem ve sisteme ait olmayan mesajların iletimine izin vermek istiyorsanız.

· SMTP bağlayıcısını zamanlamak istiyorsanız

· Mesaj kotasını ( Oversized ) geçen mailler için farklı teslim etme süreleri belirlemek istiyorsanız.

· Uzak tetikleyici ulaştırma ( Remote trigger delivery) için sırayı uygulamak istiyorsanız

· EHLO yerine HELO göndermek istiyorsanız.

· Özel bir adres havuzu belirlemek istiyorsanız.

· Teslim etme kısıtlamaları uygulamak istiyorsanız.

- hakan hocanın makalesi -

hocam peki sistemi şöle düşünsek    benim burda bıraz kafam karıştı şimdi

bizde exchange server 2010 ve edg var birde   maiiler edg üzerinden gidiyor ben burda smarthost ayarını mevcut bulunan exchange uzerındemı yoksa edg üzerindemi yapılandırcam

Gönderildi : 10/12/2009 11:34

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Tabiki edge üzerinden.

Gönderildi : 10/12/2009 14:24

(@GURCANEFE)
Noble Member

exchange 2007 makalesındekı edg kurulumuna gore exchange 2010 ve edg kurulumunu yapılandırdım herhangı bır baska ayar yapılmamaktadır deyılmı hocam   2007 edg ıle 2010 arasında bır fark yok deyılmı hocam

Gönderildi : 11/12/2009 01:12

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Hayır yok

Gönderildi : 11/12/2009 12:30

(@zafercalikoglu)
Gönderiler: 292
Reputable Member

bizde bir isp firması ile çalışıyoruz ,aramızda özel bir devre var ,mailler onların bizlere  vermiş olduğu statik ip üzerinden almaktayız.arasıra exchange 2003 de quesde sürekli toplu gönderimler görünmektedir,çoğunluklada balckliste düşüp çıkmaktayız,bunu engellemek için smarthosting hizmeti yukarıda yazılanlardan anladıgım kadarıyla ( mail gönderim) ilgili isp den alabiliriz,gelirkende  direkt olarak bizim sunucumuza  düşüyor,herhangi bir hizmet almıyoruz.smarthosting hizmeti sadece mail gönderimlerinde  devreye giriyor,bunun maliyeti yüksekmidir,alan arkadaşlar bilgilendirebilirlermi,

doğrumu  anladım hocam.

teşekkürler Bilgiler için

Gönderildi : 19/10/2010 20:43

Sayfa 2 / 2
Paylaş: