Forum

Exchange Server 201...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange Server 2010

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
381 Görüntüleme
(@Ertan_AKMAN)
Gönderiler: 46
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba değerli hocalarım söyle bi sorunum var umarım anlata bilir ve çözüme ulaşa bilirim sayenizde.Yapimiz da server 2008 r2 bulunmakta exchange 2010 kurulu sürekli elektrik kesintisi den dolayı server her gece yeniden baslamakta dir. Sorunum şu yeni den bir kurulum olacak ama her sabah exchange servisleri durmakta kurulum yapana kadar exchange servislerini her zaman nasıl otomatik başlatirim herkese iyi çalışmalar.

Gönderildi : 19/07/2011 12:27

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Öncelikle işin servis boyutunu geçelim.Sisteme exchange server kuruyorsunuz, belli bir mail hacminiz var demekki.Bu sizin için önem arz eden bir konu.Öncelikle kesinlikle elektrik kesintilerinde sistemi adam gibi ayakta tutacak sağlam bir ups alın. 5 kwa felan.Bu şekilde 5 kwa bir ups 2 saat kadar 3 serveri ayakta tutatar.

Açılışta serverislerin otomatik başlması sorununu bu şekilde çözersiniz.Bir bat dosyası yapın. İçerisine"Net start servis adı" Örneğin Net start MSExchangeIS şeklinde yazın kaydedin ve başlangıca atın bu şekilde açılışta bu komut dosyası çalışacaktır. 

Ups aldığınızda bu gibi işlemlere ve serveri riske atmaya gerek kalmayacaktır.Bu yukarıda bahsi geçen ups 1500 tl civarındadır.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 19/07/2011 12:34

(@Ertan_AKMAN)
Gönderiler: 46
Trusted Member
Konu başlatıcı

İlginiz için ayrıca tessekür ederim rıza hoca.Sorun dediğiniz tüm ups var mevcut ilk kurulumda ups olmadigi için sürekli problem oluş şuan tahminimce donanim sikintisi var yeni server gelene kadar exchange serversilerin otomatik başlaması gerekir bu komutu ala bilirim iyim sizden mail kendi üzerimizde tutugumuz için kapanma lusku çalısmama gıbı bir olay olmaması lazim ılgınız için ayrıca teşşekur ederim.

Gönderildi : 19/07/2011 12:44

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba dediğim gibi bir txt dosyası açın.Hangi servislerin start olmasını istiyorsanız servisler kondoluna girerek o servisin özelliklerinden isminin ne olduğuna bakın.Örneğin aşağıdaki resimde service name kısmında servisin ismini yazar bu durumda komut aşağıdaki gibi olacaktır.

Net Start SNMP

Bu adımdan sonra çalıştırmak istediğiniz servis isimlerini yukarıdaki komutta olduğu gibi alt  alta yazın ve uzantısını bat olarak kaydedin.

http://efreedom.com/Question/2-85323/Run-Bat-File-Startup  bu metotla bı bat dosyasının açılışta çalışmasını sağlayın servisler start olacaktır.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 19/07/2011 13:10

Paylaş: