Forum

Mail server tercih

Bildirimler
Hepsini Temizle

Mail server tercih

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
331 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar bir konu hakkında görüşlerinize ihtiyacım var. Üç farklı lokasyonda bulunan bayilerimiz yakın zamanda tek şirket adı altında toplanacak. Her şubede yaklaşık 35 er kullanıcı mevcut. İki  bayide pop3 hizmeti kullanılırken 3. bayimizde exchange server 2003 mevcut. Acaba nasıl bir yapı kursam daha sağlıklı olur. Hepsini pop3 e çevirsem mi, yoksa yeni bir server alıp üzerine exchange 2003 e ilave lisanslar almakmı daha iyi olur.  Yoksa exchange 2010 alıp sıfırdan bir yapımı kursam. Mail enable diye bir serverda duydum ama ücretsiz olduğu için açıkcası pek güvenemiyorum. Biliyorum konu uçsuz bucaksız bir konu ama siz değerli arkadaşlarımın görüşleri önemli olduğu için forumda sorma ihtiyacı duydum. Herkese iyi çalışmalar kolay gelsin.

Gönderildi : 24/01/2012 21:21

(@canbolat)
Gönderiler: 1253
Noble Member

Merhaba ,

Eğer bütçeniz varsa ilerde firmanın büyüyeceğini göz önüne alarak sağlayacağı avantajlardan dolayı Exchange 2010 mantıklı olur.Bizde 3 bölgedeki mail sunucularımızı 2003 ten 2010'a taşıdık.Her bölgeye additional domain controller kurup site oluşturduk.3 bölgeyi birbiriyle replike ettik.Her lokasyonda kendi içinde bir adet mailbox ve bir adet hub sunucu mevcut.Bunun yanında pop3 yerine outlook anywhere kullanıyoruz.Owa'nın da arayüzü oldukça gelişmiş.Lisanslama ve limitasyonlarla ilgili Ufuk hocamızın makalesini incelemenizi tavsiye ederim.

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2011/03/05/microsoft-exchange-2010-lisanslama-ve-fiyatland-rmaya-genel-bak.aspx

Gönderildi : 24/01/2012 23:17

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Can bey görüşleriniz için çok teşekkür ederim. Açıkcası 3 şubeyede 2010 exchange alacak kadar bir bütçe söz konusu değil. Şöyle bir şey yapsam uygun olurmu sizce. Bir şubeye exch 2010 alıp üzerine 100 cal lisans alıp diğer şubeleri pop3 veya imap mantığıyla çalıştırsam nasıl olur.  

Gönderildi : 25/01/2012 12:45

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Şubelere Exchange kuracağınıza Outlook anywhere veya pop3 hatta Owa ile bağlantı sağlayabilrisiniz.

Gönderildi : 25/01/2012 12:52

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Çok teşşekkürler Ufuk bey son bir sorum olacak. Pop3 hizmeti alıp sadece bir şubemde mevcut olan exchange2003 ü kullanmaya devam edebilirmiyim. Doamin isimleri aynı olacak şekilde. Örneğin abc.com.tr yi satın aldım bütün şubelerdeki çalışanlara ait mailleri [email protected] , [email protected]  olarak açıp şu anda bir şubemde kurulu olan exchange 2003 ü kullanmaya devam etmem için nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Yani diğer iki şubedeki çalışanlşarı pop3 hizmeti aldığım hostingte tanımlayıp exchange olan yerdekileri exchange tanımlarsam mx kayıtları vs nasıl yapmam gerekir. Umarım anlatabilmişimdir. Yardımlarınınız teşekkürler kolay gelsin. 

Gönderildi : 25/01/2012 13:59

Paylaş: