Forum

exchange server 201...

Bildirimler
Hepsini Temizle

exchange server 2010 kurulum öncesi

14 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
391 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

exchange 2010 satın alınmadan önce öğrenmek istedikleri şunlar

1- standart ve ent arasındaki farklar

2- dag yapısı olmassa olmazmı ve dag yapısı için sanırım iki exchange lazım lisans mantığı nedir.

3- exchnage için diğer virus tarzı koruma için ne gibi ihtiyaçlar vardır bunların lisanslamaları her sene yapılacakmı

saygılar.

Gönderildi : 03/11/2011 15:31

(@serkantas)
Gönderiler: 950
Prominent Member

Standartta Dag Yapamazsın Ent. Yapabilirsin En Basitinden Bu

Dag Yapısı Olmazsa Olmaz Değil Yanlız İşini Riske Atamazsın Muhakkak Öneririm Ki 100 Ve Üzeri Mailbox'lara Microsoft'ta Muhakkak Kurulmalı Diyor

Exchange İçin Spam Filter İhtiyacın Olacaktır Bunuda Microsoft Forefront Protection 2010 For Exchange Server İle Yapabilirsin.

Lisanslamaya Gelince Kiralarsan Her Yıl Satın Alırsan Sadece Bir Kere Lisanslama Mantığı

Exchange + Cal

Forefront + Cal Olmak Üzeredir Bu Şekilde Lisanslanır. 

Gönderildi : 03/11/2011 15:43

(@Anonim)
Konu başlatıcı

dag yapısı için ayrı ayrı iki ent lisansımı almamız gerekiyor?

Gönderildi : 03/11/2011 15:46

(@serkantas)
Prominent Member

Bu Değişir Eğer Dag Yapısındaki 2 Sunucuyuda Aktif-Aktif Kullanacaksanız 2 Ent. Lisans Lazım

Aktif-Pasif Kullanacaksanız Tek Lisans Yeterli Oluyor. 

Gönderildi : 03/11/2011 16:30

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

exchange 2010 satın alınmadan önce öğrenmek istedikleri şunlar

1- standart ve ent arasındaki farklar

2- dag yapısı olmassa olmazmı ve dag yapısı için sanırım iki exchange lazım lisans mantığı nedir.

3- exchnage için diğer virus tarzı koruma için ne gibi ihtiyaçlar vardır bunların lisanslamaları her sene yapılacakmı

saygılar.

Kaç kullanıcınız var bende sizin gibi bu aşamada onları hesaplıyorum yeni bir yerleşkeye geceçeğiz illa exchange kullanacaksanız eğer dag olmadan olmaz. Sistem sürekli erişşilebilir olmalı. Bunlara ek olarak ortamda soğutma donanım, insan gücü derken 60.000 tl bir maliyet çıkıyor ortaya .Bu yatırımdan sonra 5-6 yıl sonra sistem güncellenmek isteyecek illaki yenilikler v.s. çıkacak. Bu nedenle exchange kullanmak isterseniz ama bu maliyetlere gerek yok derseniz bulutu incelemenizde yarar var.

http://www.cozumpark.com/blogs/cloud_computing/archive/2011/10/15/bulut-sistem-zerinden-exchange-kullan-m-hosted-exchange-2010-cloud-hosting.aspx

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 03/11/2011 19:03

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Standartta Dag Yapamazsın Ent. Yapabilirsin En Basitinden Bu

Dag Yapısı Olmazsa Olmaz Değil Yanlız İşini Riske Atamazsın Muhakkak Öneririm Ki 100 Ve Üzeri Mailbox'lara Microsoft'ta Muhakkak Kurulmalı Diyor

Exchange İçin Spam Filter İhtiyacın Olacaktır Bunuda Microsoft Forefront Protection 2010 For Exchange Server İle Yapabilirsin.

Lisanslamaya Gelince Kiralarsan Her Yıl Satın Alırsan Sadece Bir Kere Lisanslama Mantığı

Exchange + Cal

Forefront + Cal Olmak Üzeredir Bu Şekilde Lisanslanır. 

Exchange 2010 da DAG yapmak için illa Enterprise olmasına gerek yok. Standart ile de DAG yapabilirsiniz. Tek sorun 5 Database destekliyor.  

Standart edition da 5, Enterprise Edition’da 100 database kullanabilirsiniz. (Aktif database sayısı, Pasif DB’lersayılmaz)

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2011/01/30/exchange-server-2010-sp1-zerinde-3-node-dag-kurulumu.aspx  

Gönderildi : 03/11/2011 19:13

(@serkantas)
Prominent Member

Haklısın Uğur Hocam Biz Microsoft'tan Aldığımız Bilgi Neticesinde Cevaplar Veriyoruz Sen Söylediğinde Denedim Kendi Microsoft Gold Pack Lisanslarım İle Kurdum Evet Dag Oluştu Replications Yaptı herhangi Bir Sorun Yok Bilgi İçin Çok Teşekkür Ederim ...

Gönderildi : 07/11/2011 00:28

(@Anonim)

Merhabalar

exchange sunucunun uzerine kosacagi isletim sisteminin enterprise olmasi gerekiyor diye biliyorum. 

Gönderildi : 07/11/2011 00:38

(@serkantas)
Prominent Member

Yok Öyle Değil Foundation Bile Olur Ama Biz Enterprise Öneriyoruz.

Gönderildi : 09/11/2011 18:14

(@Anonim)

2008 sunucu standart olsa dahi dag yapisi kurulabilirmi yani serkan bey. ben dag yapisi icin isletim sistemi tarafinda enterprise olmasi gerekiyor diye biliyordum cluster servisi icin

Gönderildi : 11/11/2011 02:38

(@serkantas)
Prominent Member

2008 sunucu standart olsa dahi dag yapisi kurulabilirmi yani serkan bey. ben dag yapisi icin isletim sistemi tarafinda enterprise olmasi gerekiyor diye biliyordum cluster servisi icin

exchange sunucunun uzerine kosacagi isletim sisteminin enterprise olmasi gerekiyor diye biliyorum.

Dediğin İçin Söyledim Cluster Dememiştin... Ama O Konuda Ben Sürekli Enterprise Üzerinden Kurduğum İçin Buğra Bey'e Danışmak Lazım. Onun Tecrübesi Bu Konuda Çok İyi.

Gönderildi : 11/11/2011 19:13

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

(@mehmetsaityilmaz)
Gönderiler: 1458
Noble Member

Hocam bir şey sormak istiyorum exchange kurulum öncesi AD üzerinde bağzı komutlar ile ad hazırlıyoruz,bağzı sitelerde

Setup.com /PrepareSchema

Setup /PrepareAD /OrganizationName: “Organizasyon ismi”
----------------------------------------------------------------------------------------------------

Bağzılarında

Setup /PrepareAD /OrganizationName:

Setup /PrepareAllDomains

Hangisini kullamak gerek , standart bir liste var mı ,saygılar

Gönderildi : 23/07/2012 03:08

(@serkantas)
Prominent Member

Hocam bir şey sormak istiyorum exchange kurulum öncesi AD üzerinde bağzı komutlar ile ad hazırlıyoruz,bağzı sitelerde

Setup.com /PrepareSchema

Setup /PrepareAD /OrganizationName: “Organizasyon ismi”
----------------------------------------------------------------------------------------------------

Bağzılarında

Setup /PrepareAD /OrganizationName:

Setup /PrepareAllDomains

Hangisini kullamak gerek , standart bir liste var mı ,saygılar

Benim Kullandıklarımı yazayım Sana .

prepareAD

prepareschema

preparedomain

prepareAD /organizationname:organizationname

Gönderildi : 23/07/2012 14:35

Paylaş: