Forum

Autodiscover hk.

Bildirimler
Hepsini Temizle

Autodiscover hk.

13 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
313 Görüntüleme
(@mustafakaya)
Gönderiler: 1056
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhablar. SSL sertifikamız olmadan önce , şirket dışında notebook kullanan kullanıcıların outlook dan mail kullanmaları için serverden ürettiğimiz sertifikayı yükleyerek çalıştırıyorduk. Şimdi SSL sertifikası aldık. Eskisi gibi kullanıcı makinalarına sertifika yüklemeye gerek kalacakmı ?

Gönderildi : 05/08/2011 13:36

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

public bir sertifika aldıysanız, kullanıcı makinelerine sertifika import etmeye gerek yoktur.

Gönderildi : 05/08/2011 13:49

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

Hocam autodiscover.domain.com ve mail.domain.com adreslerine Alpha SSL aldım. Eskiden serverden oluşturduğum sertifikayı kullanıcı pc sine yüklediğim zaman autodiscovery çalışıyordu. Şimdi sertifika yüklemeden bağlanmıyor. Posta ayarlardında Microsoft Exchange Sunucu kısmına eskiden domain ismini yazıyordum mustafa.kaya.local. Şimdi Microsoft Exchange Sunucu kısmına ne yazmak gerekir.

Gönderildi : 05/08/2011 20:14

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

dış domainizi yazmanız gerekli local yerine. ayroca alpha ssl sertifikasının üzerine tıklayıp certification path altında yazan kök sertifika sahibinin sizin bilgisayar üzerinde mmc>add remove snap in>certificates>computer seçip trusted root cert. auth. altında olduğunu doğrulayın. eğer yoksa group policy ile herkese dağıtmanız gerekecek yine

Gönderildi : 05/08/2011 20:36

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

Yani alpha ssl yine kullanıcı pclerine yüklememiz gerekiyor öylemi ?

Gönderildi : 05/08/2011 20:38

(@efesulukcu)
Noble Member

alpha ssl bildiğim bir sertifika sağlayıcıs değil. eğer dediğim şeyleri takip edip orada Cert. auth. olarak göremiyorsanız evet yüklemeniz gerekiyor.

Gönderildi : 05/08/2011 20:47

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

Exchangenin kurulu olduğu sunucuda sertifikayı görebiliyorum.

Gönderildi : 05/08/2011 20:49

(@efesulukcu)
Noble Member

şimdi sertifika birisi tarafından yayınlanmış. yani mesela siz exchange için kendiniz sertifika yayınlayıp sertifika yoluna baktığınızda bunu sertifika otoritesi yüklediğiniz sunucu olarak görürsünüz.

dışarıdan aldığınız sertifikanın sertifika yolundaki üretici pclerde (exchange sunucuda değil) güvenilir bir kök sertifika sağlayıcısı olarak görünüyor mu?

Gönderildi : 05/08/2011 20:57

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

Evet güvenilir bir kök sertifika sağlayıcısı olarak görünüyor.

Gönderildi : 06/08/2011 14:27

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

Satın aldığın SSL i owadan etkinleştirmek gerektiğini gördüm internetteki araştırmamda. Öylemi acaba ?

Gönderildi : 06/08/2011 17:40

(@efesulukcu)
Noble Member

sertifikayı etkinleştirmek lazım elbetteki. sertifika almak için exchange management shell ile oluşturduğunuz request gibi bir de import-exchange certificate komutunu çalıştırmanız gerekiyor.

Gönderildi : 07/08/2011 03:00

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

Shell uzerinden import etmiştim. Mmc konsolda gorebiliyorum. Fakat internet uzerinde aktif hale gelmiyor.

Gönderildi : 07/08/2011 08:43

(@efesulukcu)
Noble Member

internet üzerinde aktif hale gelmesi için exchange yazdığınız komutta IIS de olması gerekiyor. import-exc... yaptıktan sonra, enable-exchangecertificate -thumbprint .... -services "IIS,SMTP,..." yapmanız lazım ki owada görebilesiniz

Gönderildi : 08/08/2011 15:52

Paylaş: