Forum

Smarthost kullanımı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Smarthost kullanımı?

27 Yazılar
8 Üyeler
0 Likes
2,723 Görüntüleme
(@doganergezer)
Gönderiler: 67
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

hosting hizmeti dışardan alınıyor...www.firmaadi.com.tr şeklinde ve maillerde burda tutuluyor, kullanıcılar pop3 olarak mailleri alıp gönderiyorlar ama son haftalarda dışarda bulunan hostingte ve panellerde hatalar oluşmaya başlayınca , yönetim mailserveri bünyesine almak istedi,

bu konuyla ilgili hosting firmasının ne tür bir desteği olacağını henüz araştırmadım ama Hakan hocanın smarthost makalesini inceledim, burdan şunu çıkardım.. doğrumu anlamışım acaba..yani aşağıdaki donelerle bu işi yapabilirmiyim.

Hosting firması tarafında mx10,mx15,mail.firmaadi.com.tr ve karşılarında hosting firmalarının yazdığı ip numaraları var, ben isterimki exchange 2007 kurduğumda kullanıcıları exchangeserver tarafında oluşturayım, ve mx ve dns kayıtları hosting firmasında tutulsun, kullanıcılar mailleri exchange 2007 tarafından yollasın , mailler hosta gitsin ve host tarafından ulaştırılsın , böylelikle black listlere düşmeyeyim ve alan adı çözümleme dns problemleri yaşamayayım..hiç kış gelmesin hep bahar olsun gibi bişe oldu 🙂 bunları gerçekleştirmek için hosting panelindeki yapmam gerekenler ve hosting firmasına sormam gerekenler nelerdir, ve ayrıca exchange 2007 ye biraz aşinayım 3 kez kurulumunu yaptım ama bu yapıda değildi, bana biraz yardım ederseniz sevinirim.

Herkese Teşekkür Ederim.

Gönderildi : 10/03/2008 14:53

(@ErtanKURUN)
Gönderiler: 686
Honorable Member

Merhaba ;

Öncelikle yapmanız gereken Static IP DNS kaydı yaptırmalısınız sirketadı.com

Sonrasında Hosting hizmeti aldığınız firmadan SMTP protokolü kiralamalısınız

Exhange üzerinde ise

System manager/server/protocols/smtp/defoult smtp virtual/özeliklerinde

Deliverey sekmesinde advenced altında Full qualified domain name(sirketadı.com yazaılacak)

Smart host sekmesinde ise Hostin firmasından aldığınız SMTP için kullanıcı adı ve şifresi girilmesi gerekiyor bu durumda atılan maillar exchange düşücek exchange hoting firmasına firma ise sizin adınıza kendi IP üzerinde atıcak  biraz karışık oldu kusura bakmayın 🙂

Kolay gelsin

Gönderildi : 10/03/2008 16:13

(@doganergezer)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Static IP DNS kaydı  : nerden yapılır?

SMTP protokolü : bu şartmı ve her host firması bu hizmeti verirmi?

ayrıca exchange 2003 değil exchange 2007 olması düşünülüyor sistemde

açıkçası çok teşekkürler ama ben pek anlamadım biraz daha detay verebilirseniz çok sevineceğim

Gönderildi : 10/03/2008 21:32

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhabalar,

Exchange 2007 de smart host kullanabilirsniz, ISP deki hat özel hat olduğu içinde rbl liste alınmazsınız doğru düşünmüşsünüz orası tamam mailleriniz exchange 2007 üzerinden ISP ye iletilir ISP de hosting iniz üzerinden internete yollar. Mail göndermede problem yok

Ancak mail gelmesi noktasında sıkıntı yaşarsınız hosting firması mailleri şirket bünyesinde ki exchange 2007'ye yollayamaz. Mecburen pop3connector kullanmalısınız. Exchange 2007 içerisinde pop3connector entegre gelmez. 3.parti bir pop3 connector kullanmanız gerekir. Ama ben MX kaydımı oluşturup ISP ye uğramadan direk exch 2007 ye mailler düşsün derseniz leased line yahut g.dhdsl hat kullanmanız gerek. Bu durumda hosting firmasıyla domaininiz ve dns isiniz dışında başka bi iş kalmaz. Buda ekstra maliyet oluşturacaktır. Localde ki Exch2007 den smart hosting ile mail yollamak için, hosting de ki mail programından relay iznininde alınması gerekli. trusted ip kısmına localde kullandığınız statik ip yi gireceksiniz.

Deneyimlerimi göz önüne alarak GFI ın mailessentials programını öneririm.  içerisinde bulunan gfipop2connector, exch 2007 için yeni tasarlandı ve oldukça başarılı ayrıca sağlam antispam özelliğide mevcut.

Yapı böyle ise, adsl ile işi götürebilirsiniz. Sadece ip statik olması gerek

Exchange 2007 de smart hosting tanımlamak için; Yeni send connector oluşturuyorsunuz > Internet seçiyorsunuz > smart hosting i seçerek alta ISP de ki IP numaranızı giriyorsunuz. Authentication kısmını ise ISP ile görüşüp k.adı ve şifre alıcaksınız. Ama çoğu ISP buraya anonymous izin veriyor.

ekstra bişey yapmanıza gerek yok bunlar yeterlidir.

Gönderildi : 11/03/2008 02:55

(@ErtanKURUN)
Honorable Member

Merhaba;

IP Reverse DNS kaydını [email protected] bu mail adresinden yapabilirsin

85.x.x.x IP şirketadı.com diye kayıt yaptır bugra arkadaşımın dediği gidi Smart hizmeti aldığında mailler direk sana düşmez sunucuya ordan senin pop3 ile çekmen gerekmekte

Smart hizmetini hosting firmalarının hepsi veriyor diye biliyorum kolay gelsin

Gönderildi : 11/03/2008 12:00

(@doganergezer)
Trusted Member
Konu başlatıcı

teşekkür ederim, lisansların ağzı kulağında gelir gelmez bu yapıyı oluşturmaya çalışacam , umarım problem çıkmaz...

Gönderildi : 11/03/2008 17:57

(@ErtanKURUN)
Honorable Member

Sıkıntı yaşarsanız birileri burda yardımcı olacaktır emin olabilirsin :):)

Gönderildi : 11/03/2008 18:51

(@cevdetciftci)
Gönderiler: 357
Reputable Member

smart host için dns kayıtları ve exchange 2007 üzerindeki ayarlar nelerdir tam olarak ispden alınmış kullanıcı adı şifresi var sadece bu tanımlamalar gerekli dnste ne gibi değişiklikler olucak nsler dışardan yönetiliyor.

Gönderildi : 10/05/2008 02:25

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

smarthosting için localde ki dns de hiçbir ayar yapmanıza gerek yok. send connector oluşturuken smart hosting seçip ISP nin IP sini vereceksiniz ve onlardan aldığınız bilgileri (authenticaton bilgileri) smart hosting tarafına gireceksiniz. Bu kadar. Mailler ISP ye uğrayıp internete dağılacaktır.

ISP de ki dns de de herhangi bi ayar yapmıyorsunuz mx kaydı kendini görecek local i değil. 

Gönderildi : 10/05/2008 02:58

(@cevdetciftci)
Gönderiler: 357
Reputable Member

benim lokaldeki makinede herhangi bir mx kaydı oluşturmama gerek yok mu??

Gönderildi : 10/05/2008 12:18

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Hayır gerek yok.

Gönderildi : 10/05/2008 16:12

(@orchadude)
Gönderiler: 9
Active Member

Ben yeni başlayanlardanım,

SBS2003R kurduk, 

"domainimiz.com" godaddy de host ediliyor, bize 500 adet mailbox veriyor. Bu yüzden pop3 kullanmayı düşünmüyoruz. Kullandığımız topu topu 10 mail adresi. pop3 connector ile godaddy deki mallerimiz güzelce exchange mailboxlarımıza alıyoruz. burada sorun yok. herkesin mailboxuna @domainimiz.local in yanısıra @domainimiz.com gibi değişik mail aderslerinide tanımladık.

(godaddy ye geçtiğimizden beri aldığımız spam sayısı çok çok azaldı, acaba tüm mailleri alamıyor muyuz diye bir soru da var aklımda)

Fakat mail göndermeyi bir türlü çözemedim, bir şekilde mailler gidiyor ama nasıl gidiyor? Bilemiyorum. eskiden hostin aldığımız firma open relay yapmamıza izin veriyordu, şimdi ise godaddy veya telekomun böyle bir hizmeti olmadığını öğrendik.

Sorun şudur:

en güvenli, en doğru mail gönderme ayarları nedir? smtp connector kullanmaya gerek var mı? smtp virtual server ayarlarında advanced deliveride fully qualified domain e ne yazmalıyım?

yardımcı olursanız daha çok sorum olacak:)

Gönderildi : 23/05/2008 00:13

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

fully qualified domain sizin tam olarak alan adınızın olması gerektiği yerdir. yani maillerin gidip geldiği domain ismi.

mail gönderiminiz localden internete gidiyordur gelirken connector ile çekiyorsunuzdur

gayet basit

Exchange Server ın ; diğer mail sunucularına , yönlendirme gruplarına ve iletici serverlar ( relay , smarthost ) a bağlanmak için SMTP Connector tanımlanabilir . Bende bu makalemde Exchange 2003 üzerinde SMTP Connector tanımlamasını anlatacağım.

Aslında SMTP Connector kullanmamız gereken yerleri maddeler halinde sıralayabiliriz ;

· Farklı bir routing grubunda olan Microsoft Exchange Server 5.5 bilgisayarına bağlanırken.

· ETRN/TURN olarak başka bir server-side, client side konfigüre etmek istiyorsanız

· ETRN/TURN göndermek ve ya göndermemek istiyorsanız

· Mesajları gönderirken ETRN/TURN sorgulamak istiyorsanız

· farklı sunuculardan ETRN/TURN cevabı almak istiyorsanız

· Outbound güvenliğini bir kere ayarlayıp daha sonra eklediğiniz server ların bu ayarlarla eşleşmesini istiyorsanız.

· Domain ortamı için – Yüksek – Normal ve Düşük öncelikli olarak üç farklı mesaj önceliği atamak istiyorsanız.

· Sistem ve sisteme ait olmayan mesajların iletimine izin vermek istiyorsanız.

· SMTP bağlayıcısını zamanlamak istiyorsanız

· Mesaj kotasını ( Oversized ) geçen mailler için farklı teslim etme süreleri belirlemek istiyorsanız.

· Uzak tetikleyici ulaştırma ( Remote trigger delivery) için sırayı uygulamak istiyorsanız

· EHLO yerine HELO göndermek istiyorsanız.

· Özel bir adres havuzu belirlemek istiyorsanız.

· Teslim etme kısıtlamaları uygulamak istiyorsanız.

- hakan hocanın makalesi -

Gönderildi : 23/05/2008 01:26

(@GURCANEFE)
Gönderiler: 1607
Noble Member

Merhabalar,

Exchange 2007 de smart host kullanabilirsniz, ISP deki hat özel hat olduğu içinde rbl liste alınmazsınız doğru düşünmüşsünüz orası tamam mailleriniz exchange 2007 üzerinden ISP ye iletilir ISP de hosting iniz üzerinden internete yollar. Mail göndermede problem yok

Ancak mail gelmesi noktasında sıkıntı yaşarsınız hosting firması mailleri şirket bünyesinde ki exchange 2007'ye yollayamaz. Mecburen pop3connector kullanmalısınız. Exchange 2007 içerisinde pop3connector entegre gelmez. 3.parti bir pop3 connector kullanmanız gerekir. Ama ben MX kaydımı oluşturup ISP ye uğramadan direk exch 2007 ye mailler düşsün derseniz leased line yahut g.dhdsl hat kullanmanız gerek. Bu durumda hosting firmasıyla domaininiz ve dns isiniz dışında başka bi iş kalmaz. Buda ekstra maliyet oluşturacaktır. Localde ki Exch2007 den smart hosting ile mail yollamak için, hosting de ki mail programından relay iznininde alınması gerekli. trusted ip kısmına localde kullandığınız statik ip yi gireceksiniz.

Deneyimlerimi göz önüne alarak GFI ın mailessentials programını öneririm.  içerisinde bulunan gfipop2connector, exch 2007 için yeni tasarlandı ve oldukça başarılı ayrıca sağlam antispam özelliğide mevcut.

Yapı böyle ise, adsl ile işi götürebilirsiniz. Sadece ip statik olması gerek

Exchange 2007 de smart hosting tanımlamak için; Yeni send connector oluşturuyorsunuz > Internet seçiyorsunuz > smart hosting i seçerek alta ISP de ki IP numaranızı giriyorsunuz. Authentication kısmını ise ISP ile görüşüp k.adı ve şifre alıcaksınız. Ama çoğu ISP buraya anonymous izin veriyor.

ekstra bişey yapmanıza gerek yok bunlar yeterlidir.

mrb ben smart hos hızmetını kullanmak ıstıyorum bı yerden smart host hızmetı hakkında gorustum hattımız adsl exchange 2010 var ısp den yapımız aslında sole natroda domaınımız var mx kaydı actırdık ve bır adet statık ıp var maıller gelıyor ve gıdıyor tabı adsl oldugu ıcın spam dusuyoruz bazen

natroyu aradım bole bır hızmet veremıyoruz dedı ada net dıye bır fırma bole bır hızmet vere bılırız dedı pekı ne yapacaz dedım kendılerı sadece smart  kısmana vercem bılgılerı gırcenız dedı  o kadar ama bızım domaın baska yerde bır  ıslem yapmamıza gerek varmı dedım yok dedıler maıller gelmesınde sıkıntı olcakmı dedım olmaz dedıler bız sadece maıllerınız bızım uzerımızden gıdecek dedı o kadar bu verdıklerı bılgıler dogrumu

bugra hocamızın anlatııgına gore maıller stmp olarak gelmıyor yazılmız pop3 olması gerektıgını soluyor yazıda yoksa benmı yannız anlaıyorum bız suan stpm kullanarak alıyoruz

Gönderildi : 09/12/2009 19:20

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

smarthosting kullanırsan sadece mailleri ISP den yollatırsın ancak mail gelirken senin mx kaydın adsl ip sini gösterdiği için, smarthostdan önce ki gibi değil ama ara ara problem olacaktır.

Gönderildi : 09/12/2009 19:27

(@HakanMollaahmetoglu)
Gönderiler: 51
Trusted Member

Merhaba yazdıklarınızı okurken kafam karıştı yanlışsam duzeltırmısınız lutfen :))

Şimdi bizm domain hizmeti aldığımız fırmanın bize vermiş olduğu panelde mx kaydı oluştuyoruz bizim dış bacağımızın mail.firmadı.com.tr adresını 212.**.**.*** şeklınde mx kaydını oluşturdukdan sonra bir host a kaydı oluşturuyoruz değilmi iç networkdeki exchange server ipsi ve  host A  kaydını mx kaydını bıleştırıyoruz ve oraya gelen e-mailler direk bizim dış bacağa gelıyor 25 portundan var sayılan modem de veya Firewall da 25 portuna gelen ısteklerı exchange yönlendırıyoruz bu işlem böğle değilmi ben daha önce yapmadım ama böğle oldğunu bılıyorum yazdıklarınızda kafam karışınca tam doğrusunu öğrenıyım dedım teşşekur ederim

İYi calışmalar Kolay gelsin 

Gönderildi : 09/12/2009 20:11

(@GURCANEFE)
Noble Member

smarthosting kullanırsan sadece mailleri ISP den yollatırsın ancak mail gelirken senin mx kaydın adsl ip sini gösterdiği için, smarthostdan önce ki gibi değil ama ara ara problem olacaktır.

sonuç olarak çalışır diyosunuz hocam

peki ara ara problemden kastınız ne dir hocam smarthost kullandıgım ıcın mı gelen mıllerde sorun yasarım

yada smarthos kullanmasamda gene gelen maıllerde sorun yasarmıydım genelde gelırken deyılde gıderken sorun yasıyordum

Gönderildi : 09/12/2009 20:20

(@GURCANEFE)
Noble Member

Merhaba yazdıklarınızı okurken kafam karıştı yanlışsam duzeltırmısınız lutfen :))

Şimdi bizm domain hizmeti aldığımız fırmanın bize vermiş olduğu panelde mx kaydı oluştuyoruz bizim dış bacağımızın mail.firmadı.com.tr adresını 212.**.**.*** şeklınde mx kaydını oluşturdukdan sonra bir host a kaydı oluşturuyoruz değilmi iç networkdeki exchange server ipsi ve  host A  kaydını mx kaydını bıleştırıyoruz ve oraya gelen e-mailler direk bizim dış bacağa gelıyor 25 portundan var sayılan modem de veya Firewall da 25 portuna gelen ısteklerı exchange yönlendırıyoruz bu işlem böğle değilmi ben daha önce yapmadım ama böğle oldğunu bılıyorum yazdıklarınızda kafam karışınca tam doğrusunu öğrenıyım dedım teşşekur ederim

İYi calışmalar Kolay gelsin 

evet aynen ole benım bahsettıgım kısım smart host kısmıydı sadece

Gönderildi : 09/12/2009 20:21

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Merhaba

kafa karıştırılacak bişey yazmadım aslında. smarthosting mail i isp üzeirnden atmak içindir. mx kaydı ile ilgili söyledikleriniz doğru. buda mail gelirken izlenecek yoldur

Gönderildi : 09/12/2009 20:27

Sayfa 1 / 2
Paylaş: