Forum

Exchange 2010 Disas...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2010 Disaster Senaryosu Hk;

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
335 Görüntüleme
(@ozansimsek)
Gönderiler: 514
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Hyper V üzerinde test çalışması yapıyorum. 2 adet 2008 DC, 2 adet exchange mailsrv var. İlk kurduğum dc yi sonlandırıyorum. EMC yi açtığım zaman active directory bulunamadı hatası alıyorum. Sonra recipient conf. diğer dc yi gösterdiğimde kendine geliyor EMC...bazen de restart edilmesi gerekebiliyor. Client tarafında outlook exchange e ulaşamadım hatası veriyor. Exchange servislerini restart edince o da kendine geliyor.

Ama anlamadığım bazı durumlarda 2.dc yi göstermediğim halde otomatik bir şekilde kendi buluyor. AD yi....Ve exchange yoluna devam ediyor.

Konunun özeti Additional DC'de exchange in otomatik olarak yoluna devam etmesi için yapılacak bir işlem var mıdır? Yoksa benim yatpığım işlemler normal midir?

Gönderildi : 02/12/2011 17:02

(@kamerkoseoglu)
Gönderiler: 199
Estimable Member

Ozan bey,

Bence domain sunucular arasında replikasyon sıkıntısı var aşağıdaki komutlarda Replikasyon, DNS ve Security loglarını bir kontrol edin isterseniz sonuçverebilir.

Dcdiag.exe /v >> c:\pre_dcdiag.txt

Repadmin /showreps >> c:\pre_rep_partners.txt

repadmin /replsum /errorsonly >> c:\pre_repadmin_err.txt

dcdiag /test:CheckSecurityError /s:domain.local >> c:\security_test.txt

Gönderildi : 02/12/2011 19:58

(@ozansimsek)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Ozan bey,

Bence domain sunucular arasında replikasyon sıkıntısı var aşağıdaki komutlarda Replikasyon, DNS ve Security loglarını bir kontrol edin isterseniz sonuçverebilir.

Dcdiag.exe /v >> c:\pre_dcdiag.txt

Repadmin /showreps >> c:\pre_rep_partners.txt

repadmin /replsum /errorsonly >> c:\pre_repadmin_err.txt

dcdiag /test:CheckSecurityError /s:domain.local >> c:\security_test.txt

dcdiag ı ve replike komutlarını çalıştrıdım hepsi başarılı şekilde passed olarak sonuç verdi. Aslında replike sorunu yok ortada...Benim öğrenmek istediğim exchange in şemasını aldığı ilk dc giderse sonradan kurulan sonradan member olan DC yi exchang in görmesi için extra birşey yapmaya gerek var mıdır? Yoksa manuel olarak scope dan gösterdiğiniz zaman sonradan kurduğunuz DC yi, exchange EMC düzgün şekilde çalışmaya başlıyor.

Gönderildi : 02/12/2011 20:09

(@kamerkoseoglu)
Gönderiler: 199
Estimable Member

Ozan bey,

Extra yapmanız geren bir işlem yok. Domin Controller kapalı iken Additional Domain üzerinden sisteme login olabiliyor servisler düzgün şekilde başlıyorsa problem yok demektir. EMC konsol nasıl bir hata veriyor yaza bilirmisiniz.

Gönderildi : 02/12/2011 20:16

(@ozansimsek)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Ozan bey,

Extra yapmanız geren bir işlem yok. Domin Controller kapalı iken Additional Domain üzerinden sisteme login olabiliyor servisler düzgün şekilde başlıyorsa problem yok demektir. EMC konsol nasıl bir hata veriyor yaza bilirmisiniz.

EMC de Active Directory is unavailable tarzı bir hata alıyordum... 

Gönderildi : 05/12/2011 15:46

Paylaş: