Forum

Exchange 2010 Dag Y...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2010 Dag Yapısı

30 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
700 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar.

2 farklı lokasyonda dag uyesi 2 exchange 2010 serverim var.

birinci lokasyon merkez . 192.168.1.50

ikinci lokasyon ankara 192.168.2.50 iki lokasyon arasında ghdsl hat var.

dag yapısı 2 sunucudan oluşuyor ve 2 sunucudada tüm roller kurulu.

sunucuların database kopyalarını birbirlerine kopyaladım  kullanıcılar merkez database üzerinde duruyor.

sorunum ben ankara daki exchange sunucu üzerine bağlanmak istediğimde authentication hatası alıyorum ve hiç bir şekilde outlook a ankaradaki sunucuyu tanımlayamıyorum her defasında merkeze gitmek istiyor test için merkez bağlantısını kestiğimde de bağlanamıyorum.

bu arada bu kesinti işlemini yapmadan cluster servisini ankara üzerine alıyorum ve oradaki merkez database ini aktif ediyorum.

acaba database ler replike mi olmuyor sorun nerde olabilir?

Gönderildi : 22/12/2011 14:36

(@Anonim)
Konu başlatıcı

yok mu arkadaşlar yardımcı olabilecek biri

Gönderildi : 22/12/2011 18:48

(@izzethakan)
Gönderiler: 46
Trusted Member

2. Database replikasyon ile oluşturmanız gerekmekte diye düşünüyorum, fakat siz kopyadığınızı söylüyorsunuz burada bir sorun var,

ayrıca kullanıcıların bağlı oldukları database neresi? Ankara mı diğer lokasyon mu?

Gönderildi : 22/12/2011 19:25

(@Anonim)
Konu başlatıcı

kopyaladım dediğim emc üzerinde database copy yaptım demek istedim.

kullanıcıların bağlı oldugu database merkez. ankara tarafındaki sunucu uzerine baktığımda merkez database ini görebiliyorum size olarakta merkez ile aynı aynı şekilde loglarında gittiğini görebiliyorum

Gönderildi : 22/12/2011 20:16

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

atladığınız bir nokta var ki bu kritik bir noktadır.

Exchange 2010 da kullanıcılar mailbox server'a değil CAS server'a bağlanırlar. Bu şu demek eğer 2 node üzerinde de CAS rolü yüklü değil ve/veya CAS array oluşturulmamış ise cluster node değiştiğinde kullanıcıların bağlantı kuramamaları doğaldır. 

Gönderildi : 22/12/2011 22:09

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba Buğra Hocam cas rolu 2. nod a da kurulu durumda ama cas array yok cluster nod u ankara olarak değiştirmeme rağmen bağlanamıyor kullanıcılar yine merkeze gitmeye çalışıyor

Gönderildi : 23/12/2011 12:30

(@Anonim)
Konu başlatıcı

çözüm önerisi olan varmı arkadaşlar

Gönderildi : 24/12/2011 03:53

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Tekrar merhaba sorunuma çözüm bulamadım arkadaşlar konu hakkında bilgisi olan yok mu?

2 node lu dag yapım var bütün rollerde bu 2 sunucu uzerinde.

cluster servisini 2. node uzerine aldım ve merkezdeki nod u kapattım ama hiçbir şekilde 2. node uzerinden devam edemiyorum outlook offline duruma düşüyor

Gönderildi : 31/12/2011 20:28

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Ben aslında yukarı da sorunun cevabını verdim. DAG ile kullanıcı outlook bağlantılarının bir alakası yoktur.

Kullanıcılar CAS a istek gönderirler ama senin CAS kapalı? nasıl online olsunlar değil mi? Gidip outlook dan manuel sunucu ismini değiştirmen diğer node olarak göstermen gerekecek.

Bunların otomatik gerçekleşmesi içinde en az 2 tane ayrı exchange CAS rolüne sahip exchange gerekiyor. DAG ile aynı makinede CAS array olamıyor.

umarım bu sefer oldu 🙂 

Gönderildi : 01/01/2012 16:40

(@Anonim)
Konu başlatıcı

🙂 merhaba buğra hocam.

dediğinizi anladım ama benim sorunum exchange ayarlarını manuel el ile yapmama rağmen bağlanamıyor outlook clientlar. ama owa uzerinden bağlanabiliyorum 2. sunucuya. 2. sunucu üzerine baktığımda database lerin kopyalanmış oldugunu görebiliyorum.

cas kapalı derken bunu nerden aktif edebilirim?

Gönderildi : 01/01/2012 21:26

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

manuel outlook sunucu ismini değiştirdiysen ve yine bağlanmıyorsa diğer sunucuda ya CAS rolü yüklü değildir yada exchange servislerinden rpc servisi started değildir veya başka bir sorun vardır. ama bu durumun DAG ile ilgili olmadığını bil yeter.

CAS, exchange üzerine kurulan, clientların istek gönderdiği bir sunucu rolüdür. Kapalı derken exchange i kapattığın zaman bu servis de hizmet dışı kalıyor. Bunu demek istedim. Yoksa bir yerden ayrıca aktif edilmiyor 🙂 

Gönderildi : 02/01/2012 16:26

(@Anonim)
Konu başlatıcı

exc01 ve exc02 sunucuların ismi

manuel olarak exc02 olarak outlook uzerinden ayarlama ma rağmen username yazdıktan sonra check names dediğimde sunucu isminin exc01 e döndüğünü görüyorum. her iki sunucu üzerinde de HUB,CAS ve Mailbox rolleri kurulu. exc02 üzerinde rpc serviside start durumda.

check name yaptıktan sonra sürekli exc01 geldiği için sunucu ismi olarak exc01 i kapatıp öyle denemek istedim exc02 üzerinden bağlanabilirmiyim diye 🙂

Gönderildi : 02/01/2012 19:14

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

check name dediğinde gelmesinin 2 nedeni vardır

1. active database hala mount ve kısmen de olsa erişilebilir olması

2. active database copy si diğer exchange sunucusunda yoktur. ya da mounted değildir. 

Gönderildi : 02/01/2012 22:13

(@Anonim)
Konu başlatıcı

exc01 uzerinde ki database aktif bu database nin kopyasıda exc02 üzerinde pasif durumda.

exc02 uzerinden bağlanabilmem için exc01 üzerindeki database in pasif diğerinin aktif mi olması gerekiyor?

Gönderildi : 02/01/2012 22:52

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

exc01 i kapattığında zaten otomatik olarak exc02 de mounted olması gerek.

bu şartlar yerine gelmeden son kullanıcının çalışmasını beklemek yanlış olur. 

Gönderildi : 03/01/2012 12:43

(@Anonim)
Konu başlatıcı

peki buğra hocam exc01 i kapatmadan exc02 uzerinden manuel olarak ayar yaparak çalıştırabilmem gerekmiyormu normalde?

şuanda hem exc01 hemde exc02 de mailbox aktif durumda aktif-aktif çalışıyor yani

Gönderildi : 03/01/2012 14:02

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

DAG cluster aktif aktif çalışmaz.

aynı DB nin 2 sunucu üzerinde kopyaları olur bu kopyaların biri active diğeri passive kopyadır. 

exc01 de fiziksel bir sorun meydana geldiğinde active database görevini exc02 otomatik olarak üstlenir. yani exc02 de atıyorum db01 healty konumundan mounted konuma gelir. istersek bunu switchover yöntemi ile manuel de yapabiliriz.

Gönderildi : 03/01/2012 14:25

(@Anonim)
Konu başlatıcı

o zaman exc02 üzerinde bulunan database in normalde healty ve active konumu da false olmalı doğrumudur?

benim şuan 4 tane database im bulunuyor exc01 uzerinde olan kullanıcıların mailbox ı ve bunun kopyası exc02 üzerinde olan

Diğer iki tanede exc02 standart kurulumda gelen mailbox ve bunun kopyası exc01 üstünde bu mailbox lar boş aslında bunları nasıl kaldırabilirim

.

Gönderildi : 03/01/2012 14:35

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

exc02 eğer passive copy leri barındıracaksa evet doğru false olmalıdır.

default'da gelen mailbox'ların 1 inde system mailbox'ları vardır önce bunları diğer database'lere taşımalısın sonra bu db leri silebilirsin.

taşımak için exchange management shell'de aşağıda ki komutu vermen yeterlidir;

Get-Mailbox -Arbitration -Database default_database | New-MoveRequest -TargetDatabase tasinacak_db

Gönderildi : 03/01/2012 14:42

Sayfa 1 / 2
Paylaş: