Forum

Exchange Server 201...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange Server 2010 Sp1 64 Bit Kuramıyorum.

18 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
498 Görüntüleme
(@yahyadursun)
Gönderiler: 156
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Değerli Arkadaşlar;

Ürünlerim lisanslı değil 120 günlük test için indirdim kurmayı deniyorum ve eğer başırılı olursa bir müşterimde uyguluyacağım. Yaptığım araştırmalara rağmen Excahnge Server 2010 64 bit sp1' kuramıyurm. Win Server 2008 r2 sp1 64 bit kurdum AD, DNS yapılandırmasını yaptım windows updatelerini yaptım. çözümpark forumlarındada benim sorunuma benzer sorun yaşayan arkadaşlarda var incelediğimde onlarında sorunları çözülememiş. Mümin hocamın http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2009/04/19/exchange-server-2010-kurulumu.aspx  makalesini okudum ve uygulamaya çalıştım kurulum öncesinde yüklemem gereken güncellemeler var hespini kurmaya çalıştığımda hatalar alıyorum aşağıdaki uygulamaları kuramıyorum datnet zaten yüklü diyor diğerleri için ise bu dosya bu sistemde çalıştırılamaz -          Microsoft. Net Framework 3.5 (.Net Framework 1.1 de gerekiyor ExBPA için)

-          Windows PoweShel v2

-          Windows Remote Management (WinRM) (KB950099)

-          ExBPA

-          KB950888 yüklenmeli

-          KB951725

-          FilterPack x64

indirdiğim güncellemelerde windows 2008 64 bit yazıyoru (r2) yazmıyor ondan olabilirmi acaba bilemiyorum. başka bir sitedede kurulum makalesini okudum ve oradaki adımlarıda denedim sonuç aynı. bir türlü kurulumu gerçekleştirmedim. indirdiğim ama kuramadığım güncellemeler. uyarı mesajında ise (bu dosya bu sistemde çalıştırılamaz)
Windows Remote Management (WinRM) 2.0 CTP 3
Windows PowerShell 2.0 CTP 3

Güncelleme KB 951725
Güncelleme KB 950888
Güncelleme KB 951116
Güncelleme KB 952664
Güncelleme KB 953290
Güncelleme KB 958178

yardımlarınız bekliyorum çok teşekkürler.

Gönderildi : 22/06/2011 16:34

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18030
_

Merhaba,

Server 2008 r2sp1 üzerine exchange 2010 sp1 kuruyorsanız eğer active directory kurduğunuzu düşünerek yazıyorum.Yukarıdaki güncellemelere gerek yok sadece ofis filter pack güncellemesini kurmanız yeterli.Çünkü server 2008 r2 sp1 bu güncelleme açıklarını kapattı.Siz tcpip ayarlarından ipv6 ayarını disable edin.

Bu işlemden sonra

Powershell üzerinden

1-Import-Module ServerManager
2-Add-WindowsFeature NET-Framework,RSAT-ADDS,Web-Server,Web-Basic-Auth,Web-Windows-Auth,Web-Metabase,Web-Net-Ext,Web-Lgcy-Mgmt-Console,WAS-Process-Model,RSAT-Web-Server,Web-ISAPI-Ext,Web-Digest-Auth,Web-Dyn-Compression,NET-HTTP-Activation,RPC-Over-HTTP-Proxy -Restart

Yeniden başlama işleminden sonra powershell üzerinden

3-Set-Service NetTcpPortSharing -StartupType Automatic

Bu adımlardan sonra kurluma başlarsınız.Yukarıdaki komut satırları sizin ekleyeceğiniz bileşenleri powershellden komut adımı ile ekler.
Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 22/06/2011 16:50

(@yahyadursun)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Teşekürler rıza hocam deneyip sonucu paylaşacağım kolaygelsin.

Gönderildi : 22/06/2011 16:56

(@www-rizasahan-com)
_

Ben teşekkür ederim.Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 22/06/2011 16:58

(@yahyadursun)
Estimable Member
Konu başlatıcı

rıza hocam dediklerinizi uyguladım 1 ve 2 adımda sorun olmadı fakat 3 adımda aşağıdaki hatayı aldım

The term 'Set-Srvice' is not recognized as the name of a cmdlet, function, script file, or operable program.
spelling of the name, or if a path was included, verify that the path is correct and try again.
At line:1 char:11
+ Set-Srvice <<<<  NetTcpPortSharing -Startup Automatic
    + CategoryInfo          : ObjectNotFound: (Set-Srvice:String) [], CommandNotFoundException
    + FullyQualifiedErrorId : CommandNotFoundException

servislerden kendim manuel olarak ayarlasam olurmu acaba.

Gönderildi : 22/06/2011 17:54

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,
Son yazdığım servisi "Set-Service NetTcpPortSharing -StartupType Automatic"  bu komutla aktif ettiniz mi?

Gönderildi : 22/06/2011 18:06

(@yahyadursun)
Estimable Member
Konu başlatıcı

powershell üzerinden yazdım aktife edemedim bende servislere gidip elle autumatic yaptım ve kaydettim. hocam şimdide exchange kurulumuna geçtim dilleri yüklüyor şuanda. Teşekkürler.

Gönderildi : 22/06/2011 18:11

(@yahyadursun)
Estimable Member
Konu başlatıcı

rıza hocam aklıma gelmişken rollerden IIS aktif edecekmiyim yoksa exchange kendisi kurulum esnasında aktif diyormu.

Gönderildi : 22/06/2011 18:27

(@www-rizasahan-com)
_

Sizin powershell üzerinden yüklediğiniz komut seti exchange için gerekli iis bileşnlerini yükledi yani o işleri elle tek tek değil komutla tek seferde hallettiniz.

Gönderildi : 22/06/2011 18:30

(@yahyadursun)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba rıza hocam kusurabakmayın geç dönüş yapıyorum sorunları bir bir hallettim artık tam kuruluma geçtim derken aşağıdaki hataları aldım yardımlarınız bekliyorum. teşekküerl kolaygelsin.

Management Tools
Completed

Elapsed Time: 00:00:30

Hub Transport Role
Failed

Error:
The following error was generated when "$error.Clear();
          if ($RoleStartTransportService)
          {
           start-SetupService -ServiceName MSExchangeTransport
          }
        " was run: "Service 'MSExchangeTransport' failed to reach status 'Running' on this server.".

Service 'MSExchangeTransport' failed to reach status 'Running' on this server.
Click here for help... http://technet.microsoft.com/en-US/library/ms.exch.err.default(EXCHG.141).aspx?v=14.1.218.11&e=ms.exch.err.Ex88D115&l=0&cl=cp

Elapsed Time: 00:25:21

Client Access Role
Cancelled

Mailbox Role
Cancelled

Finalizing Setup
Cancelled

Gönderildi : 24/06/2011 18:25

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,

http://support.microsoft.com/kb/929852  buradaki 3.sıradaki fixi indirip kurun.
http://www.hakanuzuner.com/index.php/disable-ipv6-ipv6-yi-kapatmak-ipv6-yi-iptal-etmek.html  buradaki makaleye göre ipv6 nın register üzerinden ayarları yaparak disable olmasını sağlayın.Sistemi restart edin.Tekrar kuruluma devam edin.

Saygılarımla.

Gönderildi : 24/06/2011 19:12

(@yahyadursun)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Rıza Hocam Merhaba;

Öncelikle yardımların için teşekkür ederim. ipv6 ile ilgi size yazmadan önce başka sitelerden regedit den nasıl kapatacığımı buldum oradaki hatam Dword32 değilde Qword64seçmiştim yaptığım hata oymuş verdiğiniz likten kontorl edince anladım gerekli testleride yaptım sorunsuz çalışıyor tekrar çok teşekkürler.

Gönderildi : 28/06/2011 02:11

(@www-rizasahan-com)
_

Ben teşekkür ederim.Portalda çok geniş kaynak var en çok makale sanırım windows server ve exchange konularındadır. Bu nedenle sınırsız kaynaktan diledeğinizce yararlanabilrisiniz.
Saygılarımla.

Gönderildi : 28/06/2011 11:43

(@yahyadursun)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba rıza hocam tekrar post açmak istemedim daha önce kurulum yapmıştım sizin yardımlarınızla tekrar saolun. fakat şimdi gerçek sunucuya kurmak istedim bu sefer daha önce aldığım hataların hiç birini almadım şuanda aldığım hata ise aşağıdaki gibi

Organization Preparation
Failed

Error:
The following error was generated when "$error.Clear();
          $acceptedDomains = @{};
          Get-AcceptedDomain | foreach {
              $domainName = $_.DomainName.ToString();
              if ($acceptedDomains.Contains($domainName)) {
                  Write-ExchangeSetupLog -Warning "Duplicate AcceptedDomain found.  '$($acceptedDomains[$domainName])' and '$($_.Name)' both reference domain '$domainName'";
              } else {
                  $acceptedDomains.Add($domainName, $_.Name);
              };
          };

function getSmtpTemplates ([string]$property)
          {
              $input |
                  Select-Object -ExpandProperty $property |
                  Where-Object {$_.PrefixString -eq "SMTP"} |
                  Foreach-Object {$_.AddressTemplateString -replace ".*@", ""};
          }

function addDomains ([Microsoft.Exchange.Data.Directory.SystemConfiguration.AcceptedDomainType]$domainType)
          {
              $domain = $null;
              $input |
                  Where-Object {-not $acceptedDomains.ContainsKey($_)} |
                  Where-Object {[Microsoft.Exchange.Data.SmtpDomainWithSubdomains]::TryParse($_, [ref] $domain)} |
                  Foreach-Object {
                      $name = $domain.ToString();
                      if ($name.Length -gt 64) { $name = $name.Substring(0, 64) };
                      if ($acceptedDomains.ContainsValue($name) ) {$name = [System.Guid]::NewGuid().ToString()};

new-AcceptedDomain -Name:$name -DomainName:$domain -DomainType:$domainType;
                      $acceptedDomains[$domain.ToString()] = $name;
                  };
          }

$emailAddressPolicies = Get-EmailAddressPolicy;
          $emailAddressPolicies | getSmtpTemplates "NonAuthoritativeDomains" | addDomains "InternalRelay";
          $emailAddressPolicies | getSmtpTemplates "EnabledEmailAddressTemplates" | addDomains "Authoritative";
        " was run: "The accepted domain balsugida.local already exists.".

The accepted domain balsugida.local already exists.
Click here for help... http://technet.microsoft.com/en-US/library/ms.exch.err.default(EXCHG.141).aspx?v=14.1.218.11&e=ms.exch.err.Ex88D115&l=0&cl=cp

Elapsed Time: 00:04:40

nedir sorun acaba yardımcı olabilirmisiniz.

Gönderildi : 13/07/2011 23:10

(@eroldursun)
Gönderiler: 2174
Famed Member

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,

Ortamda farklı bir exchange varmı ? Yarım kalan hatalı bir kurulum oldumu ?

Gönderildi : 14/07/2011 13:08

(@yahyadursun)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Rıza Hocam;

Öncelikle sorunumu çözdüm serverde daha önceden kurulu bir sistem yada exchange olmadı sıfır cihaz ilkez kurulum yapıyorum. IBM X3650 M3 7945 K7-G güzel bir cihaz IBM SERVER GUID Cd si ile başlattım sistemi kurdum. AD-DNS vs. işlemleri yaptım exchange kurmak istediğimde yazdığım hatayı aldım. Zamanım omadığı için sorunu çözmekle uğraşmayıp sistemi tkrar SERVER GUID Cd si ile kurdum yine aynı yerde çakılıp kalıyor. Daha sonra SERVER GUID Cd si ile değilde direk win2008 std dvd si ile kurulumu yaptım AD-DNS kurdum Exchange kurdum çalıştı hata aldığım yeri geçti yani aslında alakasız bir şekilde sorunu hallettiğimi düşünüyorum ama sonuç güzel :))) hallolmuş olması...

Gönderildi : 14/07/2011 16:33

(@www-rizasahan-com)
_

Bildirim için teşekkürler.Bazen 3.party sistemlerin işlerim sistemine etkisi sonucu bu tarz saçmalıklar olabiliyor.Özellikle sanal makinalarda. Sorununuzun çözülmesi sevindirici.KEyifli çalışmalar.

Gönderildi : 14/07/2011 16:48

Paylaş: