Forum

Exchange Server 201...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange Server 2010 SP1 kurulumu hakkında

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
384 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba,

Exchange Server 2010 kurulumu makalesini okudum. Fakat makalede anlatılan Exchange kurulumu DNS yüklü server üzerine yapıldığı için problemsiz bir şekilde yapılmakta.

Benim yapmak istediğim ise 2 adet server kullanmak. 1 tane DNS için 1 tane de Exchange server için makine kurmak ve Exchange Server'i başka bir makine üzerinde çalıştırmak. Bunun içinde aşağıdaki yapıda serverların kurulumunu tamamladım.

1. server Windows Server 2008 R2 SP1 Enterprise (IP adresi = 192.168.9.2) (DNS,AD,DHCP rolleri yükledim ve hazır)
2. server Windows Server 2008 R2 SP1 Enterprise (IP adresi = 192.168.9.3) (yükledim ve bu server üzerinde sadece Exchange Server 2010 SP1 çalışacak)

Sormak istediğim ise 2. Server'la bundan sonra ne yapmam gerektiği. Başka makalelerden okuduğum kadarıyla;

2. serveri domaine ekledikten sonra üzerine  Active Directory Rights Management rolünü kurmak daha sonra da Exchange kurulumuna devam eymet fakat bunu da denediğimde kurulum esnasında fail olmakta.

Bu şekilde bir kurulum yapabilmek için hangi adımları takip etmeliyim?

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 12/12/2011 13:18

(@guvenbasaran)
Gönderiler: 2
New Member

Aldığın hataları burada paylaşırsan yardımcı olabiliriz belki

Gönderildi : 12/12/2011 13:47

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

exchange server kurulacak olan makina üzerinde exchange server için gerekesinimleri yüklemeniz gerekiyor. Rights Management yüklemek zorunda değilsiniz. AD Management Tools (Server manager - Features - Remote Server Administration Tools - AD DS Tools).

Exchange server kurulacak olan makinada IPv6 aktif olacak, IIS yüklenmiş olacak (full yükleyebilirsiniz), Net.TCP PortSharing servisi startup Automatic olacak. Office Filter Pack x64 yüklü olacak (şart değil, kuruluma engel değil ama kurulması gerekiyor), Domaine dahil olacak, kurulumu domain admin ile başlatın.

DNS ve ip adreslerini ayarlayın. çalışan DNS serverınızın ip adresini girin.

bunlar tam ise herhangi bir servera exchange server kurabilirsiniz.

Gönderildi : 12/12/2011 13:52

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba,

Exchange kurulumunu yapacağım Windows Enterprise server'a ait tüm güncellemeleri yaptım.

Server üzerinde;

IPv6 aktif durumda,
IIS yükledim,
.NET Framework yüklendi,
Net.TCP PortSharing servisi startup Automatic olarak ayarladım
Office Filter Pack x64 (Microsoft Office 2010) yükledim
Serveri domaine dahil ettim,
Kurulumu da Domain Administrator ile yapıyorum.

Şu anda yerimde değilim akşam almakta olduğum hataların screenshot'ını size göndereceğim. Şimdiden teşekkürlerç

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 12/12/2011 14:22

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba,

1. Server 

Windows Server 2008 R2 Enterprise with SP1 (Kurulum yapıldıktan sonra tüm güncellemeler yapıldı)

IPv4 Address:192.168.9.2/24

IPv6 Address:Obtain an IPv6 address automatically olarak bırakıldı.

Kurulan Roller: DNS,AD,DHCP

2. Server

Windows Server 2008 R2 Enterprise with SP1 (Kurulum yapıldıktan sonra tüm güncellemeler yapıldı)

Bu server üzerine Exchange Server 2010 with Service Pack 1 kuruldu.

IPv4 Address:192.168.9.3/24

IPv6 Address:Obtain an IPv6 address automatically olarak bırakıldı.

DNS Address: 192.168.9.2

Serveri domaine ekledim. 

Sırasıyla aşağıdaki işlemleri yaptım.

Server manager - Features - Remote Server Administration Tools - AD DS Tools Kuruldu.

IIS full yükledim,

.NET Framework 3.5.1 yüklendi,

Net.TCP PortSharing servisi startup Automatic yaptım,

Microsoft Office 2010 Filter Packs yüklendi,

Exchange kurulumu sırasında typical'ı seçtim. Ve bu esnada bazı kısımlarda fail oldu. Bu sebeple bir kaç 

defa kurulumdan çıkıp aşağıdaki işlemleri yaptım. 

setup /prepareAD /organizationname:testmail komutunu çalıştırıp serveri restart ettim.

Bir kaç kısımda daha fail olduğu için benden istediği güncellemeleri de yükledim.

Windows6.1-KB977020-v2-x64.msu

Windows6.1-KB979744-v2-x64.msu

Windows6.1-KB982867-v2-x64.msu

Windows6.1-KB983440-x64.msu

En son olarak sistem fail olmadan başarılı bir şekilde kuruldu fakat aşağıdaki resimlerdeki gibi sistem bir 

türlü start olamıyor.

İlk açılış ekranı,

http://www.flickr.com/photos/70113398@N00/6504226017/

Daha sonra Exchange Management Console'dan aldığım hata da şu şekilde. 

http://www.flickr.com/photos/70113398@N00/6504226113/

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 13/12/2011 14:21

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

winrm extension kaldırıp tekrar yüklermisin.

ayrıca kurulumu hangi hesap ile yapıyorsunuz? 

Gönderildi : 13/12/2011 19:14

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Kurulumu Administrator kullanıcısı ile yapıyorum (Lokal administrator değil Domain Admins grubuna üye olan). Bir de winrm extension'ı nerden kaldırabilirim. Okuduğum kadarıyla 2008'in içinde geliyor. Services altında kontrol ettim. Automatically ve started durumda.

Gönderildi : 13/12/2011 20:44

(@serkantas)
Gönderiler: 950
Prominent Member

Kurulumu Administrator kullanıcısı ile yapıyorum (Lokal administrator değil Domain Admins grubuna üye olan). Bir de winrm extension'ı nerden kaldırabilirim. Okuduğum kadarıyla 2008'in içinde geliyor. Services altında kontrol ettim. Automatically ve started durumda.

Server özelliklerinden kaldıracaksın Winrm IIS İstemcisi Diyede Bilinir.

Bunun Dışında Administrator Grubuna Exchange Trust Subsystem Grubunu Üye Yaptın Mı ?

Gönderildi : 14/12/2011 01:07

Paylaş: