Forum

Exchange SMTP probl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange SMTP problemi

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
372 Görüntüleme
(@emrebuyukbas)
Gönderiler: 113
Estimable Member
Konu başlatıcı

Herkese iyi haftalar. İyi çalışmalar. Exchange yapsı üzerinde bir problem yaşıyorum. Problemim konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim. Bulunduğum lokasyonun exchange yapısı üzerinde exchange 1 makinasında Hub Transport ve Client Access rolleri var. Exchange  1 makinasında yaşadığım garip bir problem var. Problemim exchange1 makinasının SMTP portunu dinlememesi. Exchange1 makinasını reboot ettiğim zaman yaklaşık 15 dakika boyunca smtp portuna 25 port nuamrası üzerinden telnet yapabiliyorum. Ancak 15 ya da 10 dakika sonra smtp portuna telnet yapamıyorum. Buna bağlı olarakda exchange transport service restart olmuyor. Makinanın üzerinde forefront ve sep var. Sepi disable ettim ve daha sonra kaldırdım ancak bir çare olmadı. Forefronta dokunmadım. Bu konu hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim.

Çok teşekkürler...

Gönderildi : 30/01/2012 11:46

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

25 nolu portun dinlenmemesi servis kaynaklı mı yoksa AV - Firewall kaynaklımı bunu tespit etmeniz gerekli. Bunun içinde en önemli nokta telnet ile bağlantı kuramadığınız ancak transport servisinin çalışıp çalışmadığı, eğer bu servis o sırada çalışıyor ise 25 nolu port dinleniyordur.

Yine bunu netstat-na ile kontrol ederseniz kesin olarak postun açık veya kapalı olduğunu anlayabilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/01/2012 12:16

(@emrebuyukbas)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hakan hocam cevabınız için çok teşekkür ederim öncelikle. Transport Servisi ile ilgili aldığım hata aşşağıda muhtemelen benim sıkıntıda bundan kaynaklanıyor.SMTP time wait olarak görüyorum.

"Microsoft Exchange could not find a certificate that contains the domain name UB01EXBE01.ulastirma.local in the personal store on the local computer. Therefore, it is unable to support the STARTTLS SMTP verb for the connector to sendmail with a FQDN parameter of UB01EXBE01.ulastirma.local. If the connector's FQDN is not specified, the computer's FQDN is used. Verify the connector configuration and the installed certificates to make sure that there is a certificate with a domain name for that FQDN. If this certificate exists, run Enable-ExchangeCertificate -Services SMTP to make sure that the Microsoft Exchange Transport service has access to the certificate key."

Gönderildi : 30/01/2012 12:33

(@emrebuyukbas)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hocam problemi çözdüm. Sertifika süresini uzattım problem bu şekilde çözüldü.

New-ExchangeCertificate gelen certifica.

Enable-ExchangeCertificate -Thumbprint -Services IIS

eski sertifikayı siliyorum.

Remove-ExchangeCertificate -Thumbprint  

Yardımınız için çok teşekkür ederim..

Gönderildi : 30/01/2012 14:24

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Geçmiş olsun benden hızlı davrandın, geri dönüş ve bilgilendirme için teşekkürler.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/01/2012 15:12

Paylaş: