Forum

Exchange Backup Alt...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange Backup Alternatifi

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
342 Görüntüleme
(@OrcunUlutas)
Gönderiler: 194
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Mevcutta exchange backuplarını yönetmek için symantec backup exec kullanıyoruz. 

Şirket kurulduğundan beri bu programı kullanıyoruz ancak bir türkü sağlı bir restore yapamadık.

Yaşadığımız genel sorunlar ;

1. En çok yaşadığımız sorunlar catalogların uçması ve tekrardan catalogların program tarafından sağlanamaması.

2. VSS Sorunundan dolayı exchange restart etmek (bu symantec ile ilgili olmayabilir)

3. permissionların silinmesi (Bunu bir türkü anlayamadım nasıl oluyorda permissionlar siliniyor ? Burada suçlu symantec mi bilmiyorum)

Genelde bu şekilde olmak üzere bazı sorunlar yaşıyoruz.

Programın hata detayları çok genel ve tam çözümü yok. 

Dökümanlarla symantec destek mühendislerinin yaptığı işlemler tamamen farklı oluyor. Buda kendi başınıza çözüm üretmeyi biraz zayıflatıyor.

Bunun için önerebileceğiniz bir alternatif çözüm var mı  ?

Siz genelde hangi yazılımı kullanıyorsunuz ? Symantec kullananlar bu sorunları yaşıyor mu ? Yaşıyorsanız bu sorunları nasıl çözdünüz ?

gibi bir kaç soru sormak istiyorum çünkü biz 5 yıldır bu backup sorununu çözemedik.

Bu konuda artık biraz tecrübeden yararlanmak gerekiyormuş gibi gözüküyor.

Bu konuda yardımcı olabilir misiniz ?

Teşekkürler

Gönderildi : 18/01/2012 12:37

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba Exchange hangi versiyonu kullanıyorsunuz? Microsoftun kendi ürünü olan Data Pretection Manager yazılımını önerebilirim. Dpm çok başarılı bir yazılım.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 18/01/2012 12:49

(@OrcunUlutas)
Gönderiler: 194
Reputable Member
Konu başlatıcı

şuanda 2007 kullanıyoruz ama 2010 geçme planımızda var.

Gönderildi : 18/01/2012 13:03

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

http://www.cozumpark.com/search/SearchResults.aspx?q=DPM&a=1  Buradan dpm 2007 ve 2010 makalelerine göz atabilirsiniz. 2012 makaleleride sırası ile yayımlanmaya başladı. Neticede Microsoft'un ürünlerini yine en iyi Microsoft korur mantığı ile gidersek ve dpm in Microsoftun neredeyse tüm platformlarını desteklediğini düşünürsek işinizi görecek bir ürün gibi duruyor.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 18/01/2012 13:09

(@mehmetyayla)
Gönderiler: 550
Honorable Member

Ca Arcserve alternetif olabilir. DPM'in alternatifi tabii.

Gönderildi : 18/01/2012 13:20

(@ersincan)
Gönderiler: 975
Illustrious Member

Selamlar

Açıkcası backup konusunda kendisini kanıtlamıs devlerden birisi olan backup exec hakkındaki düşünceleriniz,  tamamen yalnış konfigurasyondan kaynaklandığını düşünüyorum. Öncelikli olarak tüm updatelerinizi yaptığınızı düşünüyorum ve 

1. Katalog dosyaları eger siz retention rule vermediyseniz ve harddiskinizde yer var ise  kesinlikle silinmez. Ancak bu katalog dosyaları biraz fazla yer kapladığı kabul edilebilir. Bu problemide batch file ile belirli aralıklarla zipleyerek farklı bir yere taşıyabilirsiniz ihtiyacınız olduğunda kullanabilirsiniz.

2. VSS servisini kullanır fakat çalışmasına sıkıntı vermez. Backup Exec agentını yeniden yüklemeyi deneyebilirsiniz.

3. Exchange server tasklarını Exchange Server adımından özel olarak yaptınızmı. (GRT kullanılacak vb).

4. İzinlerler ilgili sıkıntıyı geri dönerken mi yaşıyorsunuz ?

Şuan şehir dışındayım ama hatırlatırsanız size işyerimde kullandığım konfigurasyonu gönderebilirim.

Saygılarımla

Ersin CAN 

Gönderildi : 21/01/2012 13:36

Paylaş: