Forum

Exchange server 200...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange server 2007 hk.

14 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
404 Görüntüleme
(@mustafakaya)
Gönderiler: 1056
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhabalar. Kullanıcılar owa üzerinden giriş yaptıkları zaman geçmiş tüm maillerini görme şansları varmıdır acaba ?

Gönderildi : 19/07/2011 15:52

(@ceyhuncamli)
Gönderiler: 184
Estimable Member

Geçmiş tüm mailler exchange server üzerindeyse elbette görebilirler.

Gönderildi : 19/07/2011 16:20

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

Outlook üzerinde alınan ve okunan mailler owa üzerinde görünmüyor. Okunmayan mailler görünüyor.

Gönderildi : 19/07/2011 20:15

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

Birde dns servere yaptırdığımız A kayıtlarının girildikten sonra aktif olma süresi gibi birşey varmı acaba ? Yoksa hemen aktifmi oluyor ?

Gönderildi : 19/07/2011 20:24

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

güncel

Gönderildi : 19/07/2011 23:18

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Merhaba,

Outlook üzerinde okunan mailler owa'da görükmüyor dediginiz için maillerin kullanıcı bilgisayarındaki .pst file içerisine aktarıldığını düşünüyorum. Server üzerinde duracak şekilde ayarlarsanız tüm mailleri owa'dan göremeye başlayacaklardır.Mail outlook tarafından serverdan kullanıcı bilgisayarında komple alındığı için orada tekrar göremeleri gerekiyor normal olarak.

Bu şekilde bir ayarmı var kontrol edebilirmisiniz? BB sorununuzdaki probleme çok benziyor bu sorunda Mustafa bey.

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/07/2011 23:37

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

Hesap ayarlarında pst ve osd görünüyor.Exchange yi enson kurduğum için osd ye kaydediyor zannediyorum. Kontrol etmem gerekiyor. Nereye kayıt edildiği hangi menüde acaba?

Gönderildi : 20/07/2011 00:17

(@recepyuksel)
Üye

Mustafa bey,

Bu ayarları mail server tarafında degil kullanıcı hesabını mail server'a baglarken yapmanız gerekiyor. Control Panel\Mail\DataFiles kısmında ayarlamnız gerekmektedir. Bu kısıma manuel bir .pst file ekleyip default sonrasındada default data olsun diye işeretlemez iseniz mailler bu kısımda ismini görebileceginiz outlook.ost isimli file içerisine yedek bir kopya olarak çekilecektir. Orjinalleri server üzerinde kalacaktır. Burada başında check işareti olan data file default olarak kullanılan data file'dır.

Saygılarımla.

Gönderildi : 20/07/2011 01:00

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim. Bugün müşteriye hemen gidip deneyeceğim.

Gönderildi : 20/07/2011 12:13

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

Orada C:\Users\User\AppData\Local\Microsoft\Outlook\mustafakaya.ost şeklinde ekli. Birde diğer maillerini aldığı pst dosyaları var. Bu kısma mı .pst ekleyeceğim.

Gönderildi : 20/07/2011 12:23

(@recepyuksel)
Üye

Mustafa bey,

.pst dosyaları için bu default adresi kullanmanızı önermem daha sonra .pst file burada unutulup bilgisayar formatlandığında tüm maillerini kaybedebiliyor kişiler. Genelde bu alana bakılmıyor dataların yedeği alındığında. Bu sebeple ben uygulamalarımda D:\Data\Mail isimli bir klasor açıp burada barındırıyorum mail .pst dısyalarını. Böyle bir yöntem kullanmanızı tavsiye derim. Bu tip bir kullanım şekli yedekleme için işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. 

.ost dosyalarını yedeklemeye gerek yoktur ama arada bir boyutlarına bakıp çok büyümüşse 5-6GB gibi silinip yeniden oluşturulmasını sağlamakta yarar vardır. 

Bir çok outlook srounun sebebi bu .ost file çok büyümesi veya bozulması sebebi ile ortaya çıkıyor. Büyüdüğünde veya sorun yaşadığınızda outlook kapalı iken bu dosyası silip outlook'u açıp yeniden oluşmasını sağlarsanız(kendi kendine yapacaktır bunu outlook) outlook programı daha sorunsuz çalıştığını göreceksiniz.

Saygılarımla. 

Gönderildi : 20/07/2011 14:16

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

Anladım sağolun hocam. Ben outlukdaki eski .pst dosyalarını inbox klasörüne taşıyorum. Bu şekilde owadan da eski mailleri görebilmekteyim. artık .ost ye taşınmış oldu maillerim dimi ?

Gönderildi : 20/07/2011 14:37

(@recepyuksel)
Üye

Mustafa hocam,

.pst içindeki inbox içindeki mailleri server üzerindeki inbox içerisine, sent item içerisindeki mailleri server üzerindeki sent item içerisine ve varsa diger foderlar altındaki notlar, contactlar, tasklar vs. varsa server üzerindeki aynı isimli ilgili folder altına taşınmalıdır. Send item'i unutmayın .pst sildikten sonra sonra gönderdiğim mailler nerede çoğunu göremiyorum diye kapınızı çalmasınlar yine.

Kolay Gelsin.

Saygılarımla.

Gönderildi : 20/07/2011 14:45

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler. Mailleri aktardım. Takıldığım konu server üzerindeki inbox deyince acaba server de nereye gidecek diyordum [:)] Aynı olutlook içerisinde geçmiş pst lerden servere bağlı .ost inbox lara mailleri taşıdım herhangi bir proglemim yok. İlginiz için teşekkür ederim.

Gönderildi : 20/07/2011 18:36

Paylaş: